مخبر دزفولی در همایش دفاع ملی:

اقتصاد مقاومتی هنوز در کشور شکل نگرفته است

محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خبرگزاری «نسیم»

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بدون اقتصاد دانش‌ محقق نمی‌شود، گفت: هنوز اقتصاد مقاومتی در کشور شکل نگرفته است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اولین همایش دفاع ملی که صبح امروز (یکشنبه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی با محوریت فرهنگ اتفاق افتاد. امام خمینی(ره) فقیهی بود که با رویکردی انسان‌سازی، پیروزی انقلاب را رقم زد.

وی افزود: نوع و جنس پیام‌های امام خمینی (ره) چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فرهنگی بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مقوله‌هایی که در عرصه فرهنگ مطرح هستند را پیام‌رسان همه فطرت‌های بشر عنوان کرد و گفت: این پیام‌ها تنها به فرهنگ دفاعی ختم نمی‌شود. نوع نگاه رهبری نیز به همه مسائل، فرهنگی است زیرا اصل پیام انقلاب اسلامی فرهنگی است و هر چه که با انقلاب اسلامی ربط پیدا می‌کند باید با پسوند فرهنگی تدوین شود.

مخبر دزفولی اضافه کرد: زمانی که در دکترین امام خمینی (ره) دفاع از مظلومیت فلسطین، مقابله با سلطه و محو رژیم اشغالگرد قدس مطرح بود ممکن است در یک نگاه احساس شود پیام‌ها سیاسی است اما ذات آن پیام‌ها فرهنگی بود و از شرافت انسانی دفاع می‌کرد.

وی تصریح کرد: اگر ما اجزایی را به فرهنگ نسبت می‌دهیم باید نسبت آن را نیز مشخص کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به آغاز حرکت انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: شروع حرکت انقلاب فرهنگی از دانشگاه‌ها بود اما به آنجا ختم نشد زیرا انقلاب اسلامی در معرض تهاجم قرار دارد و دفاع امری ضروری است.

مخبر دزفولی تصریح کرد: هر گاه کشوری ضعیف و قدرت دفاع از خود را نداشته باشد، نظام سلطه آن را ویران می‌کند اما جریان انقلاب اسلامی با خلاقیت امام خمینی (ره) و استمرار آن با تدابیر رهبری سی و چند سال در برابر سلطه جهانی پیام فرهنگی انقلاب را منتقل کرد.

وی به اجزای تمدن اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: تمدن نوین اسلامی 3 ضلع دارد و اگر به درستی آن را بشناسیم و طراحی کنیم و برای آن برنامه عملی داشته باشیم، قطعا دیوار دفاعی مستحکم فرهنگی در برابر دشمن تدارک داده‌ایم که یک ضلع آن علم و فناوری، ضلع دوم آن فرهنگ و ضلع سوم آن نیز اقتصادی است که جنس آن اقتصاد مقاومتی است و اگر این 3 ضلع شکل بگیرد جهش تمدن نوین اسلامی اتفاق می‌افتد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از افرادی که پیشرفت‌های علمی را نادیده می‌گیرند اظهار داشت: متاسفانه برخی آگاهانه و ناآگاهانه پیشرفت‌های علمی را نادیده می‌گیرند یا به آن کم‌توجهی می‌کنند. بنده به عنوان فردی که از ابتدا در عرصه فرهنگ فعالیت می‌کرد، اعلام می‌کنم به اذعان دشمنان پیشرفت‌های ما در عرصه‌های علمی، پیشرفت‌های شگفت‌انگیز و خیره‌کننده‌ای بوده است.

مخبر دزفولی خاطر نشان کرد: در گزارش سال 2015 یونسکو آمده که ایران اقتصاد منبع‌محور خود را به سمت اقتصاد دانش‌محور سوق داده است و معتقدم اتکاء به دانشمندان، نخبگان، جریان جوان کشور قطعا ما را به این سمت سوق خواهد داد به نوعی که امروز روند ثبت اختراع ما در عرصه جهانی روند خوبی پیدا کرده است.

وی بسیاری از برنامه‌های جهانی را در مقابله با انقلاب را هویت‌زدایی از انقلاب دانست و گفت: ما در همه بخش‌های فرهنگی، استعدادهای زیادی داریم و این موضوع شمشیری دو لب است که هم آثار زیانبار بسیاری دارد و هم به فرهنگ‌سازی انقلاب در عرصه جهانی کمک می‌کند. متاسفانه سرمایه‌گذاری دشمنان در برابر سرمایه‌گذاری ما چند صد برابر است. باید در حوزه فرهنگ از سخت‌گیری‌ها بپرهیزیم و در عین حال از اصول خود نیز عدول نکنیم ما امروز آثار جریانات علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی را در منطقه شاهد هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش پایانی سخنان خود به مقوله اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی بدون اقتصاد دانش‌بنیان محقق نمی‌شود. متاسفانه هنوز اقتصاد مقاومتی در کشور شکل نگرفته است، ما باید ذیل سیاست‌های مقام معظم رهبری اهداف کمی و کیفی، تقسیم کار ملی و برنامه زمان‌بندی شده را طراحی کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین