شکست مذاکرات آتش‌بس سودان در کمتر از یک هفته

سودان

مذاکره کننده ارشد دولت سودان از شکست مذاکرات صلح با شورشیان تنها چند روز پس از آغاز آن خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، "ابراهیم محمود"، مذاکره‌کننده ارشد دولت خارطوم در مذاکرات صلحی که با هدف دستیابی به توافقنامه دائمی آتش‌بس در اقلیم‌های سه گانه سودان آغاز شده، پس از بازگشت از مذاکرات ، از شکست این گفتگوها تنها یک هفته پس از آغاز آن خبر داد و گفت: مذاکرات صلحی که در آدیس آبابا برگزار شد به دلیل عدم جدیت گروه‌های مسلح در رسیدن به توافقی برای توقف تیراندازی‌ها و آتش‌بس، شکست خورد.

شورشیان از سال 2011 و از زمان استقلال سودان با ارتش این کشور در اقلیم‌های کردفان و نیل آبی واقع در جنوب این کشور از سال 2011 درگیر هستند.

درگیری‌ها در اقلیم دارفور واقع در غرب سودان نیز از سال 2013 آغاز شد. در آن سال قبلیله‌های عمدتا غیر عرب این منطقه علیه دولت خارطوم که توسط اعراب هدایت می‌شد، سلاح به دست گرفتند.

شورشیان و گروه‌های مخالف هفته گذشته با طرحی برای مذاکره جهت آتش‌بس و سازش سیاسی با وساطت اتحادیه آفریقا برای اولین بار پس از درگیری‌ها در سودان جنوبی موافقت کردند و مذاکرات برای آتش‌بس بلافاصله آغاز شد.

سخنگوی جنبش شورشی "برای آزادی سودان" نیز دلیل شکست این مذاکرات را عدم تمایل دولت به صلح خواند . گفت: ما امتیازات زیادی دادیم اما دولت بر مواضعش پافشاری می‌کند و تمایلی به امتیازدهی ندارد.

در نقشه راهی که برای سودان تهیه شده روند رسیدن به آتش بسی دائم و فراهم کردن مقدمات مذاکره میان دولت و مخالفان و شورشیان مسلح مشخص و بندی به کمک انسانی فوری به افراد مناطق درگیر اختصاص داده شده است.

از جمله گروه‌های امضا کننده این طرح جنبش "عدالت و برابری" جنبش " برای آزادی سودان و حزب "الامة"  بزرگترین گروه سیاسی مخالف هستند.

منبع: ایسنا

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین