وزیرخارجه چین:

مراسم یادبود کشتار چینی‌ها مهمتر از یادبود هیروشیماست

وزیرخارجه چین

"وانگ یی" وزیر امور خارجه چین گفت که برگزاری مراسمی در یادآوری کشتار چینی‌ها توسط نظامیان ژاپن در جنگ جهانی دوم مهمتر از مراسم یادبود برای هیروشیماست.

به گزارش «نسیم آنلاین»، پس از ادای احترام اعضای «جی هفت» به قربانیان انفجار بمب اتمی آمریکا در هیروشیما که سران کشورهای این گروه از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در آن حضور داشتند، این اولین انتقاد اساسی بلندپایه ترین مقام دیپلماسی چین از این اقدام است.

وزیر خارجه چین گفت که اگر قرار باشد ارزیابی صورت گیرد بهتر است بدانیم که برگزاری چنین مراسمی برای هزاران چینی که در جریان حمله ارتش ژاپن به شهر «ناجینگ» در جنوب شرق چین در آن زمان کشته شدند، مهمتر از مراسم برای هیروشیماست.

تارنمای «ژاپن تودی» امروز شنبه از قول «وانگ یی» وزیر خارجه چین آورده است که یادآوری خشونت های نظامیان ژاپنی در چین به مراتب با ارزش تر از برگزاری مراسم در هیروشیما به حساب می آید.

وی تاکید کرد که گرامیداشت یاد قربانیان چینی در حملات نظامی ژاپن خیلی مهمتر از مراسمی است که روز گذشته در ژاپن برگزار شد.

وزارت خارجه چین در تارنمای خود از قول او آورده است که نمی گوییم هیروشیما مراسمی برگزار نکند اما «نانجینگ» چین هم نباید به فراموشی سپرده شود.

چین می گوید که در جریان جنگ جهانی دوم در سال 1937 میلادی نزدیک به 300 هزار نفر در نسل کشی شش هفته ای ژاپن در این شهر کشته شدند.

وزیر خارجه چین تاکید کرده است که هم باید یاد این قربانیان را گرامی داشت و هم فراموش نکرد چه کسانی مرتکب این جنایت شده اند.

روزنامه چاینا دیلی چین در مقاله ای آورده است که آنچه در هیروشیما رخ داد و بمبی که بر سر شهر انداخته شد در واقع بازتاب اقداماتی بودند که ژاپنی ها انجام دادند.

چین می گوید که دولت ژاپن در تلاش است تا این کشور را قربانی جنگ جهانی دوم نشان دهد در صورتی که کشورهای دیگری هم قربانی تجاوز بوده اند و از جمله به تجاوزات نظامیان ژاپن در این کشور اشاره می کنند.

ژاپن و آمریکا در حاشیه اجلاس سران «جی هفت» که دیروز جمعه پایان یافت چندین بار از منازعات در دریاهای شرقی و جنوبی با چین ابراز نگرانی کردند.

منبع: ایرنا

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین