یاسر جلالی

برنامه دشمن برای سپاه، جدی است

یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم

فعالیت‌های حزب‌الله و حماس در خارج از مرزهای ایران و فعالیت‌های سپاه در منطقه و نیز در داخل کشور، همان مصادیقی هستند که دولت ایران یا باید به پذیرش آن‌ها و اعمال دستورات ضدتروریسم تن دهد، یا از خیر تعاملات اقتصادی و مشارکت بین‌المللی و اصطلاحاً رفع واقعی تحریم‌ها بگذرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی، کارشناس مسائل سیاسی نوشت:

مشکلات جدی در لبنان بر سر اجرای قوانین تحریمی آمریکا در مورد حزب‌الله ایجاد شده است. آمریکایی‌ها در حال تست و عمل در اشل کوچک، و ارزیابی قوانین و اقدامات و نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تعمیم مدل تحریم حزب‌الله به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

در شرایط فعلی، پنج قانون پیشنهادی برای تحریم سپاه در دستور کار کنگره آمریکا قرار دارد. لیست دقیق و کاملی از شرکت‌ها و مؤسساتی که سپاه پاسداران، بنیادهای تعاون سپاه و بسیج، قرارگاه‌ها و زیرمجموعه‌ها، و نیز شرکت‌ها یا افراد مرتبط به این نهاد در آن‌ها سهام دارند، تهیه شده است. در یکی از پیشنهادها خواسته شده است که شرکت‌هایی که سپاه در آن‌ها حضور بیشتر از بیست درصدی دارد، مورد تحریم قرار گیرند.

یکی از اهداف این تحریم‌ها که به نظر می‌رسد اصلی‌ترین هدف آن است، قرار دادن کشور در معرض یک دوراهی خطرناک و ایجاد شکاف یا به عبارت بهتر چالش اساسی داخلی در کشور است. مشروط کردن تعاملات اقتصادی ایران با بانک‌ها، مؤسسات مالی، شرکت‌های بیمه و بنگاه‌های اقتصادی دیگر کشورها، به محدود کردن کامل سپاه و تحریم داخلی آن و تن دادن به برجام منطقه‌ای تا حتی متوقف کردن تمامی فعالیت‌های جدی این نهاد، در دستور کار دشمن است.

درواقع پس از هدایت ایران به سمت اقدامات طراحی‌شده و به هم پیوسته ذیل سرفصل «مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم»، اکنون نوبت تنظیم شدن دولت ایران با آمریکایی‌ها در مصادیق و اصرار بر اعمال قانون علیه این مصادیق رسیده است. فعالیت‌های حزب‌الله و حماس در خارج از مرزهای ایران و فعالیت‌های سپاه در منطقه و نیز در داخل کشور، همان مصادیقی هستند که دولت ایران یا باید به پذیرش آن‌ها و اعمال دستورات ضدتروریسم تن دهد، یا از خیر تعاملات اقتصادی و مشارکت بین‌المللی و اصطلاحاً رفع واقعی تحریم‌ها بگذرد. در این مسیر، جلوگیری از فعالیت‌های مالی و دادوستدهای تجاری ازجمله بستن حساب‌ها و ممانعت از افتتاح حساب‌های جدید بانکی برای سپاه مشابه آنچه در لبنان در مورد حزب‌الله اتفاق افتاد، از گام‌های ابتدایی محسوب می‌شود.

البته تحریم سپاه محدود به قوانین تحریمی ثانویه ایالات‌متحده نخواهد بود و احتمالاً در قالب قوانین تحریمی اتحادیه اروپا و قطعنامه سازمان ملل نیز بسط و گسترش خواهد یافت. رسیدن رژیم صهیونیستی به ریاست کمیته مبارزه با تروریسم سازمان ملل را در جهت کارسازی در راستای چنین اقداماتی می‌توان ارزیابی نمود.

قرار دادن دولت ایران در چنین مخمصه‌ای، مخاطرات بسیاری را برای کشور رقم خواهد زد و معادلات داخلی ایران و البته مسائل منطقه‌ای را پیچیده‌تر خواهد نمود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین