اختصاصی «نسیم آنلاین»

برنامه مشترک هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاهش آسیبهای اجتماعی

نشست آسیب اجتماعی

نشست دو جانبه رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال حامر با قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاهش آسیبهای اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین»، فرح‌ناز رافع رئیس سازمان داوطلبان، در جریان نشست با قائم‌مقام  دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، بابیان اینکه اعتیاد آسیب اول جامعه است اظهار کرد: در این طرح داوطلبان علاقه‌مند و متخصص در تیم‌های مشاوره‌ای تخصصی گوناگون سازمان‌دهی می‌شوند و اقدام به تهیه محتوای آموزش‌های عمومی مقابله با مشکلات روانی و جسمانی اعتیاد  و ایدز برای مبتلایان و همسران آن‌ها از طریق بروشورها و بسته‌های آموزشی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: آمار رسمی، جمعیت معتادان در کشور را رقم قابل‌توجهی اعلام می‌کند. بااین‌حال تأملی در این آمارها ما را به جمع‌بندی تأسف‌آور جمعیت معتادان ایرانی می‌رساند. آمارها می‌گوید درصد زیادی از  معتادان ایران متأهل هستند برای همین هم این آموزش‌ها  و اقدامات حمایتی را برای خانواده‌های آن‌ها در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه  متولی پیشگیری از اعتیاد تنها یک دستگاه نمی‌تواند باشد و نیازمند هم‌افزایی آن‌هاست، افزود: فعالیت‌های پیشگیرانه، در حقیقت کمک به آسیب‌پذیری کمتر جامعه و خانواده‌های بد سرپرست است.

رافع ادامه داد: همچنین  فرآیند درمان این‌گونه است که مبتلایان شناسایی‌شده  نیازمند در بدو ورود  از سوی داوطلبان متخصص طبقه‌بندی‌شده و متناسب با نیازشان مورد مشاوره  و درمان قرار می‌گیرند. سپس داوطلبان متخصص راه و روش درمان، داروهایی را که باید مصرف کند و زمان‌هایی که باید  در دوره‌های آموزشی  پیشگیرانه حضورداشته باشد را به او می‌گویند و بعدازاین مشاوره شکل حرفه‌ای‌تری به خود می‌گیرد. درمان به شکل گروه‌درمانی انجام می‌شود و هر گروه یک راهنما دارد .

وی خاطرنشان کرد طرح ستاره‌های نجات از سال گذشته به‌صورت پایلوت در برخی از است آن‌ها به اجرا گذاشته شد و امسال نیز باقوت بیشتر ادامه دارد که درخواست ما از ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت و همراهی بیش از گذشته در برگزاری دوره‌های آموزشی است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر ارتقاء سطح فرهنگ عمومی به‌منظور پیشگیری گسترش ایدز و اعتیاد،  توان‌افزایی و تقویت مهارت‌های مبتلایان از طریق حمایت‌های روانی و جسمانی را از عمده اهداف اجرای این طرح برشمرد و اضافه کرد: به‌علاوه در خصوص حمایت از خانواده‌های معدومین، تمام تلاشمان به تحت پوشش قرار دادن آن‌ها درزمینهٔ مهارت‌آموزی و توانمندسازی‌شان معطوف است.

ظرفیت‌های خوبی در جمعیت هلال‌احمر برای مبارزه با پدیده اعتیاد وجود دارد

قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست با اشاره به این مطلب که این سازمان محوری، نهادی مردم مدار است و در دستگیری از مردم و حل مشکلات آن‌ها ، همواره پیشرو و دارای تجربه است، افزود: جمعیت هلال‌احمر به‌واسطه دارا بودن از ظرفیت عظیم داوطلبی می‌تواند نقش مهمی را در مبارزه با اعتیاد داشته باشد.

علی مؤیدی ابراز امیدواری کرد تا  دستگاه متبوعش حداکثر بهره‌مندی از این فرصت فراهم آمده را در راستای حل معضلات اجتماعی و با تکیه به ظرفیت‌های موجود سمن‌های فعال در این موضوع را ببرد.

بر اساس این گزارش، در این نشست مصوب شد تا با برگزاری دوره تربیت مربی و کادر متخصص روانشناسی و مددکاری  از هر استان و نیز تشکیل کمیته‌های پیشگیری از سوی زنان هلال‌احمری و حمایت از خانواده‌های زندانیان نیازمند، خدمات منسجم و متمرکزتری با همکاری این دو دستگاه به جامعه مخاطب ارائه شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین