استدلال های موافقین FATF می لنگد!

FATF

حامیان FATF در ماه های اخیر استدلال هایی برای اجرای کامل برنامه اقدام این نهاد مطرح کرده اند که بسیاری از این استدلال ها از نظر فنی و منطقی می لنگند.

نسیم آنلاین: حامیان FATF در ماه های اخیر استدلال هایی برای اجرای کامل برنامه اقدام این نهاد مطرح کرده اند که بسیاری از این استدلال ها از نظر فنی و منطقی می لنگند. در یکی از این موارد، رسانه دولتی ایرنا، با یکی از کارشناسان موافق FATF به نام آقای هادی موسوی، مصاحبه ای داشته که حاوی نکات نادرستی است. در این یادداشت به بخش هایی از این مصاحبه با موضوعات انتقال اطلاعات مالی، همکاری بین المللی بر اساس قوانین داخلی و همچنین تعهد دولت یازدهم به FATF برای اجرای برنامه اقدام پرداخته ایم:

آقای موسوی در بخشی از سخنان خود اعلام می کند که: «FATF اساسا اطلاعات مالی را از کسی نمی گیرد، هیچ کشوری هم حاضر نمی شود اطلاعات تراکنش های مالی خود را به هیچ نهادی بدهد. FATF فقط رویه ها و روش هایی را که کشورها بر مبنای استانداردهای آن تعیین کرده اند را ممیزی می کند». این که FATF اطلاعات تراکنش های مالی را از کشورها نمی گیرد، کاملا صحیح است اما آیا سایر کشورها هم از ایران درخواست اطلاعات نخواهند کرد؟ یکی از رویه هایی که بر مبنای استانداردهای FATF به وجود می آید، «تبادل اطلاعات بدون هیچ محدودیتی» است که در بند 32 از برنامه اقدام ایران نیز، ذکر شده است و ایران ملزم به رعایت آن است. یعنی کسی که اطلاعات را از ایران درخواست می کند، FATF نیست، بلکه کشورهای دیگر هستند. FATF فقط زیرساخت حقوقی و فنی انتقال اطلاعات را ایجاد می کند. بنابراین براساس استانداردهای FATF ما ملزم به ارائه اطلاعات به طرفهای خارجی هستیم.

توقیف اموال و استرداد افراد، طبق قانون داخلی؟

وی درباره توقیف اموال و استرداد افراد تحریم شده می گوید: «این ها شروط بسیار زیادی دارد. ولی استرداد اموال و معاضدت قضایی اولا به شرطی است که هر دو کشور بپذیرند فرد مورد نظر مشمول این می شود، دو، احکام قضایی کشور میزبان اجازه بدهد، به صراحت می گوید بر اساس قوانین داخلی ما».

اینکه استرداد اموال و معاضدت قضایی در چارچوب مقررات داخلی انجام خواهد شد سخن صحیحی است، اما آیا مقررات داخلی در موضوعات پولشویی و تامین مالی تروریسم را خودمان مشخص می‌کنیم؟ اگر جواب مثبت است، پس چرا مجبور به تغییر گسترده دو قانون «مبارزه با پولشویی» و «مبارزه با تامین مالی تروریسم» و تطبیق این قوانین با استانداردهای FATF شدیم؟ حامیان FATF از یک طرف ادعا می‌کنند که همه همکاری‌های بین‌المللی، منطبق بر قوانین داخلی کشور انجام می‌شود، از سوی دیگر اصرار دارند قوانین داخلی را منطبق بر دستورات FATF تغییر دهند. معنای واقعی این اقدام، همکاری برمبنای استانداردهای FATF است و نه بر مبنای قوانین داخلی.

تعهد به FATF از دولت قبل شروع شده؟!

وی در بخش دیگری از سخنان خود سعی می کند اجرای استانداردهای FATF را به دولت قبل نسبت بدهد. موسوی در این زمینه می گوید: «4 لایحه تعریف شده است که یکی از این لوایح مبارزه با پولشویی است و یکی لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم که این ها در این دولت هم تصویب نشده است در دولت قبل تصویب شده است. سه تا از این قوانین در دولت قبل دوتاش تهیه و تصویب و تایید شده، یکی ش در دولت قبل تهیه شده و این دولت به مجلس ارائه کرده، یکی اش فقط در این دولت تهیه و به مجلس ارائه شده است».

باید به این موضوع توجه شود که انتقادات ما به FATF، سیاسی نیست، یعنی اگر منتقدین با اجرای برخی از استانداردهای FATF مخالفت می کنند، مسئله دولت دهم یا دوازدهم نیست، مسئله منافع ملی است که باید حفظ و تامین شود. بنابراین در هر دولتی اگر تعهد خطرناکی به طرف خارجی داده شده است، اشتباه است.

اما آیا تعامل دولت کنونی با FATF تفاوتی با تعامل دولت سابق ندارد؟ واقعیت این است که برخلاف ادعای آقای موسوی، فقط یکی از چهار لایحه، (دو قانون داخلی و دو کنوانسیون بین المللی) در دولت سابق تصویب و نهایی شده است که آن هم قانون داخلی مبارزه با پولشویی بوده و اتفاقا منطبق بر استانداردهای FATF نبوده و به همین دلیل دولت کنونی در برنامه اقدام، تعهد داده است که قانون داخلی را منطبق بر استانداردهای FATF اصلاح کند. منتقدین با اجرای قانون داخلی مسئله ای ندارند، بلکه مسئله اصلی، برخی از این انطباق ها است.

موضوع مهمی که این کارشناس محترم به آن توجه نمی کند، پذیرش تعهد 41 بندی در قالب برنامه اقدام در سال 95  توسط وزیر اقتصاد دولت یازدهم است که برخلاف اصول 77 و 125 قانون اساسی و بدون تصویب در مجلس این تعهد داده شد. نگرانی اصلی در چند حوزه است که مهمترین آن ها عبارتند از: 1. استقلال FIU و تبادل اطلاعات با کشورهای دیگر، 2. حذف استثنای گروه های مقاومت از تروریسم (که این دو مورد باید در قوانین داخلی اصلاح شود) 3. پیوستن به کنوانسیون های بین المللی پالرمو و CFT، که این موارد را FATF از ایران خواسته است و دولت کنونی در برنامه اقدام تعهد داده است که این اقدامات را انجام بدهد.

حسین حاجیلو

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین