حقوق چند صد میلیونی زیر دست ربیعی هم تقصیر دولت قبل است؟

علی ربیعی در جمع خبرنگاران

باید به انتظار نشست و دید آیا علی ربیعی همچون علی طیب‌نیا پرداختی‌های صدها میلیونی مدیران زیرمجموعه‌اش را بر گردن دولت قبل می‌اندازد یا قصور و تقصیرات دولت فعلی را در نظام ناعادلانه پرداخت‌ها می‌پذیرد؟

به گزارش «نسیم آنلاین»، حقوق چند صد میلیونی مدیرعامل بانک رفاه این روزها حاشیه ساز شده است. با توجه به این که بانک رفاه کارگران، زیرمجموعه وزارت کار محسوب می‌شود، باید به انتظار نشست و دید آیا علی ربیعی همچون علی طیب‌نیا پرداختی‌های صدها میلیونی مدیران زیرمجموعه‌اش را بر گردن دولت قبل می‌اندازد یا قصور و تقصیرات دولت فعلی را در نظام ناعادلانه پرداخت‌ها می‌پذیرد؟

در جنجال چند هفته پیش بر سر حقوق‌های نجومی مدیران بیمه مرکزی، وزیر اقتصاد با دفاع از این مدیران، گناه را بر گردن دولت قبل انداخت.

پس از آن که چند هفته پیش، فیش‌های حقوق‌های 80-70 میلیونی و وام‌های 400-300 میلیونی مدیران ارشد بیمه مرکزی منتشر شد و با فشار افکار عمومی، رئیس‌کل بیمه مرکزی مجبور به استعفا شد، وزیر اقتصاد در چند مرحله به دفاع از عملکرد مدیر زیردستش پرداخت.

طیب‌نیا در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید بیمه مرکزی، کلامی در تقبیح دریافتی‌های چند صدمیلیونی مدیران بیمه مرکزی بیان نکرد و رئیس‌کل مستعفی را یک مدیر لایق و یک کارشناس برجسته صنعت بیمه خواند و در کمال تعجب، رسانه‌ها و دولت قبل را شماتت کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به انتشار فیش حقوقی مدیران بیمه مرکزی در رسانه ها عملکرد رسانه های عمومی در این زمینه را کاملا غیراخلاقی دانست و گفت: برخی نابسامانی های عمومی در پرداخت تسهیلات رفاهی مدیران بنگاه‌های دولتی، میراث دولت قبلی است.

طیب‌نیا همچنین در مراسم تودیع و معارفه مدیران بانک ملی نیز با بیان این‌که محمد امین رئیس کل سابق بیم مرکزی یکسال پیش از بیمه مرکزی استعفا داده بوده است، گفت: اما چون جانشین مناسبی برای وی پیدا نمی‌کردم نمی‌توانستم استعفایش را بپذیرم با این حال به دنبال ماجرای اخیر وی استعفایش را رسانه‌ای کرد و ناچار شدم که آن را بپذیرم و در نهایت دکتر همتی را با توجه به شناخت و تجربه‌ای که در این حوزه داشت جایگزین وی کردم.

برداشتی که از این اظهارات طیب‌نیا می‌شود این است که او رئیس‌کل سابق بیمه مرکزی را همچنان دارای صلاحیت می‌دانسته و فقط به خاطر رسانه‌ای شدن استعفایش مجبور به پذیرش آن شده است
اما در حالی که شاید دولتی‌ها تصور می‌کردند با استعفای رئیس‌کل بیمه مرکزی و انداختن گناه حقوق‌های نجومی به دوش دولت قبل، توانسته‌اند از دادگاه افکار عمومی بر سر  حقوق‌های ناعادلانه عبور کنند، انتشار دریافتی های میلیونی مدیرعامل بانک رفاه در روزهای اخیر، نشان داد که با جوسازی رسانه‌ای نمی‌توان یک معضل ریشه‌ای اقتصادی را به فراموشی سپرد.

این بار، شاهد دستور رئیس مجلس و معاون اول رئیس‌جمهور برای بررسی حقوق‌های چند صدمیلیونی برخی مدیران دولتی، هستیم. رئیس دیوان محاسبات نیز در گفتگوهای مفصل تلویزیونی از خلاف بودن این پرداختی‌ها سخن گفته و به کوتاهی دولت مستقر در این ماجرا اشاره کرده است.

بنابر اظهارات رئیس دیوان محاسبات، کوتاهی دولت فعلی در اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری، مهمترین دلیل برای بروز تخلفاتی چون حقوق‌های نجومی مدیران دولتی است.

همچنین کارشناسان، راهکار رفع ریشه‌ای معضل پرداخت حقوق‌های کلان به برخی مدیران دستگاه‌ها، شرکت‌ها و بانک‌های دولتی را اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای دقیق آن می‌دانند.

ضمن آن که مدیر بانک رفاه کارگران که دریافتی صدها میلیونی وی در اسفندماه 94 منتشر شده، در دولت اول احمدی‌نژاد در سال 1388 از مدیرعاملی بانک ملی کنار گذاشته شده بود و دقیقا خردادماه سال گذشته و پس از 6 سال دوری از سطوح عالی مدیریتی شبکه بانکی، به پست مهم مدیرعاملی بانک رفاه رسید!

با توجه به این که بانک رفاه کارگران، زیرمجموعه وزارت کار محسوب می‌شود، باید به انتظار نشست و دید آیا علی ربیعی همچون علی طیب‌نیا پرداخت های صدها میلیونی به مدیران زیرمجموعه‌اش را بر گردن دولت قبل می‌اندازد یا قصور و تقصیرات دولت فعلی را در نظام ناعادلانه پرداخت‌ها می‌پذیرد؟

 

 

منبع: مشرق

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین