جولایی:

آزادی ۸۱۲ راننده زندانی در پی مصوبه اخیر مجلس/ ۶۳۵ بدهکار‌ مالی در طرح بهار انقلاب آزاد شدند

سید اسدالله جولایی

مدیرعامل ستاددیه کشور گفت: به موجب مصوبه نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه، ۸۱۲ راننده زندانی با اختصاص ۱۷۰ میلیارد تومان از محل صندوق تامین خسارات بدنی در سال آتی آزاد می‌شوند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سید اسدالله جولایی در خصوص مصوبه اخیر مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال 96 پیرامون مکلف ساختن صندوق تامین خسارت‌های بدنی جهت آزادی رانندگان زندانی، گفت: قانون بیمه اجباری شخص ثالث که در سال 47 تصویب شد نه تنها نقص داشت بلکه به شکل ناقص هم اجرا می‌شد به نوعی که راننده با تصادفی جزئی مستقیما به زندان فرستاده می‌شد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه اشکال قانون مذکور در سال 78 با راهنمایی برخی حقوقدانان مشخص شد، افزود: این قانون در مجلس هفتم به یاری کمیسیون اقتصادی و پیگیری‌های ستاد دیه بررسی و در اردیبهشت سال 87 اصلاح شد از این رو ورود سالانه 57 تا 60 راننده به زندان به یک تا سه نفر کاهش یافت.

وی ادامه داد: پیش از اصلاح قانون، بیش از 50 هزار راننده در زندان بود اما با اصلاح قانون و دایمی شدن آن در اردیبهشت سال جاری بعد از هفت سال اجرای آزمایشی گام مهمی برداشته شد زیرا ورود رانندگان به زندان را کاهش داد به نوعی که تنها رانندگان مشمول جرایم عمد، سرقت و قاچاق زندانی می‌شوند.

جولایی با یادآوری وجود حدود 812 راننده در زندان، گفت: این رانندگان پیش از تصویب قانون به زندان افتادند، از این رو چون قانون عطف به ما سبق نمی‌شود تلاش شد تا در جریان بررسی بودجه سال 96 تعهداتی برای صندوق تامین خسارت‌های بدنی قائل شویم که وضعیت 812 راننده زندانی تعیین تکلیف شود.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه صندوق تامین خسارات بدنی تسهیلات بلاعوض به رانندگان زندانی مذکور خواهد داد، گفت: در حقیقت با معرفی ستاد دیه کشور به صندوق مذکورحدود 812 نفر آزاد خواهند شد تا دغدغه رانندگان بدهکار رفع شود.

وی افزود: طبق مصوبه نمایندگان برای آزادی 812 راننده زندانی حدود 170 میلیارد تومان درنظر گرفته شد تا از محل صندوق تامین خسارات بدنی در سال 96 تامین شود.

آزادی 635 زندانی تاکنون به موجب اجرای طرح از بهار انقلاب تا بهار طبیعت

مدیرعامل ستاد دیه کشور در ادامه در توضیح طرح از بهار انقلاب تا بهار طبیعت، گفت: هیات مدیره ستاد دیه با ماموریت کمک به نیازمندان زندانی در برنامه پایان سال و به مناسبت 39 دهه فجر انقلاب اسلامی مصوبه‌ای را گذراند که بر اساس آن طرح از بهار انقلاب تا بهار طبیعت (22 بهمن تا عید نوروز) حدود هزار و 500 بدهکار زیر سقف 22 میلیون تومان آزاد خواهند شد.

وی با بیان اینکه این اقدام در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: بر اساس آخرین آمار پایگاه اقدامات اجرایی و مالی ستاد دیه 635 نفر از هزار و 500 زندانی با پرداخت مبلغ 105 میلیارد و 974 میلیون ریال آزاد شدند، در واقع این روند ادامه خواهد داشت تا تمامی افراد مذکور پیش از تحویل سال 96 آزاد شوند.

جولایی یادآور شد: بدهکارانی که جزو بدهکاران غیرعمد، غیرکلاهبرداری، مهریه معقول، شبه عمد و خطایی، بدهکاران محکومیت مالی غیر کلاهبرداری و نفقه باشند مشمول طرح مذکور می‌شوند البته در طرح از بهار انقلاب تا بهار طبیعت بدهکاران مهریه مستثنی شدند زیرا برخی آمارها از استان‌ها نشان از طلاق صوری دادند تا بتوانند از ستاد دیه مبلغی را دریافت کنند.

وی در توضیح تامین منابع اجرای طرح مذکور، گفت: کمک‌های مردمی و منابعی که از گلریزان‌های برگزار شده در ماه مبارک رمضان در سراسر کشور منابع لازم برای اجرای این طرح را تامین می‌کند، مجلس نیز در بودجه سال جاری 200 میلیارد ریال اعتبار قرض الحسنه تصویب کرد که از این میزان کمتر از 10 درصد تحقق یافته است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور در گفتگو با خانه ملت، با یادآوری جلسه‌ای با معاونت اعتبارات بانک مرکزی، افزود: جهت تحقق منابع مصوب مجلس قرار شده برای بودجه سال 96 بانک‌های فعال تر به عنوان بانک عامل معرفی شوند البته این رقم در بودجه 96 ، 100 میلیارد ریال درنظر گرفته شده تا بتوان تمام آن را تخصیص داد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین