سفیر ایتالیا: عدم بازگشایی موسسه فرهنگی ایتالیا در ایران از نقاط ضعف در روابط فرهنگی دو کشور است

عنوان

سفیر ایتالیا در تهران عدم بازگشایی موسسه فرهنگی ایتالیا در ایران را از نقاط ضعف در روابط فرهنگی دو کشور دانست و از مسئولان وزارت ارشاد خواست این مشکل را به نحوی حل کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از ستاد خبری و رسانه ای سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، مائورو کونچاتوری، سفیر ایتالیا در ایران در دیدار با محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از مسئولان نمایشگاه کتاب اظهار کرد: باوجود اینکه امسال به عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور نداشتیم اما خواستیم برنامه ای در شأن این نمایشگاه داشته باشیم.

کونچاتوری با اشاره به مسئله اعلام نامزدی ایران برای حضور در نمایشگاه آتی تورین به عنوان مهمان ویژه گفت: لازم است ایران برای نامزدی جهت مهمان ویژه شدن در نمایشگاه کتاب تورین، پکیجی آماده کند و تصور می کنم ایران باید با ارایه این پکیج شرایطی را ایجاد کند که به یک سکوی قدرت دست یابد.

وی با بیان اینکه یکی از این شرایط کتاب هایی هستند که ایران ارائه می کند، تاکید کرد:  مسلما کشورهای دیگری هم هستند که می خواهند برای میهمانی ویژه در نمایشگاه کتاب تورین نامزد شوند بنابراین ایران رقبایی هم در راه رسیدن به هدف خود خواهد داشت.

مائورو کونچاتوری یادآور شد: ایران در کنار ارایه کتاب می تواند در پکیج خود از دو ابتکار عمل دیگر هم بهره جوید. برنامه های کشور متقاضی باید چنان باشد که برای رای دهندگان ترغیب کننده باشد. ابتکار عمل دوم می تواند نوع چیدمان جایگاه پاویونی ناشران ایرانی باشد.

سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به اینکه پروفسور «ماسیمو برای» رئیس نمایشگاه کتاب تورین کاملاً از موفقیت ایران در نمایشگاه میلان سال 2015 مطلع هستند، اظهار داشت: محور حرکتی آن نمایشگاه بر حول خوراک و آشامیدنی ها بود و حال می تواند در نمایشگاه کتاب تورین بر حول محور کتاب باشد.

مائورو کونچاتوری با بیان اینکه انتقال و معرفی کتاب های ارزشمند می تواند به عنوان یک سکوی اساسی پرش برای ایران کارساز باشد، گفت: ایران می تواند به عنوان نمونه، یک نسخه خطی ارزشمند قرآنی را به نمایش بگذارد. همچنین ایران می تواند اوراقی از شاهنامه را که در موزه معاصر ایران وجود دارد و نمادی از فرهنگ و تمدن ایران است، ارایه کند.

سفیر ایتالیا در ایران یکی از نقاط ضعفی که در روابط فرهنگی دو کشور وجود دارد را عدم بازگشایی موسسه فرهنگی ایتالیا در ایران دانست و گفت: حدود یک سال است که بازگشایی این موسسه بلاتکلیف مانده است و ما تصور می کنیم بازگشایی آن می تواند سبب گسترش روابط فرهنگی ایران و ایتالیا شده و برای ایران در جهت میهمانی ویژه در نمایشگاه کتاب تورین امتیاز محسوب شود.

همچنین در این نشست محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: دوستان تخصص خوبی در زمینه آماده سازی پکیج یاد شده دارند و امیدواریم بتوانیم این کار را به نتیجه نهایی برسانیم.

وی یادآور شد: طبیعتاً در کنار این مسایل نکته ای دیگر نیز برای ایران حایز اهمیت است؛ ما وقتی در مورد درخواست های میهمانی ویژه سخن می گوییم که به آینده هم نگاهی داریم و تلاش داریم در جهت گسترش روابط با کشورها حرکت کنیم.

در ادامه این دیدار، جوادی درخصوص موسسه فرهنگی ایتالیا بیان کرد: ما از صحبت شما با وزیر ارشاد مطلع هستیم. این قضیه پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم که نهایی شود. چراکه به عقیده ما نیز بازگشایی این موسسه می تواند نقطه قوتی برای آینده روابط فرهنگی ما باشد.

در این نشست امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز در این نشست ضمن قدردانی از حضور فعالانه ایتالیا در نمایشگاه کتاب امسال گفت: ما درخصوص بحث میهمان ویژه نمایشگاه تورین، بسته ای را آماده خواهیم کرد. البته همکاری ما منحصر به نمایشگاه کتاب نخواهد بود.

امیرمسعود شهرام نیا در ادامه ضمن اشاره به نواقص مطرح شده در مورد پرونده حضور ایران به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تورین گفت: بعضی از تصمیمات در این دیدارها به ما ارجاع شده و ما حتما آنها را پیگیری خواهیم کرد. ما از موضع موافق شما برای اینکه ایران میهمان ویژه نمایشگاه تورین باشد، مطلع هستیم اما می خواهیم این برگ برنده ای برای جلب موافقت دوستان مخالف باشد.

شهرام نیا با بیان اینکه ایران و ایتالیا در سال های گذشته همکاری خوبی درخصوص نمایشگاه بولونیا داشته اند، گفت: تصویرگران ایرانی از بهترین تصویرگران در بولونیا هستند و امسال ایران دومین کشوری بود که جوایز بولونیا را درو کرد.

وی افزود: علاقه مند هستیم هم در بولونیا و هم درخصوص انجمن های تصویرگری همکاری های خود را با ایتالیا گسترش دهیم ما می توانیم میزبان تصویرگران ایتالیایی باشیم، کما اینکه در چندسال گذشته نیز میزان آنها بوده ایم و همین نیاز وجود دارد که ایران تصویرگرانی را برای یادگیری فنون به ایتالیا بفرستد که لازمه ی آن حمایت های کنسولی است.

یادآوری می شود، سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ 12 تا 22 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین