زنگنه در نشست مشترک تجاری بازرگانان ایران و هند:

آماده تحویل گاز به هندی‌ها برای تولید پتروشیمی و صنایع انرژی‌بر هستیم

بیژن زنگنه

وزیر نفت گفت: در صنعت پتروشیمی طرف هندی علاقه‌مند به دریافت گاز بود که ما هم به آنها گفتیم که آماده تحویل گاز به آنها در چابهار یا هر نقطه‌ای دیگری که بخواهند هستیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: بیژن زنگنه امروز در نشست مشترک تجاری بازرگانان ایران و هند که با حضور وزیر انرژی هند در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران برگزار شد، گفت:‌ با وزیر انرژی هند یادداشت تفاهم امضاء کردیم و امیدواریم شرکـت‌های ایرانی و هندی همدیگر را برای توسعه سرمایه‌گذاری هند در ایران در آینده نزدیک پیدا کنند.

وی افزود: علاوه بر خرید نفت نفت ایران توسط هند به دنبال سرمایه‌‌گذاری بلندمدت هستیم.

وزیر نفت گفت: در صنعت پتروشیمی طرف هندی علاقه‌مند به دریافت گاز بود که ما هم به آنها گفتیم که آماده تحویل گاز به آنها در چابهار یا هر نقطه‌ای دیگری که بخواهند هستند که از آن برای تولید متانول یا تبدیل به اولفین یا برای صنایع انرژی‌بر مانند آلومینیوم هستیم و البته اعلام کرده‌ایم که فرمول قیمت گاز و تخفیف‌های برای بلندمدت مشخص شده است.

وی در ادامه تأکید کرد: مهم‌ترین پروژه در حوزه نفت که اگر سامان یابد پایه روابط درازمدت در حوزه انرژی خواهد بود توسعه میدان گازی فرزاد «ب» است که امکان تولید 3 میلیارد فوت مکعب در روز گاز را دارد و ما فعلاً با دوستان هندی برای تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز مذاکره می‌کنیم و قرار است گاز آن توسط طرف هندی چه برای مصرف در هند و چه برای صادرات بازاریابی شود.

زنگنه اظهار امیدواری کرد، تا پایان سال مذاکرات به نتیجه برسد که سرمایه‌گذاری کلانی نیز نیاز خواهد داشت.

وزیر نفت با اشاره به علاقه‌مندی ایران برای سرمایه‌گذاری در هند گفت: به عنوان یک روش بازاریابی نفت خام و برای تثبیت بازارهای صادراتی خوب است که ما در بخش پالایش هند به عنوان یک مصرف‌کننده بزرگ نفت سرمایه‌گذاری کنیم. اگرچه الان ما از نظر منابع مالی مشکلاتی داریم و بیشتر سرمایه‌‌پذیر هستیم تا سرمایه‌فرست.

وی ادامه داد: بعضی شرکت‌های نفت و گاز هندی از نظر مهندسی در کلاس جهانی هستند که به این دوستان پیشنهاد کردم در ایران شرکت ثبت کنید و از نیروهای ایرانی استفاده کنید؛ درباره ساخت تجهیزات هم پیشنهاد مشابهی به آنها برای مشارکت با سرمایه‌گذاران ایرانی دادم و گفتم که بازار آسیای میانه و خلیج فارس بازار مناسبی برای ما و شما خواهد بود.

زنگنه با اصلاح سخنان وزیر انرژی هند که گفته بود ایران صاحب دومین ذخایر گاز جهان است، گفت: ما صاحب اولین ذخایر گاز دنیا هستیم و تنها کشوری در این منطقه هستیم که می‌توانیم به مصارف گوناگون و برای صادرات گاز اختصاص بدهیم، چون بقیه کشورهای منطقه یا برای گاز خود تعهد داده‌اند یا کمبود گاز دارند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین