انتظامی: ۵۶۰ رسانه در مرحله پیش ثبت‌نام نمایشگاه مطبوعات شرکت کردند

حسین انتظامی

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در نشست خبری بیستمین نمایشگاه مطبوعات گفت: ثبت نام قطعی و جانمایی رسانه‌ها براساس گروه‌بندی صورت گرفته از امروز سه‌شنبه شروع می‌شود

به گزارش «نسیم»، حسین انتظامی در نشست خبری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها که امروز در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد، با بیان اینکه برای حضور رسانه‌ها در نمایشگاه امسال، یک پیش‌ثبت‌نام انجام شده و طبق آن برآوردهایی از تعداد رسانه‌های متقاضی به دست آمده است، گفت: در مجمع حدود ۵۶۰ رسانه مرحله پیش‌ثبت‌نام را انجام دادند که گروه روزنامه‌ها با ۳۸ عنوان، گروه خبرگزاری‌ها با ۲۰ عنوان، گروه رسانه‌های آموزشی و تخصصی با ۱۱۶ عنوان، گروه تشکل‌های مطبوعاتی و مرتبط با رسانه‌ها با ۴ عنوان، گروه رسانه‌‎های سیاسی و اقتصادی با ۶۳ عنوان، گروه رسانه‌های عمومی و خانواده با ۷۷ عنوان، گروه رسانه‌های غیرفارسی زبان با ۸ عنوان، گروه رسانه‌های فرهنگی ۴۵ عنوان، گروه کودک و نوجوان با ۱۰ عنوان، گروه موسسات رسانه‌ای و مطبوعاتی با ۲۴ عنوان، گروه نشریات استانی با ۶۸ عنوان، گروه نشریات ورزشی با ۱۳ عنوان و گروه جدید رسانه‌های مرتبط با دین و اندیشه با ۲۲ عنوان رسانه را خواهیم داشت.

وی افزود: امسال امکان حضور روابط عمومی دستگاه ها و همچنین موسسات حوزه مرتبط با کسب و کار رسانه ها نیز در نمایشگاه مطبوعات فراهم شد که در حوزه روابط عمومی دستگاه‌های دولتی ۲۲ عنوان و در حوزه کسب و کار مرتبط با رسانه ها ۲۳ عنوان حضور خواهند داشت.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه ثبت نام قطعی و جانمایی رسانه ها براساس گروه بندی اعلام شده از امروز سه شنبه شروع می شود، اظهار داشت: تدابیری فراهم شده که مراحل حضور رسانه ها در نمایشگاه به صورت الکترونیک توسط رسانه ها انجام شود.

انتظامی ادامه داد: دسته بندی حضور رسانه‌ها در فضای شبستان به صورت موضوعی انجام شده و بسیاری از برنامه‌های نمایشگاه در شورای سیاست‌گذاری که متشکل از مسئولان ارشد معاونت مطبوعاتی و نمایندگان شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی رسانه شامل ۴ تشکل است؛ همچنین امسال بولتن روزانه نمایشگاه هر روز توسط یکی از روزنامه ها که عهده دار این کار شده است و با توجه به قواعدی که تهیه و تدوین شده، منتشر خواهد شد.

وی بیان داشت: «آزادی مسئولانه» شعار نمایشگاه مطبوعات امسال انتخاب شده؛ چرا که رسانه ها در جهت ایفای رسالت خودشان  باید آزاد باشند و شعار دولت هم آزادی مطبوعات در چارچوب قانون است و باید به این شعار پایبند باشد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد یادآور شد: امسال نیز همانند دوره نوزدهم نمایشگاه مطبوعات فرهنگستان زبان و ادب فارسی  در دو حوزه ویرایش متنی و ویرایش زبانی، شاخص هایی را برای درست‌نویسی در مطبوعات تعیین کرده و برنامه هایی را در همین زمینه اجرا می کند؛ همچنین این دو منظر در مطبوعات ارزیابی و در پایان روزنامه ای که بیشترین امتیاز را در این خصوص کسب کند، معرفی و از او تقدیر خواهد شد.

انتظامی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال علاوه بر نشریات غیرفارسی زبان که رسانه‌های دارای مجوز هستند، بخش رسانه‌های خارجی را هم که رسانه‌هایی دارای دفتر در تهران هستند، مشارکت داده ایم، افزود: در تهران بیش از ۱۲۰ رسانه خارجی دفتر دارند  که امکان حضور آنها هم در نمایشگاه مطبوعات فراهم است؛ همچنین از چندی پیش هم در رسانه‌ها اعلام کرده ایم که چنانچه با رسانه ای خارجی همکاری دارند، اگر از آنها برای حضور در ایران جهت تقویت همکاری‌ها با رسانه‌های ایرانی، دعوت به عمل بیاورند، معاونت مطبوعاتی تمامی هزینه‌های این کار را برعهده خواهد گرفت.

وی با اشاره به محقق نشدن وعده معاونت مطبوعاتی برای واسپاری کامل نمایشگاه مطبوعات به تاشکل های صنفی گفت: جهت‌گیری کلی ما این است که از تصدی‌گری خودمان بکاهیم، کما اینکه این جهت‌گیری در جشنواره مطبوعات اعمال شد، امسال هم در همان ابتدای امر با دوستانمان در شورای تشکل های صنفی هماهنگی‌هایی را انجام دادیم، اما به جهت اینکه آنها خودشان اعلام کردند که امسال آمادگی ندارند که مدیریت نمایشگاه را به طور کامل بپذیرند، ما هم پذیرفتیم که در بخشی از امور به خصوص در ابعاد حاکمیتی در کنار دوستان باشیم.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه تعرفه‌گذاری رسانه های خصوصی با رسانه‌های غیرخصوصی متفاوت است، ادامه داد:  رسانه هایی که دولتی یا متکی به درآمدهای عمومی باشند که تعداد آنها هم ۱۸۳ رسانه است، به میزان تقریبا دو برابر رسانه های بخش خصوصی با تعداد ۳۷۳ رسانه؛ هزینه اجاره غرفه پرداخت می کنند.

انتظامی همچنین با بیان این مسئله که دو رسانه می‌توانند با توافق همدیگر جایشان را با هم عوض کنند و دخالتی در این تصمیم‌گیری نخواهیم کرد، تصریح کرد: مرحله بعد از پیش‌ثبت‌نام و در واقع در ارزیابی وضعیت رسانه‌هایی که برای حضور در نمایشگاه درخواست داده بودند، مشخص شد که تعدادی از رسانه‌ها که پیش‌ثبت‌نام کرده بودند، فاقد مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات بودند و لذا همکاران من از این رسانه‌ها به جهت اینکه امکان حضور در نمایشگاه را ندارند، عذرخواهی کردند.
 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین