تاکید دوباره مرکز پژوهشهای مجلس بر رشد منفی اقتصاد ایران در سال گذشته

با وجود سقوط ۲۲ درصدی واردات مواد اولیه رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۴ معنا ندارد+ جدول

مرکز پژوهشهای مجلس

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی عنوان می‌کند: منفی بودن رشد واردات در فصول انتهایی سال ۱۳۹۳ و فصول ابتدایی سال ۱۳۹۴ می‌تواند نشانه‌ای از منفی بودن رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ باشد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، در گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی تحت عنوان «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران» منتشر کرده، عملکرد بخش‌ها و رشد اقتصادی سال 1394 بررسی شده است. در بخش مربوط به «واردات» این گزارش آمده است: «اهمیت واردات در اقتصاد ایران به دلیل سهم بالغ بر حدود 80 درصدی واردات واسطه‌ای و سرمایه‌ای از کل واردات و نقش مهم این نوع واردات در فعالیت‌های تولیدی و صنعتی کشور است.» در ادامه این گزارش، جدولی از وضعیت واردات کشور درج شده که «واردات دلاری کشور در سال‌های 1393 و 1394 را نشان می‌دهد به طوری که واردات کشور در سال 1394 با رقم 41.5 میلیارد دلار نسبت به واردات سال 1393 (53.6 میلیارد دلار) افت 22.5 درصدی را داشته است.»

بر اساس این گزارش، «افت واردات علاوه بر اینکه می‌تواند معلول کاهش تولید ملی و رکود بخش صنعت باشد، همچنین می‌تواند ناشی از انتظار تولیدکنندگان و واردکنندگان از بهبود اوضاع در سال 1395 (به عنوان مثال کاهش هزینه مبادله یا حتی کاهش نرخ ارز و ...) باشد.

بازوی تحقیقاتی قوه مقننه در ادامه این گزارشی نموداری هم از نرخ رشد فصلی واردات دلاری کشور از 1391 تا 1394 ارائه کرده است.

در تحلیلی که مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت واردات در سال‌های 1391 تا 1394 ارائه کرده، عنوان شده است: «شواهد آماری حاکی از نرخ منفی واردات کشور در تمامی فصول به غیر از فصل چهارم سال 1392 و دو فصل ابتدایی سال 1393 است. با عنایت به اینکه اثرگذاری واردات بر تولیدات صنعتی با وقفه حدود دو فصل صورت می‌گیرد، لذا ارقام رشد واردات با رشد اقتصادی منفی سالهای 1391 و 1392 و رشد اقتصادی مثبت سال 1393 سازگار هستند، اما آمار همین نمودار (منفی بودن رشد واردات در فصول انتهایی سال 1393 و فصول ابتدایی سال 1394) می‌تواند نشانه‌ای از منفی بودن رشد اقتصادی در سال 1394 باشد.»

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین