یادداشت// محمد واحدی

مبارزه با تروریسم راهبردی ثابت و فارغ از اظهارنظرهای گروه‌های داخلی

محمد واحدی

استفاده از موشک‌های بالستیک میانبرد زمین به زمین توسط سپاه که سه روز پیش مشمول تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران قرار گرفته بودند، نشان دهنده آن است که ایران فارغ از اظهارنظرهای برخی گروه‌های داخلی راهبردی ثابت را در موضوع دفاع از تمامیت ارضی و مبارزه با تروریسم بین‌المللی در دستور کار قرار داده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، محمد واحدی رئیس مرکز دانشجویی حقوق‌بشر جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی در خصوص حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست‌های داعش در دیرالزور سوریه نوشت:

اقدام جمهوری اسلامی ایران در پرتاب موشک به مقر اصلی تروریست ها، حرکتی تاثیرگذار در روند نبرد جهانی علیه تروریسم و استقرار صلح پایدار در جهان است که بسیاری از معادلات را در منطقه برهم خواهد زد و صفحه جدیدی از نقش ایران به عنوان یک قدرت تعیین کننده بین المللی را در مقابل دیدگان جهانیان قرارداده است.  

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شلیک 6 موشک به قلب فرماندهی تروریست ها در دیرالزور سوریه در حقیقت پیامی دو سویه را اول برای تروریست‌های تکفیری و سپس برای حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آن ها صادر کرد.

پیام نخست به تروریسم جهانی بود. ایران با این حمله موشکی پیام آشکاری به تروریست ها داد که اگر پایتخت های مهم جهان  را مورد هدف قرار می دهید اما شاهد اقدام تلافی جویانه ای از سوی آن ها علیه خود نبودید و نیستید، ما به مانند آن ها عمل نخواهیم کرد و هر حمله ای را با حمله ای بزرگتر پاسخ خواهیم داد. بنابراین، ایران با راه اندازی چنین حملاتی صرفا هدف اش تلافی و پاسخ متقابل نبود بلکه قصد داشت با چنین حملاتی گروه های تروریستی از جمله داعش را از ادامه حملات خود در ایران به نحوی منصرف یا محتاط تر کند. در واقع یک نوع بازدارندگی دفاعی برای جلوگیری از حملات جدید در ایران بوده است.

پیام دوم به ایالات متحده آمریکا و حامیان بین المللی و منطقه ای آن بود. جمهوری اسلامی ایران در آستانه تصویب تحریم های s722 ، پیامی روشن را به گوش سیاستمدار تازه کار آمریکایی رساند.

استفاده از موشک های بالستیک میانبرد زمین به زمین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که سه روز پیش مشمول تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران قرار گرفته بودند، نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی ایران فارغ از اظهار نظرهای برخی گروه‌ها و سیاسیون داخلی راهبردی مشخص و ثابت را در موضوع دفاع از تمامیت ارضی و مبارزه با تروریسم بین المللی در دستور کار قرار داده است.

از طرفی انتخاب دو شهر مهم کردستان و کرمانشاه به عنوان مبدا  پرتاب موشک ها در حالی که امکان پرتاب موشک از شهرهای مرکزی ایران هم وجود داشت، برنامه نفوذ دشمن را در این مناطق برهم زد و عامل اتحاد ملی شد.

فارغ از اینکه این اقدام علیه تروریسم توسط جمهوری اسلامی ایران چه پیام هایی داشته است، مقایسه موشک بازی تبلیغاتی چندماه قبل  ترامپ در سوریه با حملات موثر روز گذشته ایران به قلب تروریسم  سبب تغییر موازنه منطقه ای به نفع ایران خواهد شد.

در نهایت، بحران در روابط کشورهای عربی، طرح جدایی اقلیم کردستان از عراق، حملات تروریستی تهران، هدف قرار دادن نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه توسط آمریکا و در ادامه حملات موشکی ایران به دیرالزور را نمی توان جدا از هم تحلیل کرد و باید در آینده ای نزدیک شاهد تحولات مهم تری بود.

ارسال نظر

 • مهران سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۱:۱۳
  پاسخ 0 |

  تحلیل جامع و خوبی بود .

 • فدایی رهبرم سید علی سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۹:۵:۵۱
  پاسخ 0 |

  این حرکت سپاه نشان داد انقلاب اسلامی ذره ای از آرمان های خود عقب نخواهد نشست زنده باد ایران

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
 • پر بیننده‌ترین
 • پر بحث‌ترین