رئیس‌جمهور در ضیافت افطار با جوانان و دانشجویان:

بازگشت معکوس نخبگان نشان می‌دهد امید بار دیگر در کشور شکوفه زده است

روحانی

روحانی گفت: با شرایطی که در کشور طی دو سال گذشته حاکم شده، سیر معکوس بازگشت نخبگان به کشور آغاز گردیده به گونه‌ای که طی ماه‌های گذشته ۲۰۰ نخبه که حدود ۵۰ نفر آنان در ۱۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده‌اند، به کشور بازگشته‌اند که این به معنای آن است که امید بار دیگر در کشور شکوفه زده است.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی چهارشنبه شب و در ضیافت افطار با جوانان و دانشجویان اظهارداشت: با تقویت امید و نشاطی که در جامعه ایجاد شده، حرکت معکوس بازگشت نخبگان به ایران آغاز گردیده و در آینده ای نه چندان دور، این روند سرعت و شتاب بیشتری می گیرد.

رئیس جمهور گفت: با شرایطی که در کشور طی دو سال گذشته حاکم شده، سیر معکوس بازگشت نخبگان به کشور آغاز گردیده به گونه ای که طی ماه های گذشته 200 نخبه  که حدود 50 نفر آنان در  10 دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده اند ، به کشور بازگشته اند که این به معنای آن است که امید بار دیگر در کشور شکوفه زده است.

روحانی که اظهاراتش با تشویق دانشجویان و جوانان حاضر همراه بود ، با تاکید بر ضرورت تقویت ارتباط میان نخبگان ایرانی داخل  با نخبگان ایرانی خارج از کشور افزود: ایرانیان تحصیلکرده خارج کشور نیز عاشق کشورشان هستند و اینگونه نیست که اگر از کشور رفته اند ، از ایران و عشق به ملت خود جدا شده اند.

رئیس جمهور در عین حال با تاکید بر اینکه  نیاز به فداکاری داریم و همه نخبگان باید به کشور بازگردند و کشورشان را آن طور که شایسته است بسازند و در سازندگی آن سهیم شوند، گفت: ممکن است شرایط اولیه در خارج بهتر باشد اما به خاطر کشور باید سختی ها را نیز تحمل کرد.

روحانی با بیان اینکه" امید اساس فعالیت ما است و بی تردید ما قادریم با امید، از همه معضلات و مشکلات عبور کنیم"، اظهارداشت: ما کشور و ملتی در کنار پنجره جمعیتی هستیم و تقریبا از نیمه دهه 80 در کنار این پنجره جمعیتی قرار گرفته ایم اما متاسفانه 10 سال را از دست داده ایم اما باید از فرصت بزرگ 20 ساله که همچنان پیش رو داریم، بهره بگیریم.

رئیس جمهور، وجود نیروهای جوان و تحصیلکرده را سرمایه و امتیازی بزرگ برای کشور برشمرد و با اشاره به اذعان برخی طرفهای خارجی در مذاکرات براین امتیاز ارزشمند گفت: برخی رسانه ها در آن زمان با برداشت غلط ، گفتند چرا روسای جمهوری اروپا برای جوانان ما دلسوزی می کنند. بحث دلسوزی مطرح نبود، آن مقام ارشد در آن نشست به یک واقعیت اجتماعی ایران اشاره می کرد و این افتخاری برای کشور و نسل جوان ما است.

روحانی تصریح کرد: وجود 4 میلیون و 800 هزار دانشجوی مشغول تحصیل  در رشته های مختلف که 18.5 درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند ، سرمایه بزرگی برای کشور است .

رئیس جمهور افزود: ایران اسلامی به لحاظ فارغ التحصیلان فنی و مهندسی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد و به لحاظ فارغ التحصیلان علوم پایه فنی و مهندسی نسبت به کل فارغ التحصیلان، در رتبه اول دنیا جای گرفته است.

روحانی با تاکید بر اینکه هدف دولت یازدهم از روز نخست ، ایجاد زمینه فعالیت برای نسل تحصیلکرده بوده است، گفت: حرکت بسیار بزرگی در این عرصه انجام گرفته است که باید ادامه یابد.

وی با اشاره به ضرورت توجه دانشگاه ها به ایجاد مهارت کارافرینی در کنار علم و دانش گفت: متاسفانه بروکراسی نظام اداری ما نیز برای کارآفرینی و فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار زیاد است . در کنار  پیچ و خم و مجوزهای متعدد ، حتی گاهی دیده می شود دولت با بخش های نوپا شروع به رقابت می کند .

رئیس جمهور همچنین به ضرورت اصلاح این فکر که باید فارغ التحصیل در مراکز دولتی استخدام شود ، اشاره کرد و گفت: باید برای حضور فارغ التحصیلان در صحنه های کار و تلاش ، گام برداشت و البته در این عرصه با شناسایی حدود دو هزار و 400 شرکت صاحب صلاحیت ، این شرکتها از سوی صندوق فناوری و نوآوری مورد حمایت قرار گرفته اند و  38 هزار شغل مستقیم در همین چارچوب ایجاد شده و ستاری اخیرا در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره داشت که درآمدهای این شرکتها به  11 هزار میلیارد تومان رسیده که این حرکت بسیار خوبی است.

روحانی با تاکید بر اینکه "امروز بی تردید شرایط  در مقایسه با سه سال قبل در عمده بخش ها برای کار و تلاش بهتر شده است " ، گفت: در بخش کشاورزی نوین و توسعه صنایع متوسط و کوچک  گامهای بزرگی برداشته شده هر چند که هنوز تا رسیدن به هدف نهایی، راه طولانی در پیش داریم . تلاش ما باید روی ارتقاء رشد و رونق اقتصادی متمرکز شود که یکی از لوازم آن ، تحول در زمینه مقررات بانکی است.

وی تصریح کرد: در راستای ایجاد تحول در مقررات بانکی ، امروز مقررات نوین تحولات بانکی را امضا و ابلاغ کردم؛ مقرراتی که یکسال روی آنها کار شده بود. همچنین در همین راستا بزودی لایحه ای را تقدیم مجلس می کنیم که امیدوارم مجلس نیز با تصویب آن ، راه را در مسیر ایجاد تحول در فعالیتهای بانکها هموارتر سازد.

روحانی اظهارداشت: دولت باید موانع را بردارد، از بروکراسی بکاهد و  بانکها را آماده کند و دانشگاه ها نیز باید تحولی را برای کارآفرینی ایجاد کنند و اگر اینها دست به دست هم دهند ، شاهد تحول بسیار خوبی در کشور برای نسل جوان خواهیم بود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که در آن دمکراسی و آزادی افکار حاکم است ، گفت: البته با مشکلات  نیز آشنا هستم و می دانم با چه مشکلاتی مواجه اید، باید صبر ،حوصله و تلاش مضاعف کنیم. نباید بهراسید و عقب نشینی کنید و مطمئن باشید و شک نکنید که در نهایت پیروز می شویم .

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به رشته های تحصیلی در کشور و نقش آنها در ایجاد اشتغال پرداخت و افزود: اینطور نیست که فکر کنیم فقط رشته های فنی و مهندسی اشتغال درست می کند، متخصصان رشته های علوم انسانی و فرهنگی مخصوصا با ابزارنوین و فناوری اطلاعات ، می توانند نه تنها محصولات  فرهنگی برای داخل بلکه حتی این محصولات را صادر کنند.باید زمینه فعالیت فرهنگی این فارغ التحصیلان را برای ورود به دنیای پررقابت آماده کنیم .

وی در ابتدای سخنان خود نیز میزبانی افطار برای جوانان را افتخاری بزرگ عنوان کرد و گفت: اگر دیروز کشورمان را به عنوان سرزمین معادن ذی‌قیمت بویژه انرژی، نفت و گاز می‌شناختند و نگاه به منابع و سرمایه‌های زیرزمینی بود، اما امروز جامعه، منطقه و جهان، ایران را با نسل جوان تحصیلکرده  آن می شناسند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر دولت از حدود سه سال گذشته برای فراهم آوردن شرایط بهتر و محیط مناسب برای کسب و کار و تعامل سازنده با کشورهای جهان و برداشتن موانع و سیم خاردارها تلاش کرده، همه برای این بود که با برداشتن موانع ،زمینه را برای اشتغال و فعالیت نسل جوان آماده‌ کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته گام برداشتن در مسیر رفع موانع آسان نیست و همگان می‌بینید که هر گامی که دولت در این مسیر برمی‌دارد با چه مشکلات و طعنه ‌زبان‌های ناروا و الفاظ درشتی مواجه می‌شود.

روحانی تصریح کرد: به هیچ عنوان تلاش‌های قطعاً ناکام در مسیر اقدامات دولت تدبیر و امید، در روحیه دولت یازدهم تأثیری نخواهد گذاشت و ما با توکل به خدا و با حمایت ملت و بویژه جوانان این مسیر را برای دستیابی به اهداف بلندمان ادامه خواهیم داد.

محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم سینمایی ایستاده در غبار در این مراسم به نمایندگی از جوانان در حوزه فرهنگی و هنری با اشاره به فضای ارزشمندی که پس از انقلاب در کشور برای روایت های تاریخی بوجود آمد، خواستار ایجاد فضا برای جوانان در راستای روایت های مستقل از تاریخ و پژوهش های تاریخی به عنوان هویت یک ملت و تغییر نگاه مسئولان به مقوله تاریخ شد .

مهسا عباس زاده جوانترین عضو هیات علمی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به نمایندگی از جوانان در حوزه پزشکی، سعادت و پیشرفت را میوه اعتماد به جوانان دانست و اظهار داشت: باید تلاش کنیم شرایط جامعه با تدبیر به سمت افزایش امید و آرزو در جوانان و باز شدن راه برای شکوفایی و رشد استعداد های جوانان حرکت کند.

خانم عباس زاده فراهم کردن بستر مناسب برای تحصیل، ایجاد گام عملی برای کمک به شکوفایی جوانان، ایجاد ساز و کاری مناسب برای شناسایی جوانان نخبه و بکارگیری آنان در وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی و جلوگیری از روند خروج نخبگان را از جمله اقداماتی دانست که می تواند موجب اعتلای کشور شود.

وی افزود: استفاده از فرصتی که دولت در زمینه رفع تحریم های بین المللی بوجود آورده، گسترش ارتباطات بین المللی، افزایش مبادلات علمی با دانشگاههای تراز اول جهان و پژوهشگران خارجی و ورود فناوری های نوین به داخل کشور می تواند موجب اعتلای علمی کشور بدون خروج نخبگان شود.

سید امین شریف النسبی به نمایندگی از جوانان در حوزه فنی و مهندسی و فعالان صنعتی بخش خصوصی نیز در این جلسه با تقدیر از تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت یازدهم آنها را برپایه عقلانیت و خرد جمعی و به دور از شتاب زدگی و سودازدگی برشمرد و افزود: مقایسه شرایط امروز با روزهای قبل از خرداد سال ٩٢، برای اغلب جوانانی که مشی اعتدال و تدبیر را برگزیده اند کافیست تا با عزمی راسخ تر و امیدوارتر از گذشته برای تحقق کامل برنامه های دولت از هیچ کوشش و همراهی دریغ نکنند.

وی با بیان اینکه امروز بخش صنعت کشور اوضاع و شرایط خوبی ندارد و افزایش تصدی گری و نقش آفرینی بخش دولتی آسیبهای زیادی به فضای رقابتی وارد کرده است، خاطرنشان کرد: تسهیل در فضای عمومی کسب و کار، مساعد سازی فضای اجتماعی و امنیتی برای بازگشت سرمایه های انسانی و مالی، تسریع در حذف فرآیندهای مزاحم و مجوزهای زائد و اهتمام به ارائه مستمر و به روز تقویم آماری اقتصادی کشور از جمله اقداماتی است که فعالان صنعتی در کنار اهتمام به حل مشکلات اقتصاد کلان از دولت انتظار دارند.

شریف النسبی افزود: غفلت از سرمایه جوانان شایسته و عدم بکارگیری آنان در پست های مدیریتی هم فرصت کشف و پرورش مدیران جوان با تجربه های ملی را از آنان سلب نموده و هم موجب کم تحرکی در حل مشکلات آنان شده است.

این جوان نخبه در حوزه فنی و مهندسی با تقدیر از رییس جمهور به خاطر اهتمام و ضرورت بخشیدن عمل به تمامی وعده های انتخاباتی، گفت: ایجاد اجماع بین کلیه نهادهای تصمیم گیر در راستای حل گره های سیاسی به جا مانده از قبل، نه صرفا به عنوان یک مطالبه سیاسی، بلکه به عنوان یک م