قوه مققنه ادعای مرکز آمار را رد کرد

مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ رشد سال ۹۴ را منفی اعلام کرد/ رشد منفی ۰.۴ درصدی اقتصاد در سومین سال دولت روحانی+ جدول

نوبخت عادل آذر لاریجانی

مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ رشد اقتصادی سال ۹۴ را در حالی منفی ۰.۴ ارزیابی کرده که پیش از این مرکز آمار ایران این نرخ را مثبت یک درصد اعلام کرده بود. در این شرایط بانک مرکزی نیز همچنان سیاست سکوت را در پیش گرفته است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، در حالی که هنوز بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی سال گذشته را اعلام نکرده، مرکز آمار ایران این نرخ را مثبت یک درصد اعلام کرده بود. اما مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بازوی تحقیقاتی این قوه در گزارشی میزان نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته را منفی 0.4 درصد ارزیابی کرده است.

در گزارش جدید مرکز پژوهش‌های مجلس ابتدا اشاره شده که «مرکز آمار ایران، نرخ رشد اقتصادی سال 1394 را یک درصد و رشد بخش‌های کشاورزی، نفت، صنعت، ساختمان و خدمات را به ترتیب برابر با 5.4  3.6 ،منفی 0.3 ، منفی 16.4 و 0.2 درصد اعلام کرده است.»

پس از این مرکز پژوهش‌های مجلس چنین نقد کرده است: «ارائه آمار رشد اقتصادی سال 1394 بدون اینکه ارقام مطلق و رشد دوره‌های مشابه سال قبل ذکر گردد می‌تواند برای سیاستگذاران، تحلیلگران و کاربران گمراه‌کننده باشد. در ضمن، بانک مرکزی برخلاف رویه سال‌های اخیر خود تاکنون برای سال 1394 هیچ رقمی اعلام نکرده است، اما گمانه‌زنی‌های غیررسمی حاکی از منفی بودن نرخ رشد اقتصادی برآوردی این نهاد است. »

پس از این، مرکز پژوهش‌های مجلس حاصل ارزیابی‌های خود را چنین تشریح کرده است: «برآورد مرکز پژوهش‌ها برای سال 1394 ،حاکی از رشد 4.5 درصد برای بخش کشاورزی، رشد 1.3 درصد برای بخش نفت، رشد منفی 2.7 درصد برای بخش صنعت، رشد منفی 14.7 درصد برای بخش ساختمان و رشد یک درصد برای بخش خدمات است. برآورد رشد اقتصادی نیز در سال 1394 در حدود منفی 0.4 درصد است. نکته قابل ذکر اینکه، با اجرایی شدن برجام در دو ماهه انتهایی سال 1394 ، رشد اقتصادی فصل چهارم سال گذشته برخالف سه فصل ابتدایی عددی مثبت است.»

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین