مصباحی‌مقدم: نقدینگی به سوی واسطه‌گری و دلالی هدایت شده است

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: مبادلات بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به افزایش رشد نقدینگی در جامعه دامن زده است/ بانک‌ها در روند تامین نقدینگی مورد نیاز بخش تولید کوتاهی می‌کنند

به گزارش «نسیم»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متاسفانه نقدینگی تزریق شده به سمت تولید هدایت نشده و به سمت واسطه گری و دلالی ها رفته که به زیان اقتصاد ملی است.

غلامرضا مصباحی مقدم با انتقاد از عملکرد بانک ها در روند تامین نقدینگی مورد نیاز بخش تولید افزود: بخش مهمی از منابع بانکی به دلیل معوقات قفل شده است و منابعی را که در بنگاه ها و شرکت ها به صورت تسهیلات قرار دارد با حساب سازی به رقم جدید تبدیل می کنند.

مصباحی مقدم افزود : این اقدام در واقعیت، نقدینگی را بالا نبرده اما در ظاهر نقدینگی را رشد داده است.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه در واقع این مقدار پول به بازار تزریق نشده است، گفت: این خلق پول در اثر وام دادن های متعدد به شرکت ها اتفاق می افتد ، بدون اینکه این خلق پول از طرف بانک مرکزی صورت گرفته باشد.

وی با اشاره به اینکه موسسات مالی و اعتباری هم در رشد نقدینگی موثرند، افزود: آنها پول را از سیستم بانکی متعارف دریافت می کنند و به شرکت ها و موسسات دیگر با نرخ بالاتری وام می‌دهند.

مصباحی مقدم تصریح کرد: این اقدام موسسات مالی و اعتباری هم در افزایش نقدینگی موجود در بازار تاثیرگذار بوده است.

مصباحی مقدم با بیان اینکه بانک‌های رسمی هم از این موسسات کمک می‌گیرند و نرخ سود بالاتری را به آنها پرداخت می‌کنند، گفت: مبادلات بین بانک ها و موسسات اعتباری به افزایش رشد نقدینگی در جامعه دامن می‌زند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود : اگر نقدینگی تزریق شده به سمت تولید هدایت شود بسیار مفید خواهد بود و متاسفانه در عمل این پول به سمت دلالی رفته و به افزایش تورم دامن زده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین