واکنش یک اقتصاددان به گزارش جدید مرکز آمار در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

افزایش فروش نفت خام رشد را ۴.۴ درصد کرد/ سقوط ۴.۷ درصدی بخش کشاورزی/ رشد سرمایه‌گذاری همچنان منفی است

تیم اقتصادی دولت

هنرجو گفت: نباید انتظار داشت صنعتگران و خانوارها احساس کنند که رشدی رخ داده است. به این نوع رشد،رشد بی کیفیت، غیر اشتغالزا و exclusive گفته می شود.

دکتر سمیه هنرجو اقتصاددان در گفتگو با «نسیم آنلاین» با اشاره تناقصات در اظهارات وزیر صنعت و گزارش مرکز آمار در مورد رشد این بخش اظهار کرد: دلیل اصلی تناقض بین اظهارات وزیر صنعت و رشد بخش صنعت این است که در آمار رشد اقتصادی، بخش صنعت، شامل بخش نفت هم می‌شود، ولی از آنجا که بخش نفت وزیر مجزایی دارد، وقتی وزیر صنعت به بخش صنعت اشاره می‌کند، منظورش بخش صنعت بدون احتساب بخش نفت است.

وی افزود: رشد بخش نفت به دلیل رشد جهشی صادرات نفت در پسا برجام، 60 درصد بوده و در واقع 11.4 درصد از رشد 8.8 درصدی بخش صنعت و معدن، ناشی از رشد بخش نفت بوده و بخش صنعت و معدن بدون احتساب نفت، رشد منفی را تجربه می‌کند. با توجه به وزن بخش نفت در GDP، در واقع 2.5 درصد از رشد اقتصادی 4.4 درصد، ناشی از رشد بخش نفت است.

این اقتصاددان به «نسیم آنلاین» تصریح کرد: رشد بخش کشاورزی هم اگرچه مثبت است، اما از 8.7 درصد به 4 درصد افت کرده، یعنی رشد بخش کشاورزی 4.7 واحد درصد کاهش داشته است. ضمن اینکه سهم بخش کشاورزی از تولید ملی تنها 8.9 درصد بوده و رشدش تاثیر ملموسی بر اقتصاد و مشاغل شهری و صنعتی ندارد.

هنرجو عنوان کرد: اینها در خصوص شکست GDP از حیث درآمد بود، اما از حیث هزینه، تحولات GDP به این نحو بوده که هزینه های مصرفی بخش خصوصی که بیشترین تاثیر رو بر ادراک مردم نسبت به رفاهشان دارد و تقریبا تغییر محسوسی نکرده است.

وی گفت: اما باید به این نکته توجه داشت که رشد تشکیل سرمایه ثابت، منفی بوده و سرمایه گذاری ثابت در ماشین آلات و هم سرمایه گذاری ثابت در ساختمان، رشد منفی داشتند که به ترتیب منفی 10.7 و منفی 8.8 درصد گزارش شده اند.

این اقتصاددان بیان کرد: آنچه که از حیث مصارف منجر به رشد GDP شده، رشد صادرات ناشی از نفت و فروش موجودی انبارها آن هم ناشی از نفت و افزایش مخارج دولت بوده است، بنابراین نباید انتظار داشت صنعتگران و خانوارها احساس کنند که رشدی رخ داده است. به این نوع رشد،رشد بی کیفیت، غیر اشتغالزا و exclusive گفته می شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین