قلیچدار اوغلو: چهار فصل قانون اساسی ترکیه تغییر نمی‌کند

کمال قلیچداراوغلو

رهبر حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه بر موضعش مبنی بر حفظ چهار فصل نخست قانون اساسی این کشور تاکید کرده و گفت: نمی‌گذاریم این مفاد تغییر کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، روزنامه "حریت"،  "کمال قلیچداراوغلو" رهبر حزب اصلی اپوزیسیون مردم جمهوری خواه در جریان حضور در مراسم روز جهانی زن در استانبول گفت: آنها می‌گویند به دنبال یک قانون اساسی جدید هستند. می‌خواهند قانون را تغییر دهند. آنها ما را مقصر می‌دانند. ما معتقدیم که چهار فصل قانون اساسی کشور قابل مذاکره برای تغییر نیستند. در فصل اول آمده که کشور ترکیه یک جمهوری است. چگونه می‌خواهید آن را تغییر دهید؟

وی ادامه داد: چهار فصل نخست قانون اساسی کشور می‌گوید جمهوری ترکیه کشوری با قانون اجتماعی، سکولار و دموکراتیک است و با توجه به ملت و کشورش اتحاد ناگسستنی دارد و زبانش ترکیه‌ای است. پرچمش قرمز با ستاره و هلال است. سرود کشور نیز "مارچ استقلال" است. پایتخت ما آنکارا است. ما کدام یک از این‌ها را می‌خواهیم تغییر دهیم؟ ما اینها را فصل‌های اولیه و بنیادی می‌دانیم. ما می‌گوییم نمی‌توانیم اینها را تغییر دهیم.

سه فصل نخست قانون اساسی ترکیه به اولویت‌ها اشاره دارد و چهارمی می‌گوید این سه فصل نخست را نمی‌توان تغییر داد.

قلیچداراوغلو با اشاره به فصلی از قانون اساسی ترکیه بابت تساوی بین زن و مرد به دولت تاکید کرد که باید از این فصل تبعیت کند و آن را در قانون اساسی جدید نیز لحاظ کند: "در قانون اساسی زنان و مردان مساوی و برابر هستند. دولت ترکیه مسئول به رسمیت شناختن چنین تساوی است. هرگز نباید اجازه داد که این حق ضایع شود. اگر کسی به شما بگوید که زنان و مردان برابر نیستند، باید پاسخ دهید که چنین مساله‌ای صحت ندارد چون در قانون اساسی نیامده است. شما نباید از حق خود بگذرید."

منبع: ایسنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین