انتقاد عضو اتاق بازرگانی از ارائه کارت‌های اعتباری به مردم در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

طرح ۵۰ میلیونی دولت نقشه انتخاباتی است/ کشور به زودی با بحران "بدهکاری مردم به دولت" مواجه می‌شود!/ این طرح پوپولیستی و باعث رضایتمندی کاذب می‌شود

جهان بیگلری گفت: خانواده‌های متوسط به پایین توان پرداخت اقساط این طرح را نخواهد داشت، رضایتمندی این طرح کوتاه مدت است.

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

جهان بیگلری گفت: با روش فعلی که دولت برای اجرای این طرح در پیش گرفته است، عمده خانوار متوسط روبه پایین توان بازپرداخت را ندارند، بنابراین در این شرایط رکود، اجرای این طرح، کار بسیار اشتباهی است.

محمدرضا جهان بیگلری، رئیس سابق کمیسیون پولی، بانکی، سرمایه‌گذاری و بیمه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین»، در خصوص طرح جدید بانک مرکزی برای اعطای وام 10 تا 50 میلیونی خرید کالا و خدمات اظهار کرد: امسال سالی است که دولتمردان به دنبال تحریک کاذب و موقتی اقتصاد، برای کسب رضایت نسبی در راستای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو هستند.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت اقتصادی در یک رکود کامل و در حال انتظار است، بنابراین، این تحریک کاذب در بازارهای کوچک و متوسط شاید بتواند در انتخابات کارایی داشته باشد، اما نمیتواند ساختاری باشد.

این عضو اتاق بازرگانی گفت: این طرح دولت شیوه ای است که در اکثر کشورها استفاده شده است. آنها با این طرح به دنبال بدهکاری هرچه بیشتر شهروندان به دولت هستند. دولتمردان از این طریق به برده داری نوین دست پیدا می‌کنند، که البته این نوع رفتار زیبنده جامعه ایرانی- اسلامی ما نیست.

جهان بیگلری خاطرنشان کرد: وقتی اقتصاد در رکود کامل به سر می‌برد، اعطای تسهیلات بانکی به مصرف کنندگان نمی‌تواند چاره کار باشد، چون این پول‌ها به سرعت در اقتصاد حل می‌شود و برای پرداخت جایگزینی ندارد. در نتیجه اقساط به موقع پرداخت نمی‌شود و بانک‌ها که به نوعی خصولتی یا دولتی هستند، به چالش بزرگتری بر می خوردند که خزانه دولت از آن متاثر می شود. به جای تسهیلات خرد باید اقتصاد کشور از سر منشأ ترمیم شود.

این اقتصاددان با انتقاد از این طرح دولت به «نسیم آنلاین» عنوان کرد: این طرح به نارضایتی بیشتر خواهد انجامید. زمانی که اقتصاد روند روبه رشد داشته باشد و سرمایه‌گذاری‌های جدید در حال انجام باشد، این تسهیلات خرد می‌تواند از طریق کار فرمایان یا به واسطه بانک‌ها در راستای بهبود وضعیت خانوار و با این شیوه که پرداختها با سودهای کمتر و از بخشی از درآمدهای ماهیانه انجام پذیرد صورت گیرد.

عضو اتاق بازرگانی گفت: با روش فعلی که دولت برای اجرای این طرح در پیش گرفته است، عمده خانوارهای متوسط رو به پایین توان بازپرداخت را ندارند، بنابراین در این شرایط رکود، اجرای این طرح، کار بسیار اشتباهی است.

جهان بیگلری با بیان این مطلب که "این طرح پوپولیستی است و باعث رضایتمندی کاذب می‌شود" تصریح کرد: البته میزان رضایتمندی جامعه ناشی از اجرای این طرح بسیار کوتاه است. این طرح بیشتر کپی برداری از کشورهای توسعه یافته با اقتصاد بدون رکود و تورم کنترل شده می‌باشد و در این بازه زمانی با شرایط اقتصادی کشور ما نتیجه معکوس دارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین