جمشید پژویان

چگونه ۲/۷ میلیون شغل ایجاد شده، اما مردم لمس نمی‌کنند؟!

جمشید پژویان، رئیس سابق شورای رقابت در نشست بررسی ملاحظات بودجه نویسی سال 94 در خبرگزاری «نسیم»

صحبت‌های آقای رئیس جمهور باید در بطن اقتصاد ظاهر باشد. با انتشار و خواندن چند عدد نمی‌توان ادعا کرد وضعیت اقتصاد سامان دارد. رونقی که با ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل ایجاد میشود در جامعه مشاهده نمی‌شود.

«نود اقتصادی»-جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در گفتگو با «نود اقتصادی» در واکنش به آمارهایی که حسن روحانی امروز در جلسه استیضاحش بیان گفت صحبت‌های آقای رئیس جمهور باید در بطن اقتصاد ظاهر شود. با انتشار و خواندن چند عدد نمی‌توان ادعا کرد وضعیت اقتصاد سامان دارد. اگر کسی ادعا میکند اوضاع خوب است باید انعکاسش را در اقتصاد ایران مشاهده کرد. لذا هر تغیر مثبتی در اقتصاد ایجاد شود باید انعکاس تغییر را دید.

وی اضافه کرد: مثلا اگر 20 هزار شغل در کشور ایجاد شده باشد، حتما با سرمایه گذاری و تولیدات همراه بوده اما متاسفانه هیچ رونقی در اقتصاد نمی‌بینیم. اینکه آقای رئیس جمهور گفته است در 5-4 سال اخیر 2 میلیون و 700 شغل خالص در کشور ایجاد شده است، به نظرم خیلی عجیب است، چون آن رونقی که با 2 میلیون و 700 هزار شغل ایجاد میشود در جامعه مشاهده نمی‌شود.

وی گفت: اظهارات آماری آقای روحانی یک مقدار تکراری و یک مقدار ادعا است. چطور ممکن است دولت آقای روحانی اینقدر شغل ایجاد کرده باشد اما برای مردنم ملموس نباشد؟!

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین