تاج:

مردم برنده بازی ایران و کره بودند/ لغو بازی ایران و تایلند قطعی نیست/ ۴۲ نفر از فدراسیون می‌روند

مهدی تاج

رئیس فدراسیون فوتبال مردم را برنده اصلی دیدار ایران مقابل کره جنوبی در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دانست و گفت: در این بازی هم تیم ملی به پیروزی رسید و هم فرهنگ عاشورا حفظ شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، مهدی تاج در خصوص دیدار ایران و کره جنوبی که در شرایط خاصی برگزار شد و مردم در شب عاشورای حسینی در ورزشگاه مشغول عزاداری شدند، اظهار داشت: به نظرم برنده اصلی این بازی مردم بودند و آنها بردند. هم شب عاشورای حسینی و روز تاسوعا را قدر دانستند و شعار یک حسینیه و یک ورزشگاه را اجرایی کردند. حدود 100 هزار نفر ورزشگاه را پر کردند که با بقیه بازی‌ها تفاوت زیادی داشت. به این دلیل که همه ورزشگاه سیاه‌پوش بودند.

وی افزود: ما هیئت را سیاه‌پوش می‌کنیم و همین مسئله باعث شد مردم با لباس سیاه به ورزشگاه بیایند. البته ما از مردم پول گرفته بودیم و بلیت‌های 10 و 20 هزار تومانی فروخته بودیم و کسانی هم که به ورزشگاه آمدند و بلیت نداشتند، بلیت خریدند. با این حال شب عاشورا را با شعار «یا حسین» و «لبیک یا حسین» قدر دانستند.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه الزام فیفا بود که این بازی حتماً برگزار شود و در غیر این‌صورت هیچ وقت در ایران در شب عاشورا بازی فوتبال برگزار نمی‌شود، گفت: ما الزامی داشتیم که باید این بازی را انجام می‌دادیم. در این خصوص خیلی صحبت کردیم و اینکه چرا نتوانستیم زمان این بازی را تغییر بدهیم. هیچ‌کس در کشور ما دوست نداشت این بازی انجام شود. از بازیکنان و سرمربی گرفته تا ما و دستگاه‌های دیگر و رسانه‌ها، اما همه دست به دست هم دادند و این مسئله را تبدیل به فرصتی عالی کردند. در این فرصت همه چیز بود که هم عزاداری داشتیم و هم تیم ملی یک بازی خوب انجام داد.

تاج ادامه داد: تیم ملی بازی خوبی انجام داد و برد خوبی را مقابل کره به‌دست آوردیم. تیمی که می‌گفتند ما باید 10 سال کار کنیم تا به آنها برسیم، اما کره حرفی مقابل ما نداشت. مردم به خوبی از تیم ملی حمایت کردند و این پیروزی هم یک شادی بزرگ بود. با این برد خودمان را به جام جهانی روسیه نزدیک کردیم و اگر روز عادی بود از شادی این مسابقه همه به خیابان می‌ریختند، اما کسی شادی نکرد. مردم ما خودشان می‌دانند که باید کجا شادی کنند و کجا احترام نگه دارند.

وی خاطرنشان کرد: همه واقعاً زحمت کشیدند. فدراسیون هم مأموریت داشت این بازی را برگزار کند و ممکن بود تبعات باخت به فدراسیون و سایر دستگاه‌ها بازگردد، اما همه کشور بسیج شدند که از این فرصت استفاده کنیم. فدراسیون به تنهایی نمی‌توانست این کار را انجام دهد. ضمن اینکه عزاداری زمانی برگزار شد که ورزشگاه خالی بود و وقتی ورزشگاه پر شد، هواداران سنگ تمام گذاشتند. ما برای برگزاری این بازی بیش از 10 جلسه گذاشتیم که این بازی را تبدیل به فرصت کنیم. وزارت کشور، استانداری تهران، نیروی انتظامی، شهرداری تهران و همه کار کردند تا فدراسیون فوتبال سربلند باشد و این مسئله به نفع کشور هم شد. این اتفاق در تاریخ می‌ماند.

رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به این مسئله که شاید برخی در فیفا از عمد این بازی را در روز تاسوعا برگزار کردند، گفت: فکر می‌کنم حتی اگر کسی از روی عمد هم بازی را روز تاسوعا گذاشت، دیگر سمت این کارها نمی‌رود، چون مردم ما نشان دادند که چه کاری می‌کنند. برای بازی برگشت برابر ازبکستان هم که در شب قدر برگزار می‌شود، نامه‌نگاری کرده‌ایم، اما پروسه آن بازی هم به این شکل است. البته باتوجه به تقویم فیفا و تقویم قمری که در سال 10 روز جابه‌جا می‌شود، این اتفاقات ممکن است رخ بدهد و اینجا فقط ما باید کمی زودتر اطلاع‌رسانی کنیم. ما نامه زده‌ایم و اعلام کردیم که نمی‌توانیم در آن تاریخ بازی کنیم.

تاج درباره اینکه آیا عزاداری در بازی با کره جنوبی تبعاتی هم داشته یا نه، گفت: فیفا نامه زده و چیزی که من دیدم، باید منتظر سؤالاتی از سوی آنها باشیم، اما از اول هم کشور به این نتیجه رسیده بود که این بازی را به این شکل برگزار کند. ما هم پاسخ فیفا را خواهیم داد. با این حال خیلی از جاهای دنیا این بازی را دیدند. در چین یک میلیارد نفر این بازی را تماشا کردند و عزاداری ما را همه دیدند. بازیکنان، هواداران و رسانه‌های کره‌ای هم پارچه مشکی به بازو بسته بودند و این برای همه دنیا جای سؤال می‌شود که «این حسین کیست» که پس از این همه سال همه او را گرامی می‌دارند. بازیکنان ما بازوبند مشکی بسته بودند، کارلوس کی‌روش لباس مشکلی پوشیده بود و تبلیغات خوبی برای شیعه شد. ما هم بازی خوبی انجام دادیم و خوشبختانه پیروز شدیم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا زمان بازی ایران و ازبکستان که 23 خردادماه و شب قدر برگزار خواهد شد تغییر می‌کند یا نه، گفت: ما برای تغییر زمان بازی با کره جنوبی هم تلاش کردیم که این اتفاق رخ نداد. برای بازی با ازبکستان هم این تلاش را انجام می‌دهیم که اگر زمان بازی تغییر کند بسیار خوب است و اگر هم نشد، ما با همین روال پیش خواهیم رفت و اتفاق خوبی را در آن بازی هم رقم می‌زنیم.

تاج گفت: از شرایط تیم ملی خیلی راضی هستم. کی‌روش و کادرفنی زحمات زیادی کشیدند، ضمن اینکه اولویت اول فدراسیون نیز تیم ملی شده است.

وی در خصوص مشکل پیراهن تیم ملی و تغییر اسپانسر این تیم عنوان کرد: یکی از مسائل ما پیراهن این تیم بود که یا تنگ بود یا ایراد داشت، برهمین اساس نیز شرکت آدیداس جلو آمد. لباس قبلی تیم ملی آن‌طور که باید و شاید نتوانست کار کند، برای مثال مجبور شدیم لباس‌های تیم فوتسال را با وصله و پینه جلو ببریم. به‌هر زحمتی که بود لباس‌های این تیم تهیه شد. به هر حال مابقی مناسبات با جیووا انجام می‌شود و لباس‌ها نسبتاً خوب شده‌اند. در مجموع اینکه نمی‌توانستیم برای تیم ملی بزرگسالان ریسک کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص دیدار دوستانه تیم ملی با تایلند که شنیده شده ممکن است به دلیل درگذشت پادشاه این کشور لغو شود، اظهار داشت: کارلوس کی‌روش هم‌اکنون در تایلند است و چند ساعت قبل با او صحبت کردم. او گفت که تایلندی‌ها تا دوشنبه فرصت خواستند تا خبر قطعی لغو این دیدار دوستانه را بدهند. ما به این خاطر می‌خواستیم در تایلند بازی کنیم که شرایط آب و هوایی این کشور شبیه به مالزی است، یعنی همان جایی که باید با سوریه دیدار کنیم. سوریه با توجه به اینکه در مالزی تمرین و بازی می‌کند به شرایط این کشور عادت کرده است. ما هم با توجه به اهمیت کسب سه امتیاز این بازی برای‌مان مهم است که دیدار دوستانه در تایلند داشته باشیم.

تاج با اشاره به اینکه همه پاداش‌ها به بازیکنان تیم ملی فوتبال پرداخت شده است، عنوان کرد: فقط پاداش بازی با کره جنوبی باقی مانده است و توانسته‌ایم تا الان پاداش سایر دیدارها را که اتفاقاً مناسب هم است بدهیم. به‌هر حال کی‌روش هم از شرایط راضی است و کاری که از دست‌مان برمی‌آید انجام داده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت آدیداس قرار است رسماً اسپانسر تیم ملی شود، گفت: دنبال آدیداس هستیم تا اگر شرایط مطلوبی به وجود آمد از آن استفاده کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سؤالی درباره ثبات برخی از پست‌های کلیدی در فدراسیون گفت: دبیرکل که هست و به‌زودی نیز مسئول سازمان لیگ مشخص می‌شود.

تاج درباره وضعیت مالی فدراسیون متبوعش عنوان کرد: وضعیت مالی را باید از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم، یکی در خصوص مقایسه با رقباست که به طور مثال اگر بخواهیم با کره جنوبی مقایسه کنیم در سطح بسیار پایین‌تری هستیم. با این وجود اگر بتوانیم درآمدها و شرایط مالی فدراسیون را به 60 میلیارد برسانیم، این یک رقم خوب است. ما مسائلی همچون تهیه پول بلیت و... را داریم. باید تا الان 23 میلیارد تومان پول می‌گرفتیم که فقط سه میلیارد از آن به دست‌مان رسیده است و بابت بقیه این پول نیز بدهکار می‌شویم. همچنین باید سه میلیون دلار از فیفا بگیریم و شش هفت میلیارد تومان نیز از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلبکار هستیم.

وی در خصوص شرایط تیم‌های مختلف ملی گفت: ما در چند رده تیم‌هایی داریم که باید به جام جهانی ببریم که از جمله آنها می‌توان به فوتسال، تیم نوجوانان و جوانان اشاره کنیم. قرار است 20 روز دیگر از تیم فوتسال تجلیل شود. تیم جوانان هم در بازی با قطر عملکرد خوبی ارائه کرد و امیدوارم مقابل ژاپن هم پیروز شود، اگر این اتفاق بیفتد و به مرحله بعد صعود کنیم وضعیت تیم خوب خواهد بود. در فوتسال بانوان هم که قهرمان آسیا هستیم. ما در ماه گذشته چهار هزار ساعت نفر اردو داشتیم که این قابل توجه است. تیم‌های فوتبال بانوان زیر 19 سال و فوتسال را داریم که برای اعزام‌شان کارها در حال انجام است. جلسه‌ای نیست که در آن در شورای برون‌مرزی چند اعزام نداشته باشیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص قانون منع حضور بازنشسته‌ها گفت: براساس این قانون 42 نفر را از دست می‌دهیم البته ما به دنبال این هستیم که به اندازه این تعداد، نفر به فدراسیون اضافه نکنیم و در واقع شرایط را خلوت کنیم. با این وجود برخی بازنشسته‌ها نقش کلیدی دارند و دنبال این مسئله نیز هستیم.

تاج در خصوص شرایط بازی ایران و کره جنوبی خاطرنشان کرد: نباید دنبال پاک کردن صورت مسئله باشیم بلکه باید دنبال فرصت برویم تا همه دور هم جمع شویم. متدین‌ها ناراحت بودند که نکند حرمت عاشورا خدشه‌دار شود که این هم ارزشمند است. به‌هر حال برنده اصلی بازی ایران - کره مردم بودند، چون که هم تیم ملی به پیروزی رسید و هم فرهنگ عاشورا حفظ شد. در واقع هر دو در یک کاسه جمع شدند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

۳.۸ میلیارد پوند هم مالکان آمریکایی را راضی نکرد
بن سلمان در خرید منچستر یونایتد ناکام ماند؟
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره دربی پایتخت
هیچ بلیتی در محل استادیوم آزادی فروخته نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین