مخبر دزفولی خبر داد

بررسی آسیب‌های فرهنگی دانشگاه‌های کشور/ متناسب‌سازی رشته‌های تحصیلی با علایق دانشجویان

محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بررسی آسیب‌های فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: آسیب‌های فرهنگی در دانشگاه می‌تواند به روند پرشتاب پیشرفت علمی در کشور لطمه بزند که نباید بگذاریم این موانع به پیشرفت علمی کشور آسیب بزند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، جلسه 784 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی در زمینه مصوبات این جلسه اظهار داشت: بحث اصلی این جلسه مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور بود که گزارشی را یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه آماده کرده بود که در جلسه ارائه شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها پس از گزارش ارائه شده نظرات و گزارش‌های خود را در زمینه آسیب‌های فرهنگی ارائه کردند.

وی افزود: آمارهای مختلفی نیز در این زمینه در جلسه ارائه شد که به دلیل اختلاف نظری که در این زمینه وجود داشت و همچنین اهمیتی که موضوعات دانشگاهی دارد و با توجه به در پیش بودن سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و ضرورت عدم غفلت از آسیب‌های فرهنگی دانشگاه ها و نشاط دانشجویان برای انجام دادن فعالیت های علمی و فرهنگی خود در دانشگاه؛ قرار شد بررسی جامعی در این زمینه توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود.

مخبردزفولی افزود: آسیب‌های فرهنگی در دانشگاه می‌تواند به روند پرشتاب پیشرفت علمی در کشور لطمه بزند که نباید بگذاریم این موانع و مشکلات به پیشرفت علمی کشور و فضای پرنشاط دانشگاه آسیب بزند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قرار شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تا سه ماه آینده مطالعه و گزارش خود را در این زمینه با کمک مراکز آماری از طریق نظرسنجی میدانی انجام دهد و نتیجه نهایی آن در جلسه شورا مطرح شود و متناظر با آسیب‌هایی که در این گزارش مطرح می‌شود برنامه ریزی متناسبی از جانب دستگاه‌های ذی ربط انجام گیرد تا شاهد نشاط و پیشرفت روزافزون در دانشگاه باشیم.

مخبردزفولی تصریح کرد: یکی از نکات مهم مطرح شده در این زمینه عدم علاقه و رغبت برخی دانشجویان به رشته تحصیلی خود در دانشگاه بود که ممکن است آینده شغلی مناسبی نداشته باشند و این موضوع به آسیب‌های اجتماعی  فرهنگی در دانشگاه دامن می‌زند و باید برنامه کاری در این زمینه ارائه شود.

وی افزود: مصوبه قبلی شورا در این زمینه مصوبه آمایش آموزش عالی است که متناسب سازی رشته‌های تحصیلی با علایق دانشجویان در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت تا در زمینه یکی از علل آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه اقدام جدی صورت گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تصویب سند آمایش آموزش عالی حوزه سلامت در سال گذشته در شورا گفت: در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین گزارش موفقیت‌ها و دستاوردهای اجرایی شدن این طرح در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه خواهد شد.

مخبردزفولی گفت: متناسب شدن میزان پذیرش دانشجو با امکانات نسبی هر بخش جغرافیایی کشور، ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها در کشور، همگرا کردن مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی، جهت گیری‌های جدید برای پذیرش دانشجویان خارجی از اهم محورهای این سند بود که گزارش مفصل آن در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین