نوبخت در نشست خبری:‌

متخلفان حقوق‌های نامتعارف عزل می‌شوند/ تغییرات کابینه شایعه است/ ۷ خریدار برای کارخانه ارج

نوبخت

سخنگوی دولت افزایش حقوق وزرا و معاونان وزرا و معاونان رئیس‌جمهور در دولت یازدهم را رد و تاکید کرد: مدیرانی که در زمینه دریافت حقوق نامتعارف دچار تخلف شده باشند قطعاً عزل خواهند شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود که ساختمان کوثر نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ بر اساس تصمیم دولت تا امروز ٣ میلیون و ٧٠٨ هزار تن گندم به ارزش ٤ هزار و ٧٤٩ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که از این رقم، بالغ بر ٢ هزار و ٩٤٠ هزار میبیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

وی در ادامه گفت:‌ در خردادماه امسال نسبت به پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی در ٣ ماه گذشته اقدام خواهیم کرد که بر اساس این تصمیم ٤ هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان پرداخت می کنیم.

نوبخت درباره تعطیلی کارخانه لوازم خانگی ارج توضیح داد: دولت در حال فعال کردن 7هزار و 500 واحد صنعتی است، اساساً بیش از 4 هزار واحد تولیدی راکد شده‌اند و سیاست ما فعال سازی این واحدهاست.

سخنگوی دولت تصریح‌کرد:‌ کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و می‌تواند به سهم خود از تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی برای فعال سازی واحدهای صنعتی استفاده کند، منتهی قانونی درباره عدم بنگاه‌داری بانک‌ها وجود دارد؛ لذا باید واحدهای تولیدی متعلق به بانک‌ها واگذار شود، در حال حاضر شش خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای خرید ارج اعلام آمادگی کرده اند که این واگذاری در دست بررسی است.

وی همچنین گفت که آن یک خریدار خارجی برای خرید کارخانه ارج یک شرکت ترکیه‌ای است.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر دریافت حقوق میلیونی برخی مدیران دولتی افزود: مدیرانی که در زمینه دریافت حقوق نامتعارف دچار تخلف شده باشند قطعاً عزل خواهند شد.

سخنگوی دولت افزایش حقوق وزرا و معاونان وزرا و معاونان رئیس‌جمهور در دولت یازدهم را رد کرد.

وی کل بدهی دولت به به بانک‌ها را 42 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:‌ با اقداماتی که در سال 95 صورت می‌گیرد سرمایه بانک‌ها حدود 16 هزار و 880 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

نوبخت تغییر و تحول در کابینه دولت و تغییر رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گمانه‌زنی‌هایی دانست که از قبل وجود داشته و صحت ندارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط حسین فریدون با بانک رفاه و پرداخت حقوق‌های نامتعارف گفت: به محض این که ۲ یا ۳ روز کسی دیده نمی‌شود حواشی و شایعات درباره او از بازداشت تا بقیه موارد مطرح می‌شود که البته دستگاه قضا به این مسائل صحت ندارد؛ فکر می‌کنم که تا سال ۹۶ باید منتظر باشیم تا یکی از این گونه مطالب مطرح شود تا ذهن جامعه به سمت آن مطالب معطوف شود.

وی در ادامه این نشست گفت:‌ اتاق فکری با انگیزه سیاسی روزهای شنبه علیه دولت تشکیل می‌شود تا تعیین کنند برای تخریب دولت به چه موضوعاتی متمرکز شوند.

مشروح نشست خبری سخنگوی دولت به شرح زیر است:

محمدباقر نوبخت به کاهش نابرابری در دریافت حقوق کارمندان دولت اشاره کرد و گفت: امسال اقدامات ویژه ای برای کاهش نابرابری ها انجام شده که اضافه کردن عمومی 12 درصد به حقوق و مزایای کارکنان در همین راستاست. برای بازنشستگانی که زیر یک و نیم میلیون تومان دریافت می کردند تا 20 درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شد. همچنین بازنشستگانی که زیر یک میلیون تومان دریافت می کردند، با صندوقهای بازنشستگی هماهنگ شد تا مابه التفاوت این میزان اضافه را به صورت غیرنقدی و نقدی به عزیزان بازنشسته بپردازیم. همه این مبالغ با پرداخت حقوق خردادماه اضافه می شود و 4هزار و 200 میلیارد تومان بابت اجرای این مصوبات در سه ماهه ابتدای سال پرداخت می شود.

دریافتی همه کارمندان یکسان می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ادامه با اشاره به اجرای بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری برای همه مشاغل و کارکنان دولت گفت: طبق دستور آقای رئیس جمهور، این نابرابری جبران می شود و تمامی کارمندان از این بند استفاده خواهند کرد. برای ایجاد عدالت در پرداختها دولت تا پایان امسال 14هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است. همچنین قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح می شود به نحوی که جلوی هر محلی که پاداش غیرمتعارف ایجاد می کند، گرفته شود.همچنین کسانی که در سنوات گذشته بازنشسته شده اند و از فوق العاده های ماده 68 استفاده نکرده اند، در سالهای اجرای برنامه ششم توسعه، دریافتی شان ترمیم می شود تا بازنشسته ای نداشته باشیم که نابرابری در دریافت داشته باشد.

7 خریدار برای کارخانه ارج

وی درباره تعطیلی کارخانه لوازم خانگی ارج نیز توضیح داد: دولت در حال فعال کردن 7هزار و 500 واحد صنعتی است. اساسا بیش از 4 هزار واحد تولیدی راکد شده اند و سیاست ما فعال سازی این واحدهاست. کارخانه ارج مربوط به بانک ملی است و می تواند به سهم خود از تسهیلات 16هزار میلیارد تومانی برای فعال سازی واحدهای صنعتی استفاده کند. منتهی قانونی درباره عدم بنگاه داری بانکها وجود دارد. لذا باید واحدهای تولیدی متعلق به بانکها واگذار شود. در حال حاضر شش خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای خرید ارج اعلام آمادگی کرده اند که این واگذاری در دست بررسی است.

نوبخت درباره فروش واحدهای ورشکسته به خارجی ها گفت: سرمایه گذاری خارجی ها در واحدهای تولیدی بلامانع است. مثلا سیتروئن با شرکت سایپا و شرکت پژو با ایران خودرو در حال اجرای پروژه های مشترک هستند. منتهی دولت اجازه نمی دهد این سرمایه گذاری ها به واردات کالاهای خارجی بینجامد. لذا ضمن استفاده از فناوری روز، در پی صادرات محصولات تولیدی در ایران با سرمایه های خارجی هستیم. کارخانه ای مانند ارج که پرسابقه است، اگر نمی تواند با شرایط رقابت روز هماهنگ شود، از سرمایه گذاری خارجی برای به روز کردن واحدها استفاده می کنیم. یک شرکت خارجی متعلق به ترکیه نیز برای خرید این کارخانه، اعلام آمادگی کرده است.

پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کلید می خورد

نوبخت درباره پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای رونق واحدهای تولیدی نیمه فعال گفت: بانک مرکزی محدودیت پرداخت وام از جمله بدهی قبلی واحدهای تولیدی به نظام بانکی را برداشته است. برای دولت بسیار مهم است که مردم رونق اقتصادی و عبور از رکود را حس کنند. لذا در حال پیگیری رفع موانع هستیم و در آینده نزدیک بخشی از این تسهیلات پرداخت می شود. 

 تغییرات کابینه شایعه است

نوبخت تغییرات در کابینه را تکذیب کرد و گفت تکرار هر چند ماه یکباره این شایعات نشان می دهد مسایلی از این دست در حد گمانه زنی است. در ماه های گذشته تا شخصی چند روزی دیده نمی شد، بلافاصله شایعاتی درباره بازداشت و زندانی شدن این شخص منتشر می شد. اینها گمانه زنی است تا ذهن جامعه را از خدمات دولت منحرف کنند. ما به این مسایل ورود نمی کنیم و تلاش خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید ادامه می دهیم.

عزل مدیرانی که دریافتهای نامتعارف دارند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به سئوالی درباره عزل مدیرانی که حقوق و پاداشهای نامتعارف دارند، گفت: قطعا درباره برخورد با کسانی که شامل بخشنامه آقای رییس جمهور شوند، اقدام می شود.

وی در ادامه توضیحاتش گفت: به دفعات آقای رئیس جمهور و نهادهای نظارتی در قوه مجریه از این دست برخوردها را انجام داده اند، البته ضرورتی به انتشار رسانه ای این مسایل نیست. درباره حقوق مدیران ارشد نیز هر چکی که صادر می شود، یک امضای ذیحساب باید در پای آن قید شود و نظارت از این طریق صورت می گیرد. پرداختهای نامتعارف در وزارتخانه ها نیست بلکه در بانکها، بیمه ها و شرکتهاست. اگر دو سه مورد از این اتفاقات افتاد قابل تسری نیست که ما هر مدیر بانکی را می بینیم فکر کنیم از مزایای خاص استفاده کرده یا دریافت غیرمتعارف دارد.

سرمایه گذاری های پسابرجام

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گزارش اجمالی سرمایه گذاری خارجی را در پسابرجام اعلام کرد و گفت: برای 41 طرح، 3 میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استانهای مختلف انجام شده است. همچنین 4.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای 6 نیروگاه به ظرفیت 5هزار مگاوات انجام شده است. در سفر اخیر دکتر ظریف ملاقات دیگری با مسئولان آمریکایی در این راستا انجام می گیرد و برای استیفای حقوق ما در اجرای برجام و جذب سرمایه گذاری خارجی، تمام تلاشهای خود را انجام می دهیم.

ایرباس چه زمانی به ایران می آید؟

نوبخت درباره قرارداد ایرباس گفت: منتظر تشکیل جلسه شورای اقتصاد و گرفتن مصوبه این شورا برای انعقاد قرارداد با ایرباس هستیم. کمیسیون مربوطه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی انعقاد قرارداد با ایرباس را تایید کرده و پیش بینی می کنیم شورای اقتصاد نیز از خرید هواپیماهای ایرباس استقبال کند. خرید ایرباس ها در مسیر تصویب قانونی داخلی است. همچنین زمینه هایی برای خرید هواپیماهای بوئینگ در دست بررسی است.

سهم بازار نفت ایران احیا می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به اراده ایران برای احیای سهم صادرات نفت خود در بازار جهانی اشاره کرد و گفت: قیمت نفت در حال افزایش است و جوسازی هایی که مبنی بر سقوط قیمت نفت با احیای صادرات ایران می شد، به عینه شکست خورد.

تغییرات لایحه بودجه 95 به مجلس می رود؟

سخنگوی دولت درباره بازتقدیم تغییرات لایحه بودجه 95 به مجلس دهم گفت: تبصره های 19 و 20 لایحه تقدیمی دولت درباره اصلاح ساختار بانکها در مجلس نهم به تصویب نرسید و حذف شد. دولت خواهان ابقای این دو تبصره است. لذا برای اصلاح نظام بانکی و کمک به تولید و ایجاد رونق اقتصادی، این دو تبصره را به مجلس تقدیم می کنیم.

مطالعات طرح اتصال خزر به خلیج فارس در حال انجام است

معاون رئیس جمهور درباره اتصال دریای خزر به خلیج فارس توضیح داد: برای اجرای چنین طرحهای کلانی باید مطالعات زیادی انجام گیرد. لذا دولت یازدهم یا هر دولت دیگری بدون مطالعات مورد نیاز، قادر به اجرای این طرح نیست. هم اکنون نیز این مطالعات در دست انجام است. هر زمان به این نتیجه برسیم که اجرای این طرح به نفع مردم است، آن را اجرا می کنیم.

نوبخت با اشاره به پیامک جعلی گسترده در ماه گذشته در رابطه با عدم پرداخت حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح گفت: از این موضوع سواستفاده شد و برخی رسانه های خارجی این موضوع را به مباحث سوریه و یمن ربط دادند. این اتهام بزرگی به نظام بود و به واحد حقوقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ شد تا شکایت از انتشار دهندگان این پیامک در دستور کار قرار گیرد.

ساماندهی تعطیلات تقویمی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره تعطیلات تقویمی گفت: یکی دو بار درجلسه هیات دولت بحث ساماندهی تعطیلات تقویمی بحث شد. کمیسیون اجتماعی دولت دراین باره مشغول مطالعه و بررسی هستند و به محض تصمیم گیری اطلاع داده می شود.

تکمیل راه آهن شمال -جنوب

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال راه آهن قزوین به رشت تکمیل می شود. برای ادامه مسیر راه آهن از رشت به انزلی و آستارا در حال مذاکره هستیم و پس از آن، اتصال راه آهن آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان در دست بررسی است تا در نهایت، راه آهن شمال-جنوب محقق شود.

بدهی دولت به نظام بانکی 41هزار میلیارد تومان است

عضو کابینه تدبیر و امید درباره بدهی دولت به بانکها گفت: دولت 41 هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است که البته در دولت فعلی ایجاد نشده است. بانکها تلاش دارند با جریمه دیرکرد استرداد این بدهی، مبالغ طلب خود را افزایش دهند. دولت تصمیم دارد بدهی خود را به نظام بانکی تادیه کند. برای همین در تبصره 19 و 20 قانون بودجه 95 که مجددا به مجلس تقدیم می شود، مطالبات بانکها پرداخت می شود. لذا بانکها امکان بیشتری برای اختصاص وام به واحدهای تولیدی دارند. همچنین امکان افزایش سرمایه بانکها و اخذ بدهی مردم به بانکها در دستور کار قرار دارد.

نوبخت پیش بینی کرد: تصور می کنیم 16هزار و 680 میلیارد تومان در سال 95 به سرمایه بانکها اضافه شده و احتمالا 8 برابر این مبلغ قدرت تسهیلات دهی به بانکها ایجاد می شود. حتی دولت قبل اقدامی برای تسویه بدهی خود داشت انجام می داد که مجلس وقت مانع شد. ما برای فرستادن مجدد تبصره های 19 و 20 قانون بودجه به مجلس برای تادیه بدهی بانکها از طریق انتشار 20 تا 30 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت اقدام خواهیم کرد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین