احتمال گرانی کالاهای اساسی مردم با دلار ۴۰۰۰ تومانی وجود دارد

تحلیل متفاوت جمشید پژویان درباره دلار ۴۰۰۰ تومانی: بانک مرکزی با کاهش عرضه دلار را گران کرد!

حضور جمشید پژویان، تحلیلگر اقتصادی در خبرگزاری نسیم

یک اقتصاددان گفت: بانک مرکزی با کنترل عرضه روی قیمت دلار تاثیر می گذارد و همین الان هم همین اتفاق افتاده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص گرانی دلار تا بیش از 3900 تومان اظهار کرد: در ماههای اخیر تفاوتی در وضعیت درآمدهای ارزی ما ایجاد نشده است. بازار دلار کشور بازار کوچکی است و فعالان بازار چندان در تعیین قیمت ارز تاثیرگذار نیستند.

وی افزود: مقدار دلاری که در بازار مبادله می شود هم در برابر کل درآمد ارزی کشور که حاصل صادرات نفت است ناچیز است. وارداتی که خود دولت انجام می‌دهد و دلاری که خود دولتمردان تقاضای آن را دارند، در ازای کل ارز موجود در اقتصاد کشور ناچیز است.

این اقتصاددان تصریح کرد: اما در این بازار برخی‌ها به راحتی می توانند بازی کنند. مشهور است که می‌گویند عده‌ای در دبی حضور دارند که با دلارهایی که در اختیار دارند می توانند در بازار ارز ایران نوسان ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته مرسوم بود که بانک مرکزی زمانی که دولت کسری بودجه داشت و دلار در بازار می فروخت و معادل ریالی آن را به دولت می داد. به همین دلیل به سمت افزایش قیمت دلار حرکت می کرد چون این دلارها سرریزی بود که از بانک مرکزی می آمد.

پژویان بیان کرد: درآمد ارزی صادر کنندگان ما هم آنقدر نیست که در بازار تاثیر گذار باشد. چون بسیاری از صادر کنندگان هم صادر می کنند و هم وارد می کنند، بنابراین ارزی که در اختیار دارند برای واردات مصرف می کنند. بنابراین باید گفت بانک مرکزی با کنترل عرضه روی قیمت دلار تاثیر می گذارد و همین الان هم همین اتفاق افتاده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه در پاسخ به این سوال که آیا گرانی دلار منجر به افزایش تورم هم خواهد شد یا خیر عنوان کرد: تاثیر گرانی دلار بر افزایش تورم و گران شدن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بستگی به تداوم این وضعیت دارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین