دادستان کل کشور:

نواقص موجود در فرآیند مبارزه با مواد مخدر باید رفع شود/ در صدد اصلاح قانون مجازات هستیم

منتظری

دادستان کل کشور با بیان اینکه مواد مخدر بستر ایجاد و تولید آسیب‌های دیگر است، گفت: به منظور رفع نواقص موجود در فرایند مبارزه با مواد مخدر به دنبال اصلاح قانون مجازات هستیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی معاونان ستادی و روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر که صبح امروز در محل ستاد ناجا برگزار شد، اظهار کرد: امروز مواد مخدر بلای خانمان سوزی شده که اگر ادعا نکنیم از جنگ مسلحانه ضررش بیشتر نباشد کمتر نیست. حمله مسلحانه و تجاوز نظامی دشمن به یک سرزمین جان و سلامت افراد و امنیت جامعه و زندگی مردم را هدف قرار می دهد و قطعا مواد مخدر نیز همین اثار را دارد و جان مردم را به مخاطره می اندازد و زندگی نکبت باری را برای خانواده ها به وجود می آورد.

وی ادامه داد: مواد مخدر اموال و ثروت مردم را از بین می برد و اثار بدی دارد و ازمصادیق روشن حمله دشمن ، کسانی که به دنبال منافع مادی و سیاسی هستند می باشد. امروز اولین اسیب که جامعه ما را تهدید می کند مساله مواد مخدر است.

وی افزود: من از این موضوع خوشحال نمی شوم که کشفیات مان رو به افزایش است واین امر نشان می دهد که تولید و ورود و حمل و توزیع ما به این نسبت افزایش می یابد.

منتظری ادامه داد: اینکه ما از مسولان می شنویم که تنها توسط نیروی انتظامی در ده ماه سال جاری 550 تن مواد مخدر کشف شده، خبر بسیار ناگوارکننده ای است.

وی ادامه داد: ایا این 550 تن در طول ده ماه یک دوم محموله هاست یک سوم است یا یک دهم که ما انرا نمی دانیم.

وی تاکید کرد: یکی از کوتاهی های نیروی انتظامی در ارتباط با مواد مخدر این بوده که نیامده انگونه که باید و شاید تابلوی واقعی را ترسیم کنید و به مسولان کشور نشان دهید. اگر این بود ما باید می دیدیم که دولت محترم سرمایه گذاری بیشتری روی مواد مخدر می کرد. ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر با رییس جمهور است، چند بار جلسات این ستاد با رییس جمهور تشکیل شده است. اکنون مجلس محترم افتاده دنبال این مساله که اعدام را برداریم.
منتظری تصریح کرد: در آن جلساتی که مقام معظم رهبری از سال گذشته تشکیل دادند و راجع به اسیب های اجتماعی تبادل نظر می شود اولین و مهمترین اسیب مواد مخدر است و این مواد مخدر هم خودش اسیب است و هم بستری برای اسیب های دیگر و بخشی از طلاق ها هم منشاش مواد مخدر است. یکی دیگر از اسیب های آن حاشیه نشینی شهرهاست که منشا آن هم مواد مخدر است. یکی دیگر از اسیب هایی که در ردیف همان اسیب هاست و در بحث مقام معظم رهبری است مساله سرقت است و بخشی از سرقت هم منشاش مواد مخدر است.

منتظری ادامه داد: مواد مخدر و اعتیاد هم خودش فی نفسه یک اسیب جدی برای جامعه است و هم منشاست برای اسیب های دیگر.

دادستان کل کشور ادامه داد: مساله مواد مخدر امروز در جامعه باید مورد اهتمام جدی و توجه ویژه همه مقامات و مسولان قرار گیرد از مجلس و دولت خدمتگزار و از قوه قضاییه تا نیروهای مسلح و خصوصا ناجا که بخش عمده مسولیت به عهده شما عزیزان است.

منتظری افزود: شما در حوزه کاری خود اسیب شناسی کنید و ببینید که عملکرد ما انگونه که باید موثر بوده یا خیر. اگر موثر بوده شاخص های مثبت در تاثیرگذاری عملکرد خودتان را تقویت کنید. اگر می بینید در برخی از موارد موفق نبوده اید یا کم بوده این موضوع هم مهم است که علت عدم موفقیت چیست. ایا ضعف قانون است و آیا مسایل مالی است. این موضوعات را بررسی کنید و به دولت و مجلس و مقام معظم رهبری منعکس کنید. لازم نیست که همه چیز در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شود خواهش می کنم بنشینیم و یک اسیب شناسی از خود کنیم.

دادستان کل کشور افزود: متاسفانه ورودی مواد مخدر و کشفیات و تعداد معتادین و پرونده های قضایی افزایش یافته که نشان می دهد جایی از کار خراب است. چرا ستاد مبارزه با مواد مخدر اسیب شناسی نمی کند. باید دید که چه ضعف هایی داریم که انرا بررسی کنیم و بدون اغماض و چشم پوشی به اصلاح آن بپردازیم.

وی افزود: دولت باید اردوگاه ها را اماده کند البته امکانات ما محدود است ولی با توجه به اهمیت مساله مواد مخدر باید دولت سرمایه گذاری کند.

منتظری تاکید کرد: ما معاونت تختصی در رابطه با مبارزه با مواد مخدر در دادستانی کل داریم که این موضوع را بررسی می کنیم و یکی از این کارها بحث اصلاح قانون است و ما اصلاح قانون را در دستور کار داریم و بخش عمده ای از کار هم صورت گرفته است البته نمایندگان مجلس به لحاظ دغدغه ای که داشتند به دنبال تبصره ماده واحده ای بودند در مساله اعدام که به نظرم کارساز نیست و ما در صدد اصلاح کلی قانون مبارزه با مواد مخدر هستیم و قانون جوابگوی این موضوع نیست و ما در حال انجام آن هستیم.

وی تاکید کرد: قانون حتما باید اصلاح شود و اصلاح قانون قطعی است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: نباید به اسانی از کنار مساله مواد مخدر عبور کرد. دستگاه قضایی و دیوان عالی نمی تواند نسبت به اثار شوم چشم پوشی کند و احکامی که صادرمی شود حتما باید منطبق با واقعیت های جامعه باشد.

وی افزود: با گرفتن خرده فروش ها و به زندان انداختن انها جز این که زندان ها را پر کنیم کاری نکرده ایم البته باید با انها برخورد شود ولی کار اساسی این است که به سراغ ریشه‌ها برویم.

منتظری افزود: چند نفر از عناصر اصلی را به دام انداخته اید چه در داخل و چه در خارج. شما با پلیس بین الملل ارتباط دارید. کارهای اطلاعاتی شما باید انقدر قوی باشد که بتوانید ریشه ها را پیدا کنید. اگر ما تصور کنیم که با مواد مخدر می توانیم مبارزه کنیم به این ترتیب که در خیابان ها بگردیم و خرده فروش های جزیی را پیدا کنیم موفق نمی شویم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین