آخرین آمار از وضعیت تجارت خارجی کشور در نیمه اول امسال

واردات برنج ۱۷ درصد رشد کرد/ رشد ۹۱ درصدی ورود روغن پالم

واردات برنج

آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، واردات خودرو در شش ماهه رشد کرده و واردات برنج نیز نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، براساس آمار تجارت خارجی کشور در 6 ماه نخست سال جاری بالغ بر 20 میلیارد و 308 میلیون و 159 هزار دلار کالا به کشور وارد شده است.

براساس این اطلاعات، بیشترین اقلام وارداتی به ترتیب شامل ذرت دامی‌، لوبیای سویا، برنج، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل، سایر وسایل نقلیه دارای موتور پیستونی، سایر وسایل نقلیه موتوری با حجم 1500 تا 2000 سی‌سی، کنجاله، دانه به جز گندم دامی، دستگاه تهویه مطبوع دو تکه، موز، شکر تصفیه نشده، سایر قطعات بی‌استخوان منجمد از نوع گاو، ماژول نمایشگر در قطعات منفصله تولید اتومبیل، دارویی‌های که تولید داخلی ندارند، دستگاه گیرنده و فرستند، جو، مکمل‌های دارویی، روغن پالم و سایر ماشین‌ها و دستگاه‌های مکانیکی هستند.

براساس آمارها ذرت دامی از لحاظ ارزش به نسبت مدت مشابه سال گذشته منفی 15 درصد، لوبیای سویا حدود 14 درصد، برنج 17 درصد، قطعات منفصله 45 درصد، وسایل نقلیه 53 درصد و وسایل نقلیه موتوری 1500 سی‌سی 73 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین روغن پالم جزء 20 قلم عمده کالا به کشور است که به نسبت مدت مشابه 91 درصد رشد دارد.

عمده کالاهای وارد شده به ترتیب مربوط به کشورهای چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه، آلمان، هند، فدراسیون روسیه، سوئیس، برزیل و ایتالیا است که در میان این کشورها واردات از کشورهای آلمان، روسیه، برزیل و ایتالیا مثبت بوده و سایر کشورهای ذکر شده کاهش یافته است.

براساس این گزارش، در 6 ماه نخست سال جاری بالغ بر یک میلیارد و 255 میلیون دلار خودرو و قطعات معادل 38 هزار و 396 میلیارد و 370 میلیون ریال وارد کشور شده است.

براین اساس 9579 وسیله نقلیه با حجم سیلندر 2 هزار سی‌سی تا 2500 ‌سی‌سی و نیز 7619 خودرو با حجم سیلندر 1500 تا 2 هزار سی‌سی وارد کشور شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین