الوندی به «نسیم آنلاین» خبر داد:

اجرای برنامه ۱۰ ساله حقوق کودک از سال ۹۵/ تشکر کمیته حقوق کودک سازمان ملل از فعالیتهای جمهوری اسلامی

مظفر الوندی

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از اجرای برنامه‌ای ۱۰ ساله برای توسعه حقوق کودک با مشارکت دستگاه های اجرایی خبر داد.

مظفر الوندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین» ضمن تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام شده در سال ۹۴ در حوزه حقوق کودک عنوان کرد: اولویت اول مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سال جاری را که تکمیل و استمرار توسعه بانک اطلاعاتی را اجرا کردیم و در حال حاضر در اختیار مراجعی که مرتبط با حقوق کودک هستند خواهیم داد.

وی ادامه داد: آموزش اولویت دوم برنامه‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بود و مبنا تحقق حق آموزش کودکان بود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خاطر نشان کرد: در حوزه آموزش اقدامات متعدی داشتیم از جمله حساس سازی مسئولین نسبت به آموزش بازماندگان از تحصیل و برای تحقق این مهم جلسات متعددی در سطح کشور و طی سال برگزار شد.

الوندی همچنین با بیان اینکه کارگروه‌های متعددی در بخش آموزش کودکان در وزارت آموزش و پرورش ویژه حق آموزش کودکان تشکیل شده، گفت: همچنین وزارت رفاه و بهزیستی نیز در همین راستا همسو و همراه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک عمل کردند و معتقدم آغاز خوبی است.

وی با تصریح بر این موضوع که هم اکنون مسئولین امر پذیرفته‌اند که بازمانده از تحصیل وجود دارد، اظهار کرد: درست است هنوز جلسات و برنامه ریزی‌های حوزه حوق آموزشی به نتیجه نرسیده اما شروع خوبی داشتیم و پذیرش وجود بازمانده از تحصیل خود موضوع مهمی است.

دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک افزود: آموزش‌های عمومی را نیز ترویج کردیم از جمله چاپ کتاب کنوانسیون به به زبان کودکان و با کمک بعضی از گروه‌های مردم نهاد مجدد این کتاب را چاپ کردیم و در اختیار دانش آموزان مدارس کشور قرار گرفت و در برنامه‌های توسعه‌ای کشور از جمله برنامه‌های پنج ساله پیش رو در ترویج حقوق شهروندی حقوق کودک را را نیز مد نظر قرار دادیم.

الوندی یادآور شد: در دی ماه امسال طرح گزارش ادواری جمهوری اسلامی به کمیته حقوق کودک سازمان ملل را با اعزام هیئتی به سازمان ملل و دفاع از گزارش انجام دادیم و با طی مسیر طولانی آن در ‌‌نهایت از تحولات حقوق کودک در ایران مسئولین کمیته از هیئت ایرانی تشکر کردند و توصیه‌هایی نیز برای بهبود وضعیت حقوق کودک در کشورمان کردند.

وی در توضیح برخی از برنامه‌های آتی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک عنوان کرد: از سال ۹۵ برنامه برنامه‌ای ۱۰ ساله در حقوق کودک را ارائه کردیم که در تدوین آن مشارکت همه دستگاه‌ها لحاظ شده تا برنامه‌های خود را ارائه دهند و بر اساس برنامه منظم و منسجمی که تنظیم شده هم اکنون مسئولیت دستگاه مشخص شده است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: بالغ بر ۴۰۰ فعالیت اجرایی در این سند تعریف شده و برنامه‌های اجرایی و اولیه تنظیم شده و از سال ۹۵ که آغاز به کار برنامه است حدود هفت ماه زمان را صرف توجیه دستگاه‌های اجرایی می‌کنیم و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش خواهیم رفت.

الوندی در ادامه گفت: با اجرای این برنامه به طور مشخص می‌توان فضا و وضعیت حقوق کودک را در ۱۰ سال آینده ارزیابی و تا حدودی پیش بینی کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که تحقق چند درصد از پایندی ایران به کنوانسیون حقوق کودک را رقم زدید؟ عنوان کرد: بستر و تحول بسیاری را موجب شدیم و آخرین گزارش را سال ۲۰۰۵ به سازمان ملل ارائه کردیم و این گزارش مرتبط تا سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ بود اما ارائه جدید آن به دلیل تأخیر صورت نگرفت و‌‌ همان گزارش را تا امسال نیز مبنای عمل قرار دادند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک همچنین بیان کرد: در حوزه‌های مختلف شاهد تحولاتی از باب حقوق کودک و پایبندی به کنوانسیون حقوق کودک داشتیم از جمله بخش قضایی و تقنینی که قوانین مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری، حمایت خانواده، حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست مجموعه تحولاتی بوده حمایت از کودکان در آن توجه شده است.

الوندی ادامه داد: در حوزه‌های ساختاری اقدامات مهی انجام شده و تشکیل مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از سال ۸۸ در دولت تصویب شد و اجرایی شدن آن بر اساس آیین نامه مصوب از سال ۹۱ موضوع مهمی در پایندی در اجرای ایران به این کنوانسیون بین المللی است و به عنوان یک ساختار جدید و نهاد هماهنگ کننده می‌تواند موضوع جدی و بستر خوبی برای تحولات در امر تحقق حقوق کودک باشد.

وی به رویکردهای دیگر در حقوق کودک نیز اشاره کرد و گفت: فراگیری حقوق کودک در سند ملی تدوین شده برای مسئولین سازمان ملل بسیار مهم بود و حضور سمن‌های کشور در مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نیز برای مقامات سازمان ملل حائز اهمیت بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین