یک اقتصاددان در گفتگو با «نسیم آنلاین»: رئیس جمهور ۲۰ روز پیش گفت نرخ بیکاری افزایش یافته، چطور با افزایش بیکاری رشد حیرت انگیر داریم؟

آقای روحانی! سهم ۷۰-۶۰ درصدیِ نفت در رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی افتخار ندارد!

دهقانی

دهقانی گفت: این آمار عجیب به معنای آن است که صنعت به طور کامل از رکود خارج شده، بخش کشاورزی فعال شده، ثروت ملی زیادتر شده و بنگاهها فعال شده‌اند؛ آیا اینطور است؛ قطعا خیر.

محمود دهقانی، اقتصاددان در واکنش به نرخ 7.4 درصدی رشد اقتصادی به «نسیم آنلاین» گفت: هم از نظر علم اقتصاد و هم از جهت تجربی واقعا این نکته پر ابهام در رابطه با نرخ رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرکزی وجود دارد که چه طور ممکن است کشوری که به اذعان خود بانک مرکزی، دولتی ها و متخصصین اقتصاد رشدش در این سال‌ها یا منفی بوده است و یا خیلی اندک، یک مرتبه و بدون هیچ گونه تحول خاصی در بخش واقعی اقتصاد این چنین جهش پیدا می کند، واقعا عجیب است.

وی بیان داشت: بهتر است این موضوع را برای مردم شفاف کنند، از طرفی اگر نرخ رشد اقتصادی 7.4 باشد لذا باید نرخ بیکاری نیز کاهش می یافت در صورتی که هیچ آماری از کاهش بیکاری وجود ندارد و حتی خود دولت نیز در این رابطه ادعایی ندارد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: با این فرض که آمار اعلام شده درست است، خود معاون بانک مرکزی صریحا اعلام کرده است که بخش زیادی از این آمار مدیون افزایش تولید نفت است که اگر به گفته این معاون بانک مرکزی این چنین باشد باید به آقای رئیس جمهور گفت که  این هنر نیست زیرا این نرخ رشد اقتصادی واقعی نبوده و تولید و صادرات بیشتر نفت به معنای تحرک و جهش متغیرها در بخش واقعی اقتصاد نیست. وی اضافه کرد: به نظر میرسد وزن اصلی رشد 7.4 درصدی از نفت است و بسیاری از تحلیلها میگوید سهم نفت در رشد اقتصادی 7.4 درصدی، حدود 60 درصد است، لذا این رشد اقتصادی هنر نیست!

دهقانی تصریح کرد: جهش متغیرها در بخش واقعیِ اقتصاد نبوده است به همین دلیل است که افزایش نرخ رشد اقتصادی برای مردم ملموس نیست و کارشناسان نیز از این آمار تعجب می کنند و من نیز مانند بسیاری دیگر از دوستانم همچنان از این آمار متعجب هستم.

وی اظهار داشت: بازهم تأکید میکنم که بهتر است دولتی ها شفاف توضیح بدهند این نرخ و آمار را از کجا آورده‌اند، این آمار عجیب به معنای آن است که صنعت به طور کامل از رکود خارج شده، بخش کشاورزی فعال شده، ثروت ملی زیادتر شده و بنگاهها فعال شده‌اند آیا این طور است؟ قطعا خیر.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: این آمار نه فقط برای کارشناسان اقتصادی ایران که حتی برای کل دنیا و کارشناسان صندوق بین المللی پول نیز پذیرفتنی نیست. یعنی حتی کارشناسان بین المللی هم این آمار را قبول ندارند. آن ها نیز پیش بینی کرده اند که اگر موانع اقتصادی ایران برطرف شده و ایران در زمینه اقتصادی پیشرفتی داشته باشد نرخ رشد اقتصادی به عدد 5 در طول سال آتی می رسد.

دهقانی با بیان این مطلب که برخی معتقدند اعلام این گونه آمار سیاسی و برای انتخابات است گفت: 20 روز نیست که رئیس جمهور محترم بیان داشتند که بیکاری افزایش یافته است پس چطور ممکن است رشد اقتصادی با افزایش روزانه بیکاری این چنین افزایش یابد، چرا این رشد را کارشناسان غیردولتی حس نمی کنند. با این توصیفات بدون شک اگر عدد مذکور درست اعلام شده باشد، نفت نقش بزرگی در آن دارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین