انتقادات جمشید پژویان از عملکرد اقتصادی دولت یازدهم:

دولت روحانی در ۲.۵ سال گذشته کاری برای اقتصاد نکرد/ دولت بی‌برنامه و بلاتکلیف است

جمشید پژویان، رئیس سابق شورای رقابت در نشست بررسی ملاحظات بودجه نویسی سال 94 در خبرگزاری «نسیم»

عضو هیات علمی علامه گفت: دولت از زمانی که کار را شروع کرده است، به جز لغو تحریم‌ها که آن هم یک اقدام غیر اقتصادی است، هیچ اقدام و عملکرد مثبت دیگری نداشته است.

به گزارش «نسیم آنلاین» تراز نوشت: جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی و مهمترین اقدام دولت وی در 900 روز گذشته گفت: دولت یازدهم از زمانی که عنان امور را به دست گرفته است به جز لغو تحریم ها که آن هم یک اقدام غیر اقتصادی و در مجموعه سیاست خارجی کشور تعریف می شود هیچ  اقدام وعملکرد مثبت دیگری نداشته است. وی افزود: دولت هیچ برنامه یا مجموعه سیاست های موثر اقتصادی برای آینده کشور نداشته و در طول این ماه ها کاملا بی برنامه و بلاتکلیف عمل کرده است.
پژویان درباره الویت اقتصادی دولت یازدهم بعد از اجرای برجام نیز به تراز اظهار داشت: دولت در مرحله اول باید به دنبال اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور باشد که اصلاح این امور نیز هیچ ارتباطی به وجود تحریم ها و اجرای برجام ندارد. وی با اشاره به اصلاح قیمت های نسبی به عنوان یکی از ساختارهای معیوب اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: اصلاح قیمت های نسبی که توسط دولت گذشته و تحت عنوان هدفمندی یارانه ها آغاز شد در واقع به دنبال اصلاح قیمت های نسبی بود که به نظرم اجرای این سیاست در تاریخ اقتصادی ایران مهم ترین و بهترین سیاست اقتصادی بوده است. وی بیان داشت: دولت باید در گام اول و بعد از اجرای برجام این سیاست را دنبال کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: بدون اصلاح قیمت های نسبی، این مردم و به خصوص قشر فقیر جامعه هستند که بهای ارزان بودن برخی از کالاها را می پردازند. اما متاسفانه به دلیل کم کاری دولت و رسانه ها مفهوم اصلاح نسبی قیمت ها برای بسیاری از مردم روشن نشده است.
این اقتصاددان تصریح کرد: مردم باید بدانند اینکه دولت همه پول و هزینه تمام شده کالایی را از مصرف کننده نمی گیرند این هزینه باید از دیگران و از منابع دیگری تامین شود. وی درباره فواید اصلاح نسبی قیمت ها نیز به تراز گفت: افزایش قیمت حاملهای انرژی، قیمتها را به سمت واقعی شدن سوق داده و باعث می شود الگوی مصرف اصلاح و تولید ملی مورد حمایت جدی دولت قرار گیرد.
 رئیس سابق شورای رقابت درباره قیمت بنزین اظهار داشت: قیمت بنزین به جز چند کشور نفت خیز حوزه خلیج فارس، حتی در کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان نیز چند برابر قیمت فوب خلیج فارس است. وی درباره دلایل گران بودن بنزین به رغم کاهش جهانی قیمت نفت توضیح داد: در برخی از این کشورها گاها بنزین شامل مالیات های صد درصدی شده که این موضوع به رغم کاهش قیمت نفت همچنان قیمت بنزین را در اوج خود قرار می دهد.
وی در خاتمه تصریح کرد: البته ممکن است قیمت بنزین به دلیل کاهش ادامه دار قیمت های جهانی نفت اندکی کاهش یابد اما قطعا این کاهش قیمت بسیار ملایم و با شیب کمی خواهد بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین