ظریف در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا:

اگر مدیران سابق مفهوم کاغذ پاره را بهتر درک می‌کردند از اموال ایران راهزنی نمی‌شد

ظریف

وزیر امور خارجه، سیاست‌های خاص دولت گذشته را باعث تشدید مشکلات کشور در مسایل خارجی دانست و گفت: اگر مدیران آن زمان مفهوم کاغذ پاره را بهتر درک می‌کردند، اموال ایران مورد راهزنی آمریکا قرار نمی‌گرفت.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: محمدجواد ظریف در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا به تشریح گزارشی از دستاوردهای برجام پرداخت و اظهار داشت: در ماه های پایانی دولت تدبیر و درحالی که یک سال و چهار ماه از اجرایی شدن برجام می گذرد زمان مناسبی برای اشاره به دستاوردهای برجام است.

وی با بیان اینکه بازار مالی ایران شامل بازار پول سرمایه و بیمه بعنوان یکی از زیرساخت های اصلی رشد اقتصادی کشور در طول بحران هسته ای هدف تحریم های ظالمانه بود، تصریح کرد: از آنجا که اقتصاد ایران اقتصاد بانک محور است طراحان تحریم برنامه ویژه ای برای بانک ها تدوین کردند که اخلال در تجارت خارجی و قطع دسترسی به منابع مالی خار جی در کوتاه و بلند مدت نتیجه تحریم بانک ها بود.

به گفته وزیر امور خارجه قطع فاینانس و کمک های بین المللی، رشد هزینه مبادله، تشدید رانت و فساد و منجمد شدن منابع ارزی، برهم خوردن تعادل در بازر داخلی، نوسان نرخ ارز و ... از اثرات مخرب تحریم ها بر کشور بود که البته مدیریت وقت کشور هم با اتخاذ روش های خاص خود باعث تشدید تبعات منفی آن شد.

ظریف گفت: در آن دوران ثروت مردم از دست درازی سودجویان و منفعت گرایان در امان نبودَ در یک مورد 35 میلیارد دلار از منابع ارزی مردم و کشور سر از جاهایی در آورد که تنها بخشی از آن در پرونده فساد اقتصادی عیان شد.

وی افزود: نمونه دیگر مصادره 2 میلیارد دلار و ضبط 1.5 میلیارد دلار دیگر از منابع بانک مرکزی توسط امریکا بود که به طور حتم یک راهزنی بین المللی محسوب می شود.

وزیر امور خارجه دولت یازدهم تاکید کرد: اگر مدیران وقت مفهوم کاغذ پاره را بهتر درک و به موقع اقدام می کردند هرگز این مبالغ در دسترس امریکایی ها قرار نمی گرفت. امیدوارم بانک مرکزی در موقع مناسب جزییات را در اختیار مردم قرار دهد.

وی با بیان اینکه کلیدی ترین تحریم ها بانک ها و سیستم بانکی را در بر داشته بود و به همین دلیل بخش اصلی مذاکرات هم این موضوع بود، گفت: هنوز با عادی شدن کامل اوضاع در نظام بانکی فاصله داریم ولی به جرات می توان گفت تا حد زیادی از بعد قانونی به شرایط قبل از تحریم برگشته ایم و در حوزه عملیاتی نیز به شرایط قبل تحریم نزدیک شده ایم.

ظریف تصریح کرد: در سایه برجام و با همت و تلاش همکاران سیستم بانکی امروز به جرات می توان ادعا کرد زنجیرهایی که به دلیل تحریم های هسته ای در دست و پای سیستم بانکی بسته بودُ باز شده اند. 

وی ضمن اشاره به اینکه تنها کمتر از 100 روز از شروع به کار دولت و توافق ژنو ماهیانه 700 میلیون دلار از منابع مالی کشور که متاسفانه در دوره قبل اجازه دست اندازی آنها داده شده بود، به کشور برگشت، ادامه داد: بعد از نهایی شدن برجام دهها میلیارد دلار پولهای مسدودد شده ایران آزاد شد. امروز درآمدهای نفتی کشور به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

ظریف همچنین گفت: امروز شبکه بانکی به سوییفت وصل شده هرچند برخی افرادی که خودشان مشکلات را بر کشور ایجاد کرده اند می خواهند واقعیت را تحریف کنند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین