قرار شد تیم امید را مکتوب به ما بدهند

تاج: قرارداد ما با جیووا بد بود/ به دنبال ملاقات با روحانی هستیم

 مهدی تاج

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: قرارداد ما با جیووا بد بود. این شرکت لباسی داد که قابل استفاده نبود. هر جا از این البسه استفاده کردیم، آن را تغییر دادیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، مهدی تاج در خصوص مکاتبات فدراسیون فوتبال با شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اعتراض به بی‌توجهی AFC به توفیقات فوتبال ایران در سال 2016 اظهار داشت: فضای فوتبال، فضای خوبی است و عناوینی که برای هر کشور امتیاز محسوب می‌شود، در فوتبال پایه است و از سوی دیگر، حضور در جام‌های جهانی در رده‌های مختلف. ما در چند رده به جام جهانی صعود کرده‌ایم. مثلاً در بخش جوانان 16 سال بود که به جام جهانی نرفته‌ بودیم و در فوتسال و نوجوانان هم عملکرد بسیار خوبی داشتیم.

این تصور پیش آمد که نمی‌خواهند موفقیت‌های ایران را بپذیرند
وی ادامه داد: در داوری نیز عملکرد داوران کشورمان قابل توجه بود. در فوتبال ساحلی نیز دوم دنیا شدیم آن هم در مسابقاتی که قهرمان قاره‌ها شده بود، اما این موضوعات، هرگز در انتخابات کنفدراسیون آسیا نیامد و این بحث پیش آمد که شاید دلیل این امر، نخواستن پذیرش موفقیت‌های ایران بود. ما برخلاف عرف معمول، نامه اعتراض‌آمیز نوشتیم و دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای دیگر که برخی گفتند «دلجویی» است، نوشت در چهار بخش دیگر، انتخاب بهترین‌ها باقی مانده است. در حالی که در لیست ابتدایی نوشته بودند نهایی، اما بعد از آن گفتند آن لیست، نهایی نبود.

هنوز در مورد انتخابات بهترین‌های فوتبال آسیا راضی نشده‌ام
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان همچنین خاطر نشان کرد: من با این حال هنوز در مورد انتخابات بهترین‌ها راضی نشده‌ام. بعضی گفتند شاید قرار است یکسری جایزه به ما در بخش‌های مختلف بدهند و بگویند بروید در داخل کشور، خودتان به این تیم‌ها و این گزینه‌ها، جایزه بدهید که این برای من اصلاً قابل قبول نیست. در بخش دیگر، شیخ سلمان می‌گوید بین کشورهای کره جنوبی، ژاپن، عربستان، امارات و دیگر کشورها، ما بهترین امتیازات را داریم اما وقتی ما را در جمع بهترین‌ها نمی‌بینند، می‌طلبید که نامه‌ای بنویسیم. اعتراض ما به AFC همچنان پابرجاست.

به ما گفتند که فغانی جزو 5 داور برتر آسیا شده است
وی ادامه داد: در بخشی از اعتراض‌مان در مورد اینکه ما در بخش‌های مختلف باید بتوانیم صاحب کاندیدا باشیم، نوشتیم که در جواب ما، آن نامه را به فدراسیون فرستادند. در مورد داوری هم به ما گفته شد اما هیچ نامه‌ای به فدراسیون یا آقای فغانی ننوشتند، اما فقط گفتند که فغانی جزو پنج داور برتر آسیا شده است.

به فیفا و AFC گفته بودیم بازی سوریه - ایران آب‌بازی می‌شود
تاج در مورد انتخاب زمین برای بازی ایران - سوریه گفت: 40 روز قبل از انجام بازی به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا نامه نوشتیم و گفتیم در این فصل و در آن ورزشگاه امکان برگزرای بازی وجود ندارد و آب‌بازی و ایستایی بازی می‌شود. آن زمان ناظران آسیا رفتند و این زمین را تأیید کردند. ما دو هفته قبل از برگزاری بازی، دوباره نامه نوشتیم و گفتیم باید زمین را تغییر دهند که باز هم این کار را نکردند و این محل اعتراض ماست. دو امتیاز شسته و رُفته را از ما گرفتند و اگر در روزی، به خاطر همین دو امتیاز در راه صعود به جام جهانی با مشکل مواجه شویم، معلوم نیست چه می‌شود.

فیفا باید عادت کند که ایران را بیش از گذشته ببیند
رئیس فدراسیون فوتبال درباره نامه‌نگاری‌های متعدد به فیفا هم تصریح کرد: نه این‌طور نیست. ما در مورد برترین‌ها که به فیفا نامه‌ای نزدیم. همچنین در مورد انتخاب زمین هم به فیفا نامه زدیم، اما چون فیفا به کنفدراسیون فوتبال آسیا وکالت داده، کارها از این طریق انجام شد. نامه بعدی ما نیز، اعتراض دوباره به ورزشگاه بازی با سوریه بود که آنها دوباره نامه را به AFC ارجاع دادند. ما اعتراض داریم که اصلاً چرا داور در روز بازی، سوت بازی را زد و رأی به شروع کار داد. اعتراض دیگر ما به انتخاب داور عراقی برای قضاوت بازی است. آقای ترکی از بهترین داوران فوتبال ماست، اما هیچ وقت او را برای قضاوت دیدار تیم‌های مشهدی انتخاب نمی‌کنیم. نامه‌های ما، مؤدبانه و در عرف بین‌الملل بود و از سوی دیگر فیفا نیز باید عادت کند که ایران را بیش از گذشته ببیند.

فوتبال در بخش بانوان و اشکالاتی که در این زمینه وجود دارد، سوژه پرسش دیگری از تاج بود که وی در این مورد اذعان کرد: بانوان بخشی از جامعه ما هستند و دنبال این هستیم تا با حفظ شئونات همچنان مسابقات را انجام دهیم، اما یکسری ضعف‌ها در بخش بانوان وجود دارد. مثل اتفاقی که برای باشگاه استقلال پیش آمد و پیشنهاد انحلال تیم بانوان خود را داد. ما به باشگاه‌های سراسر کشور اعلام کردیم، پنج درصد از قرارداد هر بازیکن در تیم مردان را باید به سازمان لیگ اختصاص دهد اما سازمان لیگ، اعلام کرده اگر تیم بانوان داشته باشید، فقط سه درصد از کل قرارداد هر بازیکن فوتبال را به ما بدهید. این کار، بهترین اتفاق ممکن بود تا باشگاه‌ها به سمت کمک به بخش فوتبال بانوان بروند. ما شاید پنج شش بازیکن محروم برای یکی، دو سال داشته باشیم. همه این محرومیت‌ها نیز اخلاقی است. مربی برکنار می‌شود و بازیکنان هم می‌گویند ما این تصمیم را قبول نمی‌کنیم. انگار خاله‌بازی است! ما باید این موضوع را اصلاح کنیم. سه چهار باشگاه بر این اساس تیم بانوان درست کرده‌اند و حالا به مشکل خورده‌اند و می‌گویند تا به حال در تیم بزرگسالان مردان هم به این مشکلات نخورده‌ایم.

وی ادامه داد: در راه توسعه فوتبال، نباید به این سمت برویم و حتماً با محرومیت و تعطیلی، باید مقابل این موضوع بایستیم.

از کمیته ملی المپیک خواستیم یا تیم امید را به ما بدهند یا خودشان آن را مدیریت کنند
تاج با اشاره به تیم امید و مشکلاتش گفت: ما از کمیته ملی المپیک خواستیم یا تیم امید را به ما بدهند یا خودشان این تیم را مدیریت کنند. تمام مشکلات این تیم، این است که همیشه به صورت مشترک اداره می‌شد. آخرش هم هر ناکامی بود، آنها می‌گفتند تقصیر فدراسیون است و ما تقصیرات را به گردن کمیته ملی المپیک می‌انداختیم. ما می‌گوییم یا بکش، یا دانه ده یا از قفس آزاد کن! ما حتی از کمیته ملی المپیک کمک هم نمی‌خواهیم. کمک کردن باعث می‌شود بعدها در ماهیت، دخالت رخ دهد. ما نباید کاری کنیم که بعدها بگویند فلانی کمک گرفته و حالا باید دخالت کنیم. البته حالا دوستان پذیرفته‌اند که تیم را صددرصد به فدراسیون بدهند، اما من به آنها گفتم باید مکتوب این مسئله را عنوان کنند و تیم امید را به صورت قطعی به ما بدهند.

وی افزود: در جلسه شورای المپیک آسیا در ماه آینده مشخص می‌شود که برای المپیک آینده 2020، تیم فوتبال امید باید راهی شود یا تیم فوتسال. به هر حال  اگر در این هفته، نامه‌ای به ما بدهند که این تیم را مثل نوجوانان و جوانان به صورت صددرصد به ما بدهند، کار تمام است.

مخالف افزایش تعداد بازیکنان خارجی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان هستیم
رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان که در برنامه ورزش‌ومردم صحبت‌می‌کرد، در خصوص عدم انتخاب به عنوان بهترین فدراسیون در سال‌های گذشته گفت: اینکه ما سابقاً اول شدیم، واقعاً خوشحال‌کننده است. چیزی که سؤال ایجاد می‌کند، آنجاست که ما قبلاً چه کار کردیم که بهترین فدراسیون شدیم، اما این بار این اتفاق رخ نداد. با اینکه واقعاً موفق بودیم. در همه دنیا، تیم‌های ملی، میزان و نشان‌دهنده قدرت یک فدراسیون است. تیم‌های باشگاهی این‌طور نیستند. مثل اینکه برای باشگاه‌ها قرار است چهار بازیکن خارجی در لیگ قهرمانان را به پنج نفر افزایش دهند که ما هم مخالفیم چون تیم‌های کشورهای عربی می‌توانند با خرید پنج بازیکن خارجی، در بخش باشگاهی پیشرفت کنند، اما تیم ملی که برآمده از یک کشور است، اهمیت دارد. فیفا هم فقط تیم‌های ملی را در نظر می‌گیرد و رنکینگ را اعلام می‌کند. در فوتبال ساحلی نایب قهرمان جام بین‌قاره‌ای شدیم ولی در رنکینگ، پنجم هستیم که نشان می‌دهد فیفا بر اساس عملکرد تیم‌ها در طول سال‌ها رنکینگ را انتخاب می‌کند، اما در کنفدراسیون فوتبال آسیا این سؤال برای ما هم مطرح است که چرا منتخب بهترین فدراسیون سال نشدیم و باید جواب این سوال را بگیریم.

تاج در ادامه خبر از تثبیت سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا به 1+3 تیم داد و گفت: سابقاً سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا 1+3 تیم بود، اما به خاطر نتایجی که سال‌های قبل گرفته شد سهمیه ما 2+2 شد و دو نماینده ایران باید به پلی‌آف می‌رفتند، اما نتایجی که دیروز به ما اعلام شد، پرسپولیس مستقیماً وارد رقابت‌های گروهی می‌شود و امسال هم سهمیه ما 1+3 است. سهمیه قطر 2+2 شد و ازبک‌ها 1+2 شدند. تنها چهار کشور در لیگ قهرمانان دارای سهمیه 1+3 هستند که یکی از آنها ایران خواهد بود.

وی با اشاره به سفر کارلوس کی‌روش به کشورش اظهار داشت: آقای کی‌روش طبق قراردادی که دارد و ما هم آن را پذیرفته‌ایم، به مرخصی رفته تا استراحت کند و در قراردادش هم این مرخصی‌ها عنوان شده است.

وضعیت ما در دور برگشت انتخابی جام جهانی می تواند بهتر از رقبا باشد
تاج در مورد رقابت‌های فشرده و باقیمانده تیم ملی در راه جام جهانی گفت: وضعیت ما در دور برگشت می‌تواند بهتر باشد، چون برخلاف چند تیم هم‌گروه دیگر، ما سه بازی در خانه داریم. از سوی دیگر، خیال‌مان از شرایط تیم ملی هم راحت است، چون بهترین‌ بازیکنان به تیم ملی دعوت می‌شوند و وضعیت جدیدی را می‌بینیم که باعث قدرتمند شدن تیم ملی شده است. امیدواریم بتوانیم با کسب بهترین امتیازات، خودمان را نشان دهیم و به راه‌مان ادامه دهیم.

کی‌روش توانمندی زیادی دارد و همه از بازی تیم ملی راضی هستند
وی در پاسخ به این پرسش که «فدراسیون قصدی برای تمدید قرارداد کی‌روش دارد یا خیر؟»، گفت: کی‌روش توانمندی زیادی دارد و همه از بازی تیم ملی راضی هستند. بحثی که بیرون پیش می‌آید، قابل حل است. ما بدون دلهره کره‌جنوبی را شکست داده‌ایم. در زمینی که مقابل سوریه بازی کردیم، نمی‌دانید چه کارهایی که نکردند. خود کی‌روش هم عنوان کرد که چرا AFC این زمین را برای بازی مهم آسیا انتخاب کرد. اگر ورزشگاه استاندارد بود، از سوریه سه امتیاز را می‌گرفتیم.

کی‌روش می‌داند که ساکت به تیم ملی کمک می‌کند
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اختلاف بین کی‌روش و ساکت گفت: این‌طور نیست. واقعیتش این است که از صبح تا شب حواس‌مان به همه چیز هست. کی‌روش می‌داند زمین‌های ما همین هستند. من که نمی‌توانم زمین ایجاد کنم. کاری که من کردم این بود که زمین آزادی را آماده کردیم تا تیم ملی استفاده کند. این زمین جزو بهترین زمین‌های ایران است. در زمینه‌های دیگر مانند اتوبوس، ایفمارک، هتل و ... کارهایی انجام دادیم. در زمینه پیراهن هم کار کرده‌ایم. در این میان ساکت هم کمک کرده و کی‌روش هم این مسئله را می‌داند.

ماجرای قرارداد با جیووا و البسه جدید

تاج در مورد پیراهن تیم ملی گفت: مختصر بگویم که قرارداد ما با جیووا بد بود. این شرکت لباسی داد که قابل استفاده نبود. هر جا از این البسه استفاده کردیم، آن را تغییر دادیم. در فوتسال روی آنها را دوختند چون نشان این شرکت زیادی بزرگ بود! خیاط آوردیم با سوزن و نخ درستش کردیم تا فوتسالیست‌ها استفاده کنند. همه جای کشور کلمبیا گشتیم، جیووا را نشناختند! شریک ایرانی این شرکت که در شیراز بود و امیدوار بودیم تولید جدید بگیریم، اما او نیز صرف‌نظر کرد.

وی در ادامه اعلام کرد که امیر عابدینی دنبال مزایده و مناقضه برای البسه تیم ملی است تا ملی‌پوشان فوتبال کشورمان با وضعیتی بهتر در مسابقات حضور یابند.

به دنبال ملاقات با روحانی هستیم

تاج در خصوص اینکه دولت و وزارت ورزش و جوانان از فدراسیون فوتبال حمایت می‌کنند، گفت: ما در گذشته از وزیر قبلی حمایت شدیم و الان هم از سوی وزیر فعلی حمایت می‌شویم. فضای کار با سلطانی‌فر خیلی خوب است. در جلسه‌ای که با مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش داشتیم، در مورد عدم حضور ایرانی‌ها در جمع برترین‌های آسیا صحبت کردیم که سلطانی‌فر گفت که جلسه‌ای در دولت در این زمینه تشکیل داده تا موضوع پیگیری شود و خودمان از برترین‌ها تجلیل کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: قرار بود 15 میلیارد از سوی دولت حمایت شویم که آقای جهانگیری در تمرین تیم ملی حضور یافت و صحبت کرد. یکی از بهترین‌ خاطرات کی‌روش هم حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در تمرین تیم ملی بود. از طرفی وزارت ورزش برای همه فدراسیون‌ها در ابتدای سال بودجه‌ای در نظر می‌گیرد که برای فدراسیون فوتبال 9 میلیارد و هفتصد میلیون تومان بود. مجموع کمک دولت و وزارت ورزش 25 میلیارد تومان می‌شود که تنها سه میلیارد به فدراسیون فوتبال پرداخت شده است. با توجه به شرایط به دنبال ملاقات با  رئیس جمهور (روحانی) هستیم.

وی افزود: اگر به جام جهانی برویم، 16 میلیون دلار می‌گیریم، اما تا زمانی که این پول برسد، هزینه‌های زیادی داریم.

تاج در مورد جریمه تیم ملی ایران از دو بازی مقابل کره‌جنوبی و قطر گفت: درباره مراسم تاسوعای حسینی پیش از این گفته بودم افتخار می‌کنم که به دلیل عزاداری جریمه می‌شویم و این جریمه را می‌دهیم، اما در بازی با قطر اتفاقات خوبی نیفتاد. ناظر بازی گزارش خوبی داده بود که به فیلمی از یکی از سایت‌ها داخل استناد کرده و برای خود ما هم فرستاده بودند.

آکادمی تعطیل نشده است

تاج در پاسخ به این سوال که آیا آکادمی تعطیل شده است، گفت: خیر، رویه آکادمی تغییر کرده است. جای آکادمی در فدراسیون فوتبال نیست و در باشگاه‌هاست و در واقع آکادمی فوتبال تغییر رویه داده است.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص جلسه با داوران عنوان کرد: در نیم فصل با داوران جلسه داریم.

منبع: تسنیم

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

۳.۸ میلیارد پوند هم مالکان آمریکایی را راضی نکرد
بن سلمان در خرید منچستر یونایتد ناکام ماند؟
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره دربی پایتخت
هیچ بلیتی در محل استادیوم آزادی فروخته نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین