اخبار آرشیوی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی جایگاه بحرین، کویت و امارات در سیاست‌های نظامی آمریکا اعلام کرد؛ حضور نیروهای هوایی و دریایی آمریکا در این منطقه بسیار پررنگ‌تر از حضور نیروهای زمینی است ولی گسترش عرصه خیزش‌های مردمی تهدیدی راهبردی برای بقای پایگاه‌های آمریکا است

خبرگزاری فارس نوشت:
دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب که آمریکا نوعی ارتباط شبکه‌ای را در خلیج فارس بین پایگاه‌های خود ایجاد کرده است، تأکید کرد: در صورتی که خیزش‌های مردمی در یک کشور به وقوع می‌پیوست، اخلال چندانی در شبکه پایگاه‌های نظامی آمریکا ایجاد نمی‌کرد، ولی گسترش عرصه خیزش‌ها باعث تولید تهدید راهبردی برای بقای پایگاه‌ها شده است که جمهوری اسلامی ایران باید ارزیابی دقیقی از بازخورد تداوم خیزش‌ها و تأثیر آن بر آرایش نظامی آمریکا در منطقه به دست آورد.

مرکز پژوهش‌ها همچنین خواستار ارزیابی از میزان تهدید مرکب پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه شد و افزود: پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه از طریق هم‌افزایی قابلیت‌ها و نقاط قوت، می‌توانند بخشی از ضعف خود را پوشش داده و پتانسیل تولید تهدید مرکب را افزایش دهند، به همین منظور نهادهای ذی‌ربط باید در بررسی افق تهدیدات نظامی، علاوه بر ظرفیت‌شناسی موردی پایگاه‌ها، ارزیابی دقیقی نیز از نقشه ریسک تمام مراکز نظامی آمریکا در منطقه به دست آورند.


در ادامه این گزارش، مرکز پژوهش‌ها ضمن برشمردن محور مهمترین ملاحظات امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در قبال افق آمایش پایگاه‌های نظامی آمریکا در منظومه محیط امنیتی کشور تصریح کرد که به دلیل جغرافیای منطقه، حضور نیروهای هوایی و دریایی آمریکا در این منطقه بسیار پررنگ‌تر از حضور نیروهای زمینی است و علاوه بر آن در بررسی توانمندی نظامی آمریکا در منطقه باید قابلیت نظامی متحرک آمریکا نیز مورد لحاظ قرار گیرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین