معاون وزیر بهداشت: سالانه ۹۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند

سیاری

سیاری گفت: هم اکنون بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار فرد مبتلا به سرطان داریم که درمان مستقیم آنها سالانه دو هزار میلیارد و با احتساب هزینه‌های غیر مستقیم آنها سالانه ۶ هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کنند

به گزارش «نسیم»،  علی اکبر سیاری روز شنبه در کارگاه گرافیک کمپن شهروند سالم در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر افزود: این تعداد مرگ ناشی از تصادفات معادل سقوط یک هواپیما در هفته است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: چهار عامل اصلی خطر برای سلامت مردم عبارتند از کم تحرکی، سیگار، غذای ناسالم و مصرف الکل، 19 میلیون ایرانی تحرک کافی ندارند، سیگاری ها در کشور سالانه 10 هزار میلیارد تومان را دود می کنند و با این کار خطر سرطان در بین افراد سیگاری 23 برابر افرادی عادی است و 60 هزار نفر از مرگ های کشور با مصرف سیگار مرتبط است.

سیاری اضافه کرد: هر ایرانی به طور متوسط روزانه 10 تا 12 گرم نمک مصرف می کند در حالی که این میزان برای افراد سالمند باید سه گرم و برای جوانان حداکثر 5 گرم باشد.

همچنین هر نفر حداکثر روزانه 25 گرم قند استفاده کند در حالی که فقط در یک آب میوه صنعتی 25 گرم قند وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت به چهار عامل خطر رفتاری نیز اشاره کرد و افزود: چهار عامل فشار خون، قند خون، اضافه وزن و چربی نیز نقش مهمی در افزایش مرگ و میر در کشور دارد به عنوا مثال 10 میلیون نفر ایرانی دچار فشار خون بالا هستند که نیمی از آنها از این بیماری خود ندارند. فشارخون باعث مرگ سالانه 12 هزار نفر در کشور می شود.

سیاری اضافه کرد: 7 میلیون و 300 هزار نفر در کشور قند خون بالا دارند و 5 میلیون نفر نیز در کشور به دیابت مبتلا هستند 24 میلیون نفر نیز اضافه وزن دارند در حالی که همه این رفتارهای مخاطره آمیز با پیشگیری و آموزش به مردم قابل کنترل است.

معاون وزیر بهداشت افزود: سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت و بیماریهای تنفسی، مهمترین عوامل مرگ و میر در کشور هستند، سالانه 92 هزار نفر بر اثر سکته قلبی، 43 هزار نفر بر اثر سکته مغزی و 30 هزار نفر بر اثر سرطان در کشور جان خود را از دست می دهند.

هر سال 90 هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند

وی گفت: سالانه 90 هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می شوند و هم اکنون بین 300 تا 400 هزار فرد مبتلا به سرطان در کشور داریم که درمان مستقیم آنها سالانه دو هزار میلیارد تومان و با احتساب هزینه های غیر مستقیم آنها سالانه 6 هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می کنند.

سیاری اضافه کرد: مسئله مهم دیگر اعتیاد است که سن ابتلا به آن در کشور پایین آمده است،ایدز و طلاق هم جزو بیماریها و آسیبهایی است که روز به روز ابعاد آن گسترش می یابد بنابراین از هنرمندان می خواهیم در این زمینه ها با ابزار هنری که در اختیار دارند برای آگاه سازی مردم و پیشگیری از این مخاطرات همکاری کنند.

وی گفت: سلامت به معنای برخورداری هر انسان از رفاه کامل جسمی،روانی، اجتماعی و معنوی است و وزارت بهداشت با چهار استراتژی، جلب مشارکت بیشتر مردم، گسترش همکاری بین بخشی، استفاده از تکنولوژی های ارزان و در دسترس و توزیع عادلانه امکانات به دنبال کاهش مرگ و میر و ارتقای سلامت مردم است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: هدف وزارت بهداشت این است که تا 10 سال آینده 25 درصد از میزان مرگهای نابهنگام در کشور کم شود و برای رسیدن به این هدف بزرگ همکاری همه دستگاهها، مردم و هنرمندان را طلب می کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین