رادیو زمانه در تحلیلی از رویکرد دولت روحانی نسبت به مجلس دهم مدعی شد؛

برنامه‌های روحانی قرار نیست گره‌ای از مشکلات مردم باز کند

تقسیم مواد غذایی بین فقرا در آیین کوچه گردان عاشق در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان

رادیو زمانه در تحلیل شرایط مجلس دهم نوشت: دولت مجلسی همسو می‌خواهد تا لوایح مورد نظرش را تصویب کند، مجلسی که به برنامه‌های اقتصادی دولت نه نگوید و راه را برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی و اجرای نسخه‌های تجویزی صندوق بین‌المللی پول باز کند.

به گزارش «نسیم آنلاین» هیوا رضاپور در مطلبی با عنوان "مجلس دهم؛ نمایش عمومی بازسازی راست سنتی" در وبسایت رادیو زمانه نوشت: برنامه‌های دولت هم قرار نیست گره‌ای از معاش مردم باز کند. به وعده‌های دولت و فهرست امید در انتخابات مجلس باز گردید و نگاهی به عملکرد دولت در سه سال گذشته بیاندازید. به رغم افزایش درآمدهای نفتی و رفع بخشی از تحریم‌ها که همواره اصلی‌ترین عامل وضعیت بد اقتصادی معرفی می‌شود، رکود و ناامیدی ادامه دارد.

رادیو زمانه ادامه داد: حتی نسخه‌های متعدد تزریق نقدینگی به بازار پولی و افزایش سقف تسهیلات بانکی در کنار تردد سرمایه‌گذاران خارجی هم نتوانسته بازار ایران را تکان دهد. آنچه ادامه دارد، تداوم رکود است و کنترل نرخ رسمی تورم بدون این‌که قدرت خرید مردم افزایش یابد و یا حداقل ثابت باقی بماند.

متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

آیا باید امید داشت که دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گره از وعده‌های بی‌شمار برای بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی بگشاید؟ آیا مجلس دهم اگر بخواهد و اراده‌ای داشته باشد، می‌تواند در ساختار قدرت جمهوری اسلامی گامی برای بهبود نسبی اوضاع سیاسی بردارد و از محدودیت‌ها بکاهد و گامی رو به جلو بردارد؟

پاسخ این دو سوال و سوال‌های مشابه را باید در جایگاه و ترکیب مجلس جستجو کرد. آنچه که پیداست برخلاف جمله‌ای که مداوم هم تکرار می‌شود، مجلس در راس امور نیست و جایگاهش در نظام تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی به مراتب پائین‌تر از آنی است که نشان داده می‌شود.

فرض خوشبینانه را بر این بگذاریم که مجلس نشینان اراده تغییر نسبی اوضاع را دارند و می‌خواهند با طرح‌هایی که به دست می‌گیرند، راهی برای برون رفت از بن‌بست سیاسی، کاهش بحران‌های اجتماعی و خروج از رکود اقتصادی در کنار بهبود وضعیت معیشت مردم بیابند. اما چگونه؟ آیا همه آنچه که مجلس تصویب می‌کند، قابلیت اجرایی دارد و از سوی دولت به اجرا در‌می‌آید؟ شورای نگهبان در مقام نهاد بالادستی مجلس اجازه می‌دهد که هر طرحی از مجلس به قوه مجریه برسد؟ اگر نه راهکار مجلس برای گریز از تیغ تیز و برنده شورای نگهبان چیست؟ مجمع تشخیص مصلحت نظام؟ ترکیب مجمع چگونه است و سیاسیونی که خود را «اعتدالی» می‌نامند چه نقشی در مجمع دارند؟

بگذارید بازهم خوشبینانه فرض را بر این بگذاریم که ترکیب مجمع هم به نفع همین جبهه اعتدال متشکل از محافظه‌کاران سنتی با محوریت لاریجانی و اصلاح‌طلبان تعدیل شده پیرامون هاشمی و روحانی است، اما در دو سال گذشته کدام مصوبه مهم را دیده‌اید که از مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست هاشمی رفسنجانی بیرون آمده باشد؟

رهبر جمهوری اسلامی ایران چند سال پیش نهادی موازی مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس کرد که تاثیرگذارترین تصمیمش تائید رد صلاحیت مینوخالقی پس از انتخاب شدن بود. نهادی که قرار است اختلاف احتمالی قوا را حل کند، این‌بار نه مجمع که هیئت حل اختلاف قوا است.

توضیح ساده این وضعیت همان تمثیل مشهور شهر سوخته است، وقتی که قرار است نهادی به صورت کامل در اختیار معتمدان رهبر جمهوری اسلامی نباشد، بی‌خاصیت و بی‌تاثیر می‌شود.

مجلس دولتی و وعده‌های خشکیده

اعتدالیون برای رسیدن به مجلس در غیاب چهره‌های نامدار به ائتلافی شکننده با نامزدهای مستقل و بخشی از اصول‌گرایان رسیدند که به دنبال برائت از احمدی‌نژاد بودند. به هنگام یارگیری برای تعیین رئیس مجلس گروهی از همین منتخبان که با امکانات «فهرست امید» به مجلس رسیدند، به اردوگاه رقیب رفتند تا هم صدای عارف بلند شود و هم صدای مطهری.

حالا دولت مجلسی همسو می‌خواهد تا لوایح مورد نظرش را تصویب کند. مجلسی که به برنامه‌های اقتصادی دولت نه نگوید و راه را برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی و اجرای نسخه‌های تجویزی صندوق بین‌المللی پول باز کند. مجلسی که همسوتر به قراردادهای تجاری و سرمایه‌گذاری نگاه کند و در یک‌سال باقی مانده از عمر دولت، شرایط را برای تحقق بخشی از وعده‌های به تعویق افتاده فراهم کند.

اما ترکیب مجلس آنی نیست که دولت می‌خواهد و برنامه‌های دولت هم قرار نیست گرهی از معاش مردم باز کند. به وعده‌های دولت و فهرست امید در انتخابات مجلس باز گردید و نگاهی به عملکرد دولت در سه سال گذشته بیاندازید. به رغم افزایش درآمدهای نفتی و رفع بخشی از تحریم‌ها که همواره اصلی‌ترین عامل وضعیت بد اقتصادی معرفی می‌شود، رکود و ناامیدی ادامه دارد.

حتی نسخه‌های متعدد تزریق نقدینگی به بازار پولی و افزایش سقف تسهیلات بانکی در کنار تردد سرمایه‌گذاران خارجی هم نتوانسته بازار ایران را تکان دهد. آنچه ادامه دارد، تداوم رکود است و کنترل نرخ رسمی تورم بدون این‌که قدرت خرید مردم افزایش یابد و یا حداقل ثابت باقی بماند.

همه وعده‌های سیاسی دولت و مجلس را فراموش کنید، همان رفع حصر را که سه سال است مدام تکرار می‌شود فراموش نشده است، به وعده‌های فقط اقتصادی دولت نگاه کنید و برنامه انتخاباتی نمایندگان همسو با دولت، کدام یک از این برنامه‌ها قرار است وضعیت اقتصادی و به تبع آن معاش مردم را بهبود ببخشد؟ باز کردن بیشتر دست بخش خصوصی و تبدیل ایران به پایگاه تولید شرکت‌های بزرگ با کارگر ارزان؟ سهم مردم از این همسویی چه خواهد بود؟

آنچه که نمایان است، مجلس نه محل جدال محافظه‌کاران سنتی و میانه‌رو بلکه محل نمایش بازسازی جریان راست سنتی جمهوری اسلامی ایران است و در توضیح این وضعیت عارف، به عنوان رئیس فراکسیون امید به صراحت می‌گوید: «شاید در حوزه فرهنگی و سیاسی اختلاف نظر داشته باشیم، اما به لحاظ دیدگاه‌های اقتصادی همسو هستیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین