ترکیه به دنبال واردات گاز از اسرائیل

ترکیه

یک روزنامه ترکیه‌ای از رایزنی آنکارا و تل‌‌ویو برای آغاز واردات ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز خبر داد و نوشت: با عادیَ‌سازی روایط میان ترکیه و اسرائیل، آنکارا در صدد است وابستگی خود را به گاز روسیه کاهش دهد

به گزارش گروه بین الملل «نسیم» روزنامه ترکیه ای "هابرتورک" نوشت: ترکیه و اسرائیل در حال حاضر در حال مذاکرات واردات گاز از طریق خطوط لوله دریای مدیترانه هستند.

آنکارا در انتظار این است که اسرائیل تحویل 30 میلیارد متر مکعب گاز به صورت سالیانه شروع کند که شامل 10 میلیارد متر مکعب برای ترکیه می شود و 20 میلیارد دیگر نیز از طریق ترکیه به اروپا خواهد رفت.

بنابراین ترکیه قصد دارد وابستگی خود را به گاز روسیه که 50 درصد نیاز کشور به گاز طبیعی را تامین می کرد، کاهش دهد. تصور ترکیه بر این است که قیمت گاز اسرائیل، یک قیمت رقابتی با 199 دلار برای هر هزار متر مکعب خواهد بود.

قرار بر این است که حدود 550 کیلومتر خطوط لوله گازی از طریق دریای مدیترانه به بندر "مرسین" ترکیه انتقال داده شود. هزینه این پروژه 2.5 الی 3 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

توافقنامه تحویل گاز هنوز به امضا نرسیده است. انتظار می رود که این توافقنامه در بهار و بعد از حل مناقشه اسرائیل و ترکیه بر سر کاروان آزادی، اعلام گردد.

ترکیه به جز از اسرائیل به دنبال تامین گاز از کشورهای دیگر نیز می باشد. در اوایل دسامبر، ترکیه و آذربایجان موافقت کردند که فعالیت تاسیسات خطوط لوله گاز TANAP را تسریع ببخشند. این پروژه که قرار است در سال 2018 راه اندازی گردد. خطوط لوله ای قرار است از ترکیه و از مرز گرجستان به مرزهای بلغارستان و یونان عبور کند، TANAP همچنین قرار است که گاز را از ترکمنستان و خاورمیانه نیز عبور دهد.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین