باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

اولین نشانه MS چیست؟/ سلول‌هایی که قادر به بازسازی خود نیستند

عنوان

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان درباره بیماری ام‌اس و ترمیم سیستم عصبی توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سالها پیش دانشمندی بزرگ، چون رومن کاخال معتقد بود  هر انسانی با تعدادی ثابت از سلول های عصبی متولد شده و تعداد این سلول ها در تمام عمر او ثابت مانده و هیچ تکثیر و یا جایگزینی در این سلول ها اتفاق نخواهد افتاد. نظریه ای که در قرن ۲۰ با اکتشافات جدید به دست فراموشی سپرده شد.

در تحقیقات عصر جدید مشخص شد که در مناطقی از مغز (ناحیه تحت بطنی و لایه گرانولرهیپوکامپ) سلول هایی وجود دارند که قابلیت تکثیر به انواع سلول های عصبی (نورون و گلیا) را دارا هستند.

سلول هایی که همان سلول های بنیادی عصبی یا Neural Stem Cell بودند و با شناسایی آنها نظریه کاخال منسوخ و وجود سلول های بنیادی عصبیو  قابلیت ترمیم و بازسازی بافت عصبی اثبات شد.

علم پزشکی بازساختی تحولی بزرگ در حوزه طب بود که نشان داد با استفاده از تکنیک های مناسب می توان بافت ها و ارگان های آسیب دیده بدن را برای ترمیم کردن، تحریک و با پیوند بافت ها یا ارگان هایی که در آزمایشگاه تولید شدند، بدن را در بازسازی و بازگشت عملکرد اولیه یاری کرد.


بیشتر بخوانید: بیم و امید پشت درهای بسته رویان


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

امیر باجوری مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بازسازی سیستم عصبی دربرگیرنده به مفهوم رشد مجدد آکسون های آسیب دیده، جایگزینی سلول های آسیب دیده، بازگرداندن عملکرد عصبی از دست رفته ابزار قدرتمند ترمیم سلول های بنیادی است؛ زمانی که آسیبی در بافت عصبی رخ می دهد، ترشح کموکاین ها از محل آسیب سبب هدایت بیوکمیکال سلول ها به منطقه آسیب و نفوذ آن ها به بافت می شود.

باجوری ادامه داد: سلول های لانه گزینی کرده در بافت با ترشح فاکتور های نوروتروفیک اثرات محافظت کننده از سیستم عصبی (Neuroprotective) دارند. این اثرات از طریق مهار آپوپتوز مرگ سلولی مهار فرایند های التهابی، پیشبرد آنژیوژنز و نوروژنز اعمال می شود، ویژگی که سبب استفاده از آن ها در مطالعات مختلف در بیماری های عصبی شد.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان بیان کرد:  امروزه کارآزمایی های بالینی متعدد در بیماری های مختلف سیستم عصبی مانند بیماری MS، ALS، سکته مغزی، پارکینسون. هانتینگتون، فلج مغزی، ضایعه نخاعی و ... انجام گرفته و یا در حال انجام است.

وی درباره بیماری MS گفت: بیماری مولتیپل اسکلروزیس، بیماری التهابی و demyelinative سیستم اعصاب مرکزی است که بیشتر در سنین جوانی افراد را درگیر می کند؛ شایع ترین علائم بیماری شامل بی حسی، اختلال، دید، از بین رفتن تعادل، ضعف، اختلال عملکرد مثانه، تغییرات ساکیولوژ کیال و اختلالات بینائی است؛ خستگی از اولین علائم در MS است.


بیشتر بخوانید: روش های بومی برای خداحافظی با ضایعات پوستی/ وقتی فیبروبلاست به کمک ترمیم زخم های کهنه می آید


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

باجوری افزود: این بیماری ماهیت اتوایمن داشته و با واسطه T-Cell ها و سایر جمعیت های موثر در سیستم ایمنی به مغز و سلول های عصبی حمله کرده و باعث می شوند پوشش میلین آن ها و گاهی آکسون و کل ساختار عصب تخریب شود؛ بیماری MS شایع ترین علت ناتوانی نورولوژکی در جوانهاست.

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان تشریح کرد: متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است و درمان های دارویی مانند انواع اینترفرون ها، دارو های سیتوتوکسیک تنها تا % ۴۰ می تواند از پیشرفت بیماری پیشگیری کند و علی رغم استفاده از این داروها بیماری همچنان پیشرونده است و مکرر عود خواهد کرد.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

وی ادامه داد: رشد جمعیت در ایران سرعتی بالا داشته است به طوری که در حال حاضر جمعیت به حدود ۷۵ میلیون نفر می رسد و بیشترین گروه را افراد ۲۰ تا ۲۴ سال تشکیل می دهند. در این بین با توجه به آن که بیشترین میزان شیوع جمعیت در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال است، می توان دریافت که شیوع بیماری MS در کشور ما در حال افزایش است.

باجوری افزود: بالاترین آمار بیماری در ایران در استان های اصفهان، چهارمحال بختیاری، فارس و مرکزی دیده می شود؛ عوامل خطر بیماری MS شامل آمادگی ژنتیکی برای اتوایمیوتی، جنس مونث، عدم مواجهه با عوامل میکروبی گوناگون در سنین جوانی، سبک زندگی، رژیم غذایی و دور شدن از خط استواست؛ مواجهه با عوامل باکتریال یا ویروس هایی، چون ویروس HHV-۶ و ویروس اپشتین بار، سبب ایجاد آمادگی اتوایمیونیتی در فرد از طریق مکانیزم های مولکولی و یا ناظر می شود.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟


بیشتر بخوانید: خبر خوش برای مبتلایان به بیماری های پوستی/ لک و پیس درمان دارد؟


مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: مواجهه مجدد با طیفی گسترده از میکروارگانیسم ها، سبب فعال شدن اتوراکتیویتی از پیش موجود شده و اتوایمیونیتی فعال گشته و این اتفاق به از بین رفتن سلول های الیگودندروسیت، اختلال میلیناسیون و مرگ آکسونی منجر می شود.

وی گفت: درمان های موجود شامل اینترفرون ها، گلاتیمراستات (کاپاکسون) میتوکسانترون (نوانترون) ناتالیزومب (تایسابری و فیگولامید) است؛  این داروها، درمان قطعی بیماری نیست و علی رغم استفاده از آن ها پیشرفت بیماری و وقوع حملات وجود دارد، زیرا سیستم ترمیم درونی بدن قادر به بازسازی نواقص روی داده نیست.

خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

باجوری تشریح کرد: از آنجا که سیستم ترمیمی داخلی بدن به دلایل گفته شده قادر نیست ضایعات ناشی از فرایند دمیلیناسیون را ترمیم کند، لذا پیوند سلول های بنیادی در بیماری MS صورت گرفت؛ برای این کار در ابتدا بی خطر بودن و اثربخشی تزریق سلول های بنیادی در مدل EAE یا انسفالیت اتوایمن تجربی در حیوانات مورد بررسی قرار گرفت.


بیشتر بخوانید: استئوآرتریت؛ بیماری وحشتناک در کمین ۶۰ ساله ها/ امیدی جدید برای درمان «آرتروز»


خستگی اولین علامت MS / منظور از ایجاد ترمیم در سیستم عصبی چیست؟

مدیر درمان مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان یادآوری کرد: نتایج به دست آمده که نشان دهنده بی خطر بودن و بی عارضه بودن این سلول ها و نیز وجود اثرات درمانی بود، سبب شد تا مطالعاتی وسیع به شکل کارآزمایی بالینی در بیماران دچار MS انجام شود؛  به این منظور سلول های بنیادی مختلفی مانند سلول بنیادی مزانشیم ( MSC)، سلول های هماتوپوئتیک (MNC)، سلول های بنیادی عصبی مشتق از سلول های مزانشیم ( MSC-NSC ) مورد مطالعه قرار گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین