آیا مخالفت با "انتقال آب خزر به سمنان" به قیمت عزل مسئولان مخالف تمام می‌شود

عنوان

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که اخیراً توسط کلانتری عزل شده می‌گوید: نظر تخصصی من این است که "انتقال آب دریای خزر به سمنان" تصمیم درستی نیست؛ ۲۰ سال درس نخوانده‌ام و کسب تجربه نکرده‌ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم ...

برکناری پروین فرشچی از معاونت پیشین محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و انتصاب احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست خوزستان به عنوان سرپرست این معاونت توسط سوی عیسی کلانتری ابلاع شد و این امر، حاشیه هایی را به همراه داشت.

برخی از رسانه ها، علت برکناری فرشچی را مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان دانستند اما کلانتری با تاکید بر اینکه از سال گذشته قصد برکناری فرشچی را داشته، مخالفت وی با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را در برکناری وی بی تاثیر دانست.

فرشچی اما درباره  برکناری اش به تسنیم می گوید: عزل و نصب در سطح معاونت بر عهده رئیس سازمان است؛ از یک ماه پیش زمزمه هایی بود که کلانتری از معاونت محیط زیست دریایی رضایت ندارند  و قرار است من بروم؛ صبح آمدم و نامه برکناری را دیدم اما آقای کلانتری تشریف نداشتند که علت را جویا شوم؛ در هر حال هرچند که سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ نظارتی و حاکمیتی تنها نهاد متولی حفاظت از محیط زیست کشور است اما خارج از این سازمان هم در هر کجای کشور می توانم برای حفاظت از محیط زیست تلاش کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برکناری وی با مخالفتش با انتقال آب خزر به سمنان ارتباط داشته یا نه می گوید: نمی دانم! من به عنوان یک متخصص نظر تخصصی خودم را دادم اما ریاست سازمان به عنوان سیاستگذار سازمان باید اهم و اخص را جمع بندی کند و مسائل غیرتخصصی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست ها را در نظر بگیرد و به نتیجه نهایی برسد؛ فقط می توانم در بخش تخصصی اظهارنظر کنم و کردم.

معاون سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می دهد: نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست؛ با استفاده از آب شیرین کن برای استفاده استان های ساحلی موافق هستم اما  انتقال بین حوزه ای آب، به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست؛ این را از سال 92 بارها در جلسات با وزارت نیرو مطرح کرده ام و آخرین بار، ماه گذشته در یک گفت وگوی رادیویی توضیح دادم؛ نظر تخصصی من این است و قرار نیست تغییر کند؛ 20 سال درس نخوانده ام و کسب تجربه نکرده ام که چیزی خلاف نظر تخصصی خودم بگویم؛ اگر ریاست سازمان با انتقال آب خزر موافق است حتما با افرادی دیگر، با تخصص هایی دیگر مشورت کرده و به این نتیجه رسیده است.

فرشچی درباره جایگاه معاونت محیط زیست دریایی یادآور می شود: سالها با چنگ و دندان، معاونت محیط زیست دریایی را نگه داشته و از تبدیل شدن آن به دفتر جلوگیری کردم؛ امیدوارم این معاونت به منظور حفاظت از محیط زیست دریایی و گردشگری دریایی باقی بماند و مسئولیت آن به افرادی باتجربه و تخصص سپرده شود چون این معاونت، بخشی است که با 11 کشور دیگر در ارتباط است و باید از نظارت فردی برخوراد باشد که این ارتباط بین المللی را در حوزه مسائل دریایی به خوبی برقرار کند.

وی اضافه می کند: اگر ما کشوری هستیم با 6200 کیلومتر خط ساحلی، با 55 جزیره و با اقتصاد دریامحور و معتقدیم اقتدار ما در دریاها است باید بدانیم چنین کشوری احتیاج به یک سازمان توسعه دریایی دارد نه یک معاونت کوچک و نادیده انگاشته شده در سازمان حفاظت محیط زیست که در مقایسه با سایر معاونت ها نه از حمایت کافی برخوردار است و نه از بودجه و تجهیزات لازم.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر با برکناری فرشچی، مسئولیت معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت زیست به احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست پیشین استان خوزستان سپرده شده؛ فردی که هر چند به گفته کلانتری، از تجربه خوبی در زمینه معاونت محیط زیست دریایی برخوردار است و از مدیران با سابقه سازمان محیط زیست به شمار می رود اما یکی از حاشیه برانگیزترین معضلات محیط زیستی استان خوزستان در کارنامه مدیریتی وی در این استان به ثبت رسیده است و آن وارد کردن فاضلاب و پساب حاوی سموم به تالاب هورالعظیم و طرح ادعای احیای 70 درصدی این تالاب نیمه جان!

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین