وزیر علوم:

پروژه‌های تحقیقاتی با موضوع پدافند غیرعامل در دستور کار قرار می‌گیرد

محمد فرهادی، وزیر علوم

فرهادی با اشاره به اهداف تفاهم‌نامه مشترک گفت: در این راستا باید پروژه‌های تحقیقاتی با موضوع پدافند غیرعامل و با حمایت سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف و اجرا کنیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت علوم و سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک روز معلم و استاد و همچنین گرامیداشت هفته آموزش اظهار داشت: پدافند غیرعامل، پدیده‌ای پویا و دانش پایه است و برای شناخت آن باید در ابعاد مختلف دارای شناخت باشیم.

وی افزود: برای تحقق پدافند غیرعامل باید شناخت کامل از رشد سریع تکنولوژی‌ها و فناوری‌هایی که هم در خدمت جوامع است و از سوی دیگر می‌توانند برای آنها عامل خطر و تهدید باشد، داشته باشیم.

وزیر علوم تصریح کرد: با شناخت، علم و آگاهی می‌توان مسائل دفاعی را در نظر گرفت تا موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران را در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی شود.

وی مسئولیت‌های دیگر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها را تربیت نیروهای انسانی مطلع، عالم، آگاه و کارآمد در حوزه‌های مختلف علوم دانست و افزود: امیدواریم با انجام تحقیقات و ارائه فناوری‌های مورد نیاز در ابعاد مختلف علمی، صنعتی، خدماتی و همچنین در زمینه پدافند غیرعامل به درستی نقش‌آفرینی کنیم.

وزیر علوم با اشاره به امضای تفاهم نامه مشترک با سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: آنچه که امروز شاهد آن هستیم نقش بیش از پیش دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری در عرصه مباحث مربوط به فناوری‌های نوین مورد نیاز در پدافند غیرعامل است و امیدواریم بتوانیم گسترش پدافند غیرعامل در سطح آموزش عالی کشور را شاهد باشیم.

وی اظهار داشت: در سطوح آموزش عالی و در محیط‌های آموزشی و پژوهشی، باید برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، ساماندهی و نظارت راهبردی در موضوعات پدافند غیرعامل داشته باشیم.

 فرهادی با اشاره به ضرورت نهادینه کردن آموزش و پژوهش‌ در زمینه پدافند غیرعامل در سطوح مختلف علمی و پژوهشی گفت: لازم است پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز آموزش عالی، انجمن‌های علمی، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مورد نیاز را که در زمینه پدافند غیرعامل فعالیت می‌کنند، توسعه دهیم.

وی همچنین بر برنامه‌ریزی در جهت تربیت نیروی انسانی متخصص و برنامه‌های درسی متناسب در مقاطع مختلف تحصیلی در حوزه پدافند غیرعامل تأکید کرد.

 فرهادی با اشاره به اهداف تفاهم‌نامه مشترک گفت: در این راستا باید پروژه‌های تحقیقاتی با موضوع پدافند غیرعامل و با حمایت سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف و اجرا کنیم.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری همچنین بر هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی بر اساس محورهای اعلام شده از سوی سازمان پدافند غیرعامل تأکید کرد و گفت: عرصه کاری پدافند غیر عامل در گستره جغرافیای کل کشور و حتی فرای مرزهای کشور است.

وی گفت: شناخت عرصه‌های جدید فناوری و تکنولوژی‌هایی در عرصه تهدیدات غیرنظامی و بعضا نظامی و یا عرصه های خدماتی، اجتماعی، اقتصادی و داشتن امکانات و فناوری های مناسب، در حیطه وظایف پدافند غیرعامل است و داشتن نیروی انسانی آگاه و مطلع به محیط‌های علمی کشور مربوط می‌شود.

وی در خاتمه یادآور شد: امیدواریم ابعاد اجرایی تفاهم‌نامه و بندهای مرتبط آن در حوزه‌های مختلف را هر چه سریع‌تر عملیاتی و محقق کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین