رئیس پلیس آگاهی کشور عنوان کرد:

دستگیری بیش از ۹ هزار جاعل و کلاهبردار/ پلمب ۱۸ شرکت هرمی و دستگیری ۳۴۰ نفر

سردار مقیمی

رئیس پلیس آگاهی کشور با اشاره به کاهش سه درصدی وقوع جعل و کلاهبرداری در ۹ ماهه امسال، گفت: طی این مدت، بیش از ۹ هزار نفر جاعل و کلاهبردار دستگیر شدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سردار محمدرضا مقیمی در نشست تخصصی روسای ادارات مبارزه با جعل و کلاهبرداری استان های سراسر کشور، اظهار داشت: رویکرد پلیس آگاهی طی سه سال اخیر براساس دو موضوع اطلاعات جنایی و تشخیص هویت است همچنین تقویت و توسعه اشراف اطلاعاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

کاهش سه درصدی وقوع جعل و کلاهبرداری

وی به کاهش سه درصدی وقوع جعل و کلاهبرداری در 9 ماهه امسال اشاره کرد و افزود: 89 درصد از پرونده های این بخش به کشف منجر شده که این رقم نسبت به سال گذشته 28درصد افزایش کشف وقوع را نشان می دهد.

سردار مقیمی با بیان اینکه 10 استان کشور بیشترین تعداد فراوانی وقوع را از حیث جرایم جعل و کلاهبرداری دارا هستند، گفت: اقدامات هدفمند به منظور کاهش وقوع و نیز فاصله زمانی وقوع تا کشف برای استانهای هدف تعیین شده که در دست اقدام است.

دستگیری بیش از 9 هزار نفر به جرم جعل و کلاهبرداری

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به شناسایی و دستگیری بیش از چهارهزار نفر به جرم جعل در 9 ماهه امسال، گفت: همچنین بیش از پنج هزار نفر به جرم کلاهبرداری شناسایی و دستگیر شدند.

به گفته وی، طی این مدت بیشترین پرونده ها در حوزه جعل به ترتیب اسکناس و اوراق بانکی، اسناد مالکیتی، مدارک و اوراق شناسایی،مهر و علائم شرکت های دولتی و خصوصی، مدارک و اوراق دولتی است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا یادآور شد: طبق آمار بیشترین پرونده های متشکله در حوزه کلاهبرداری شامل کارت به کارت، تلفنی، پیامکی ، مراجعه به دستگاه خودپرداز، خرید و فروش منزل، اتومبیل، پیش فروش آپارتمان، رهن و اجاره، پرداخت وام، دلالی در امور قضائی، انتظامی، اداری و لیزینگ است.

سردار مقیمی، افتتاح حساب با مدارک جعلی و دریافت دسته چک، صدور کارت ملی المثنی توسط دفاتر پیشخوان دولت با ارائه شناسنامه جعلی، صدور اسناد مالکیتی جعلی برای املاک و سند سازی برای زمین های رها شده و خالی از سکنه را شایع ترین شیوه و شگرد جعل در 9 ماهه امسال عنوان کرد.

وی درباره تهیه مدارک هویتی جعلی توسط جاعلان، گفت: چاپ و توزیع اسکناس، ایران چک، چک های بانکی مختص اشخاص حقیقی و حقوقی از دیگر موارد جعل شده توسط مجرمان در این مدت بوده است.

پلمب 18 شرکت هرمی و دستگیری 340 نفر در این رابطه

رئیس پلیس آگاهی کشور با بیان اینکه تا کنون 105 شرکت که فعالیت های هرمی و مشکوک به آن داشتند، شناسایی و به دستگاه های قضائی معرفی شدند، خاطرنشان کرد: طی این مدت، 18 شرکت هرمی پلمب و در این رابطه 340 نفر شناسایی و دستگیر شدند.

وی، شایع ترین شیوه و شگرد در بحث شرکت های هرمی را جذب اعضاء تحت عنوان استخدام در شرکت ها و سازمان ها، کسب در آمد بالا در بین دانش آموزان و دانشجویان و خرید تورهای مسافرتی خارج از کشور عنوان کرد.

سردار مقیمی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با هماهنگی و اقدامات انجام شده، فعالیت شرکت های هرمی بسیار کاهش یافته و در حال حاضر این شرکت ها و  اعضای آن به صورت موردی دربرخی نقاط فعالیت می کنند.

وی بیان کرد: در برخی شهرستان های کوچک، این گونه شرکت ها اقدام به فعالیت و عضو گیری از طریق روش های قدیمی کرده که متاسفانه بازهم عده ای از هموطنان در دام آنها گرفتار می شوند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در خاتمه گفت: جامعه هدف شرکت های هرمی، اکثراً افراد جوان هستند و این افراد عمدتا به دلیل نداشتن شغل و عدم رضایت از کارشان به منظور کسب درآمد بیشتر جذب اینگونه فعالیت های کاذب می شوند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین