پیام فضلی نژاد

منطقِ "نه به روحانى"

پیام فضلینژاد

"نه به روحانی" یک خواسته حداقلی است و استقرار دولت کارآمد برای تحقق عدالت اجتماعی یک مطالبه حداکثری است. تحول‌خواهان باید از فردای انتخابات، یک برنامه کار مشخص را جهت تعقیبِ مطالبات حداکثری خود تدارک ببینند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، پیام فضلی نژاد طی یادداشتی کوتاه نوشت:

منطقِ "نه به روحانى"

در این لحظات حساس، علیرغم سلایق متنوع فکرى در میان مخالفین دولت حاکم، همه باید در «نه به روحانى» متحد باشیم و گام نخست علیه «فقر» و «فساد» و «تبعیض» را برداریم:

١- «نه به روحانی» یک خواسته حداقلی است و استقرار دولت کارآمد برای تحقق عدالت اجتماعی یک مطالبه_حداکثری است. تحول‌خواهان باید از فردای انتخابات، یک برنامه کار مشخص را جهت تعقیبِ مطالبات حداکثری خود تدارک ببینند.

٢- هرچند که باید دولت رانتى را از پاى درآورد، اما آرمان تغییر وضع موجود را نباید به کامیابى یا ناکامى یک گروه در کارزار انتخاباتى فروکاست و گره زد، یا آن را صرفا از طریق قوه مجریه پیگیرى کرد. سامان گرفتن یک جنبش جدید در این رهگذر، خود به مثابه یک نیروى_بازدارنده است که بدیلى ندارد و می‌تواند به همه قوا تحرک بیشترى براى تحقق خواسته هاى مردم ببخشد. در شرایط حاضر که صورت‌هایى از این جنبش نوپا شکل گرفته، دستاورد بزرگى است و باید دل به تکامل آن بست.

٣- فراجناحى شدن فساد و رشد فزاینده آن در کشور، سبب ورشکستگى بیشتر دیوان‌سالارى ما خواهد شد و تنها یک عدالت_فراجناحی می‌تواند مانع آن گردد. روند کم تنشی که در حال حاضر می‌تواند زمینه شتاب فساد را کندتر کند،گردش قدرت است؛ هرچند که گمان شود این گردش الزاما همه خواسته هاى تحول‌خواهان را محقق نمی‌کند، اما هر کس که از ضرورت آن چشم بپوشد، اشتباه محاسباتی کرده است، چرا که در وضع امروز ما، اگر قدرت راکد بماند و دست به دست نشود، فساد گسترش خواهد یافت و حتی به جاى ثبات، رکود کشور را فراخواهد گرفت.

٤- هیچ یک از ما نباید باز هم اجازه تجزیه و تقلیل سرمایه_اجتماعى کشور را به هر شکلى بدهیم و انتخابات را از یک فرصت به تهدید بدل کنیم. بدترین زهر، تداعى یک دوقطبى از رهگذر فرایند گردش قدرت است و وظیفه نخست هر دولت مسئولى نیز ترمیم شکاف هاى اجتماعى است. از این جهت، جنبش انقلابیِ نوپدیدى که در حال انسجام‌یابى است، باید ترس هاى خیالى و واقعىِ هواداران رقیب را به آرامش تبدیل سازد و به آنها این پیام مطمئن را منتقل کند که یک «کارزار ملى» براى تحقق عدالت فراجناحى در راه است؛ کارزارى که صداى همه مردم را خواهد شنید.

٥- پل استر، داستان‌نویس شهیر، در جایى به زیبایى می‌نویسد: «ما همیشه یا جاى درست بودیم در زمان غلط، یا جاى غلط بودیم در زمان درست و همیشه هم، همدیگر را از دست داده بودیم.» این بار و در این شرایط تازه، به سبب هر اتفاقى، هیچ یک از ما نباید همدیگر را از دست بدهیم. انتخابات تمام میشود و پس از آن باید همه با هم براى ساختن آینده ایران، گفتگو و کار کنیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین