"کریستین‌ ساینس مانیتور": نظام آمریکا باید عوض شود

تظاهرات آمریکا

این پایگاه آمریکایی گزارش داد که جنبش مدنی جدید در آمریکا اصلاح ساختار پلیس این کشور را خواستار است/ اعتراضات اخیر نشان می‌دهد چگونه یک جنبش بدون رهبر به حیات خود ادامه می‌دهد و تکامل می‌یابد

به گزارش نسیم به نقل از پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی، آینده جنبش حقوق مدنی که هشت ماه گذشته ایالت فرگوسن آمریکا را به آشوب کشاند، هنوز نامعلوم است. اعتراضات توجه مردم آمریکا را به خود جلب کرد و در شهرهای مختلف سراسر این کشور گسترده شد، اما چگونه یک جنبش بدون رهبر و حمایت می تواند به حیات خود ادامه دهد؟

آیا واقعا چیزی تغییر خواهد کرد؟

اعتراضات آخر هفته در بالتیمور اثبات کرد تقریبا تحولی رخ داده است.اهمیت ندارد گروه هایی که در فرگوسن گردهم آمدند، قادر نبوده اند جنبش ملی همانند چیزی که مارتین لوتر جونیور- فعال مذهبی و فعال حقوق مدنی سیاه پوستان آمریکایی در دهه 1960 تشکیل داد، شکل دهند. مهم این است که همسو شدن چندین ابزار مهم قرن بیست و یکم- رسانه های اجتماعی، تلفن های هوشمند و شبکه های خبری بیست و چهار ساعته- با رویکرد طولانی مدت خشونت پلیس، با توجه به بهبود روابط نژادی و کاهش جرم و جنایت اکنون ناهنجار به نظر می رسد.

در هفته گذشته خشونت پلیس که نام فردی گری سیاه پوست جوان را در فهرست سیاهان کشته شده به دست پلیس قرار داد، بار دیگر توجه مرد آمریکا را به خشونت پلیس این کشور جلب کرد. وی یک هفته پس از آسیب های جدی به ستون فقراتش در زمان بازداشت در بالتیمور جان خود را از دست داد. اعتراضات به مرگ این جوان از آن زمان تا کنون ادامه دارد.

این اعتراضات نشان می دهد چگونه یک جنبش بدون رهبر به حیات خود ادامه می دهد و تکامل می یابد.

البته خشونت پلیس موضوع جدیدی نیست. البته این خشونت تنش میان پلیس و سیاهان نیز نیست، باعث شد بار دیگر جنبش« زندگی سیاهان اهمیت دارد»پس از مدت های طولانی به حاشیه رانده شدن، برای بررسی این مسائل بسیار مهم آمریکا- خشونت پلیس و نابرابری اجتماعی- برجسته شود. حامیان و فعالانی که راهپیمایی های زندگی سیاهان اهمیت دارد را از فرگوسن تا بالتیمور رهبری می کنند، معتقدند اگراین اعتراضات همیشه قانونی برگزار نمی شوند، ولی باید همیشه مسالمت آمیز باشند.

البته هریک از این اعتراضات در ایالت و شهرهای مختلف ویژگی ها و درخواست های منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال در فرگوسن، این جنبش بر روی محرومیت جامعه سیاهان از امتیازات مدنی از جمله انتخابات محلی و افزایش مشارکت سیاه و سفیدان تمرکز داشت که نشانه آغاز تحولات جدید است.

این روزنامه در ادامه با اشاره دقیق به درخواست های مختلف معترضان در ایالت و شهرهای مختلف آمریکا از جمله نیویورک و بالتیمور در نهایت این گونه نتیجه گیری می کند که نقطه مشترک درخواست های معترضان آمریکایی اصلاح ساختار پلیس آمریکا و کاهش نابرابری مدنی است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین