یاسر جلالی:

سخنان انتقادی رئیسی درباره "مشهدمال" و "جهان‌مال"، دعوت به چالش برائت از ضد ارزشهاست

حجت‌الاسلام رئیسی

حجت‌الاسلام رئیسی کارهای اقتصادی از نوع مشهدمال و جهان‌مال را مقایر با اقتصاد مقاومتی عنوان و تاکید کرد که باید مورد بازنگری قرار گیرد؛ آقای رئیسی با این صحبت‌ها، مجموعه‌های منتسب به نظام و نهادهای عمومی کشور را به یک چالش دعوت کرده‌اند؛ چالش برائت از آنچه مغایر با ارزش‌هاست و اقدام برای اصلاح آنها.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی طی یادداشتی نوشت: دیروز جناب حجت‌الاسلام رئیسی فرموده‌اند: کارهای اقتصادی از نوع مشهدمال و جهان‌مال نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد. امروز باید این سوال را مطرح کنیم که این مجموعه‌ها با حضور برندهای خارجی در آینده چه نسبتی با اقتصاد مقاومتی دارند؟

ادای این جملات، اتفاق خیلی بزرگ و عجیب در کشور است. اینکه یک مقام رسمی عالی که قدرت اجرایی یک مجموعه عظیم را هم دارد، این چنین صریح و شجاعانه در مورد موضوعی به این اهمیت که مورد سکوت همگانی نیز هست، صحبت می‌کند، مایه فخر انقلاب و به شدت امیدبخش است.

در شرایط فعلی کشور، شجاعت در نقد و صراحت در طرح اشتباه، آن هم در موضوعی که مستلزم چشم پوشیدن از منافع اقتصادی ظاهراً خیلی زیاد و البته مواجهه با سیل انتقادات مشاوران اقتصادی را در پی دارد، اتفاق نادری است.

من دوست دارم بگویم آقای رئیسی با این صحبت‌ها، مجموعه‌های منتسب به نظام و نهادهای عمومی کشور را به یک چالش دعوت کرده‌اند. چالش برائت از آنچه مغایر با ارزش‌ها و بدیهیات پذیرفته شده انقلاب است و اقدام برای اصلاح آن‌ها.

چند وقتی است که بسیاری از بانک‌ها، مؤسسات، شهرداری‌ها و بدتر از همه، نهادهای انقلابی کشور درگیر گسترش بی‌رویه فضاهای تجاری خیلی خاص نظیر مال سازی شده‌اند. هم‌اکنون چند ده فضا در تهران و کلان‌شهرهای کشور افتتاح شده و شاید ده‌ها برابر آن در حال ساخت است. فضاهایی که مؤلفه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه را به اندازه چند دهه دچار اعوجاج خواهد نمود و متأسفانه در این چند سال هم اثر سوء کمی نداشته است.

فعالیت‌های اقتصادی این چنین که بخشی از منابع آن هم خرج فرهنگ می‌شود، نه هیچ آورده و برکتی برای فرهنگ دارد و نه نسبتی با شعار اقتصاد مقاومتی.

دیگر وقت آن است که نهادهای انقلابی و مجموعه‌های عمومی، به این چالش بپیوندند. باید این رفتار را اصلاح کرد. اقتصاد مقاومتی با پلاکارد و بنرهای رنگارنگ روی بنای در حال ساختی به نام "مال‌" محقق نمی‌شود.

آقای رئیسی همه را به اقدام و عمل فراخوانده‌اند ...

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین