آیا مردم آمریکا با برجام مخالفند؟

تظاهرات مردم آمریکا

واشنگتن‌پست با اشاره به تناقضات نظرسنجی‌ها در خصوص موضع افکار عمومی آمریکا در قبال برجام، نوشت: وقتی در نظرسنجی، محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران طی توافق توضیح داده می‌شود، حمایت مردم آمریکا از این توافق بیشتر می‌شود

به گزارش «نسیم»، واشنگتن پست در مقاله ای تحت عنوان روایت نظر سنجی ها از دید افکار عمومی آمریکا از توافق هسته ای چیست، نوشت: نظرسنجی اخیر شبکه خبری ان بی سی که روز گذشته منتشر شد، نشان داد که 35 درصد از آمریکایی ها حامی توافقند، 33 درصد با آن مخالفند و 32 درصد دیگر نیز هنوز تصمیم نگرفته اند. نکته مهم این نظرسنجی این است که برخلاف بسیاری از نظرسنجی های دیگر، گزینه سومی هم پیش روی مخاطب قرار داشت. سوال این نظرسنجی این بود:

همانطور که احتمالا می دانید، توافقی میان ایران و 1+5 منعقد شده است، توافق سعی دارد با محدود کردن توان تولید هسته ای ایران و بازرسی های مکرر از تاسیسات نظامی این کشور در ازای تسهیل برخی از تحریم های اقتصادی که اکنون اعمال می شود، از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ممانعت کند. آیا با این توافق، موافق یا مخالفید؟ یا اطلاعات کافی از این توافق ندارید؟

در پاسخ به این سوال، 35 درصد حمایت و 33 درد صد مخالفت خود را اعلام کردند و 32 درصد دیگر گفتند که اطلاعات کافی در اختیار ندارند.

در حالی که بیشتر نظرسنجی ها گزینه سومی ندارندو مثلا در نظر سنجی کونیپیاک (Quinnipiac) از مخاطب پرسیده شده که ایا از این توافق حمایت می کنید یا خیر.درباره توافق توضیحی داده نشده است و گزینه سومی نیست. نظرسنجی های اخیر پیو و سی ان ان نیز توافق را توضیح نداده است و در در نتیجه مخالفت بیشتری با توافق وجود دارد.

اما وقتی واشنگتن پست و یوگاو توافق را توضیح دادند و بعدا از مخاطب نظرخواهی کردند، حمایت از توافق بیشتر از مخالفت با آن بود. به نظر میرسد که بیشتر مردم  آمریکا از توافق اطلاعات درستی ندارند و وقتی نظرسنجی ها توضیحی نمی دهند و فقط دو گزینه پیش روی فرد می گذارند و پاسخ ها نیز در راستای مخالفت با ایران است اما وقتی نظرسنجی ها محدودیت های برنامه هسته ای ایران را توضیح می دهند، حمایت مردم امریکا بیشتر می شود. نکته اینجاست که کسب رای دو سوم از کنگره برای  وتو ناپذیر بودن مخالفت با برنامه هسته ای ایران نیازمند حمایت افکار عمومی است.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین