گزارش «نسیم آنلاین» از بی توجهی وزارت نفت به مزایای کارت سوخت؛

چشم‌پوشی زنگنه از سود ۱۰۰ میلیارد دلاری ماندگاری کارت سوخت!/ لجاجت زنگنه برای حذف کارت سوخت ادامه دارد

زنگنه در مجلس

اگرچه زنگنه اعلام کرده است که در مدت زمان ۸ ساله استفاده از کارت سوخت از اطلاعات به دست آمده آن هیچ استفاده ای نشده است، اما استفاده نکردن وزارت نفت از اطلاعات با ارزش کارت سوخت به معنی بی ارزش بودن اطلاعات آن نیست.

استفاده از کارت سوخت را می‌توان مهم ترین اقدام کشور در راستای خنثی‎سازی اقدام ضد امنیت انرژی کشور ایران توسط آمریکا دانست. چرا که روند تقاضای بنزین طی سال‌های 1375 تا 1385 همواره سیر صعودی داشته است. به‌طوری که میزان مصرف روزانۀ آن از حدود 33 میلیون لیتر در سال 1375 به 73.6 میلیون لیتر در سال 1385 افزایش یافت.

به گزارش «نسیم آنلاین»، با ادامه روند افزایش میزان مصرف و به تبع آن واردات بنزین در سال 1385 و همچنین قوت گرفتن زمزمه های تصویب طرح تحریم فروش بنزین توسط آمریکا، موضوع سهمیه بندی بنزین با استفاده از کارت سوخت در قانون بودجۀ سال 1386 تصویب و از 6 تیرماه همان‌سال اجرا شد. با اجرا شدن این طرح، روند فزایندۀ قاچاق و مصرف متوقف شد و درنتیجه واردات بنزین کاهش یافت.

اجرای سامانه هوشمند سوخت به اندازه ای دارای اهمیت بود که مشاوران خارجی،  اجرایی شدن این پروژه را غیر ممکن می‌دانستند و به صورت قاطع گزارش داده بود که این پروژه به هیچ وجه امکان اجرا ندارد.

وزیر نفت که در ابتدای امر موافق حفظ کارت سوخت و کارکردهای آن بود، در بهمن‌ماه 94، موضع خود در مورد استفاده از کارت سوخت را تغییر داد و از مخالفت خود با حفظ کارت سوخت سخن گفت. وزیر نفت همچنین در بحث اصلاح بودجه سال  95 تقاضای حذف این طرح مجلس نهم برای حفظ کارت سوخت و عرضه دو نرخی بنزین را به مجلس ارائه داد.

زنگنه همچنین یکی از دلائل ارائه این پیشنهاد را بلا استفاده بودن اطلاعات به دست آمده از سامانه هوشمند سوخت می داند و عقیده دارد که در مدت زمان 8 ساله استفاده از کارت سوخت از اطلاعات به دست آمده آن هیچ استفاده ای نشده است اما استفاده نکردن وزارت نفت از اطلاعات کارت سوخت به معنی بی ارزش بودن اطلاعات کارت سوخت نیست. چراکه اطلاعات ارزشمندی چون آمار مصرف واقعی سوخت و کسب اطمینان از عدم قاچاق در جایگاه‌های سوخت، برآورد تعداد انواع خودروهای فعال کشور، آشکار شدن رفتار مصرفی تک‌تک مشتریان، تعیین کرایۀ حمل‌ونقل عمومی، تقاضای سفر و اوج بار ترافیک، شناسایی خودروهای فرسوده و بسیاری دیگر از اطلاعات ارزشمند برای تصمیم‌گیری در حوزه مصرف سوخت کشور از طریق این سامانه به دست خواهد آمد.

زنگنه همچنین تداوم استفاده از کارت سوخت را به دلایلی چون بار مالی نگهداری از کارت سوخت، تاثیر نداشتن کارت سوخت در کنترل مصرف بنزین، مردم آزاری و زائد بودن استفاده از کارت سوخت غیر معقول می‌دانست. این در حالی است که به گفتۀ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی، هزینۀ سالانۀ حفظ سامانۀ هوشمند سوخت ناچیز و در حدود سالانه 20 میلیارد تومان است. جالب آن است که بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس منفعت اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم ناشی از اجرای این طرح در مدت 8 سال، حدود 100 میلیارد دلار برآورد شده  که 75 میلیارد دلار آن به‌طور مستقیم ناشی از کاهش مصرف و واردات بنزین بوده است.

حال سوال این است که با وجود سودمندی بالای استفاده از کارت سوخت، علت اصرار وزیر نفت برای حذف کارت سوخت چیست؟ گفتنی است که براساس برنامه هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی قرار است در اوایل هفته جاری رای گیری برای حفظ و یا حذف کارت سوخت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی صورت گیرد. لذا ضروریست که نمایندگان مجلس با رای به حفظ کارت سوخت زمینه حذف این کارت با ارزش در سبد توزیع سوخت کشور و به تبع آن افزایش قاچاق و افزایش مصرف بنزین در کشور را فراهم نکنند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین