دوربین «نسیم آنلاین» به میان اهالی بازار، مردم و کارشناسان علم اقتصاد رفت؛ جای خالی رشد ۷.۴ درصدی در سفره مردم!

فیلم: مردم و اقتصاددانان رشد ۷.۴ درصدی را باور نکردند

مردم آمارهای اقتصادی دولتمردان را باور و یا دست‌کم در زندگی خود حس نمی‌کنند؛ به نظر می‌رسد رشد اقتصادی مبتنی بر فروش نفت خامِ بیشتر هیچ توفیقی در زندگی مردم ایجاد نکرده و در واقع شاید هیچ جایی هم برای افتخار کردن نداشته باشد

تیم اقتصادی

اکثریت مردم هیچ نشانی از تورم تک رقمی و رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی در زندگی خود حس نمی کنند. آنها معتقدند که با وجود این آمار خیره کننده در اقتصاد کشور نباید جوان بیکار در خانه داشته باشند.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: پنج روز از اعلام آمار رشد اقتصادی توسط رئیس جمهور و مسئولان اقتصادی کشور می گذرد، ولی هنوز باور کردن عدد مورد نظر دولتمردان تدبیر و امید برای اقتصاددانان و فعالان اقتصادی دشوار به نظر می رسد. آنها معتقدند که هیچ جای اقتصاد کشور تناسبی با این عدد شگفت آور ندارد و در واقع جهش 6.7 برابری رشد اقتصادی از 0.7 درصد در پایان سال 94 به 7.4 درصد در پایان نیمه اول سال 95 غیر ممکن به نظر می رسد.

اما حالا شاید این سوال مطرح شود که وقتی مردم و فعالان اقتصادی رشد مورد نظر دولتمردان را باور ندارند، از مردم چه توقعی می رود؟ آیا مردم در 3.5 سال اخیر آمار تورم تک رقمی و رشد اقتصادی 7.4 درصدی مورد نظر دولتمردان تدبیر و امید را باور می کنند؟ دوربین «نسیم آنلاین» برای پاسخ به این سوال به جمع مردم کوچه و بازار رفت و نظر آنها در مورد آمارهای اقتصادی مورد نظر رئیس جمهور و مسئولان اقتصادی کشور جویا شد. اکثریت مردم هیچ نشانی از تورم تک رقمی و رشد اقتصادی 7.4 درصدی در زندگی خود حس نمی کنند. آنها معتقدند که با وجود این آمار خیره کننده در اقتصاد کشور نباید جوان بیکار در خانه داشته باشند. برخی دیگر از مردم معتقدند که با وجود تک رقمی نباید هر روز که از خواب بیدار می شوند با گران شدن یکی از کالاهای اساسی خود رو به رو شوند. کسبه بازار هم با انتقاد از آمار رشد اقتصادی 7.4 درصدی اعتقاد دارند که با این آمار نباید رکود اقتصادی بر کسب و کار آنها سایه افکند باشد و یا نباید ظرفیت واحدهای تولیدی خود را تا کمتر از 30 درصد کاهش دهند.

همه این مسائل نشان می دهد که مردم آمارهای اقتصادی دولتمردان را باور نمی کنند و یا دست کم در زندگی خود حس نمی کنند. به نظر می رسد رشد اقتصادی مبتنی بر فروش نفت خام بیشتر هیچ توفیقی در زندگی مردم ایجاد نمی کند و در واقع شاید هیچ جایی هم برای افتخار کردن نداشته باشد.

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین