سیدافقهی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

هنیه بهترین انتخاب "حماس" برای دفتر سیاسی بود/ انتخاب هنیه یعنی ایجاد گفتمان جدید متناسب با سند جدید حماس

سخنرانی سید هادی سیدافقهی در همایش تحولات سوریه

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: اعلام حماس مبنی بر اینکه دیگر شاخه‌ای از اخوان المسلمین نیست اما تفکرات اخوان را قبول دارد بدان معنی است که حماس به دنبال آشتی با دولت مصر برای بازگشایی گذرگاه رفح است و برای تحقق این مهم به یک شخصیت گفتمانی چون هنیه نیاز دارد.

سید هادی سیدافقهی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» در خصوص انتخاب اسماعیل هنیه به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت: قبل از انتخاب هنیه به عنوان دبیر جدید سیاسی و جانشین مشعل، جنبش حماس اقدام به انتشار یک سندی کرد که خیلی بحث برانگیز بود و شاید حساسیت امروز نسبت به موضوع دفتر سیاسی حماس نیز از انتشار آن سند نشات میگیرد.

سید افقهی با اشاره به سند حماس و علل واکنش های مختلف نسبت به این سند گفت: در این سند که مدتی قبل از انتصاب هنیه به انتشار رسید چند بند حذف و اضافه شده بود که از جمله می‌توان به پذیرش تاسیس دولت ملی فلسطین در مرزهای 1967 اشاره داشت. موضوعی که واکنش های مختلفی را در پی داشت و در بعضی موارد نیز با مخالفت برخی تشکیلات های فلسطینی  از جمله جهاد اسلامی و سازمان فتح انتفاضه و همچنین حزب الله لبنان رو به رو شد. علت این انتقاد ها هم پذیرش مرزهای 1967 از سوی حماس بود که این رفتار سیاسی از سوی منتقدان به معنی رسمیت بخشی به اشغالگری سرزمین های اشغالی 1948 بود.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه افزود: مسئله دیگری که در این سند مورد توجه قرار گرفت حذف آن بندی که به نابودی رژیم صهیونیستی اشاره داشت بود. یکی از بندهای این سند که به نابودی رژِیم اشغالگر قدس اشاره داشت در سند جدید حذف شده و این در حالی بود که محتوای سایر بندهای این سند به مبارزه مسلحانه کماکان اشاره داشت.

وی با بیان اینکه مسئله سوم جداشدن تشکیلاتی و سازمانی حماس از اخوان المسلمین بوده است عنوان کرد:  اینکه حماس اساسا عنوان کند دیگر شاخه ای از اخوان المسلمین نیست اما تفکرات اخوان را قبول دارد در واقع به این معنی است که حماس به دنبال راهی برای آشتی و برقراری ارتباط با دولت مصر است. بنابراین تشکیلات حماس برای تحقق چنین هدفی به یک چهره جدید و متناسب با گفتمان این سند احتیاج دارد. کسی که از اخوان بیرون آمده و تواند با یک ادبیات جدید با آنها صحبت کند.

سیدافقهی با بیان اینکه هنیه در کنار ویژگی گفتمانی از ویژگی های دیگری نیز برخوردار است تاکید کرد: گفتمانی ترین شخصیت حماس اسماعیل هنیه بود که انتخاب شد. در کنار این ویژگی حضور وی در داخل سرزمین های اشغالی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. حضور هنیه در داخل یعنی دسترسی به جلسات و رایزنی‌ها و ملاقات‌ها که می‌تواند در کنار روابط خوبی که هنیه با کشورهای اطراف دارد اهداف حماس را محقق کند.  

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: مردم فلسطین تحت فشار هستند و نیاز است برای کاهش این فشار با دولت مصر مذاکره شود تا گذرگاه رفح را برای مدت زمان بیشتری باز کند و در اختیار ساکنان فلسطیتی بگذارد.

وی با بیان اینکه در هر حال حماس یکی از بزرگترین تشکل‌های جهادی و مبارز فلسطینی است گفت: بد از سازمان فتح و ساف، حماس سومین تشکیلات فلسطینی از نظر جایگاه و وسعت است و طبیعی است که در جهت همراه سازی مردم غزه و طرفداران خود حرکت کند. انتقاد ها و تحلیل های مختلفی در قبال عملکرد حماس وجود دارد اما به حدی نیست که بخواهد حماس را فلج کند. در آخر برای بار دیگر می‌گویم که هنیه بهترین انتخاب حماس برای جایگزینی مشعل بود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین