ابتکار ابراز امیدواری کرد:

پوشش کل کشور با بنزین استاندارد تا سال ۹۹/ ۶۰ هزار تاکسی فرسوده از رده خارج شد

معصومه ابتکار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که امیدواریم تا سال ۹۹ بتوانیم کل کشور را با بنزین استاندارد پوشش دهیم اظهار کرد: خطوط تولید خودروها به طور مستمر و دقیق بازرسی می‌شود، علاوه بر این موتورسیکلت‌های تولیدی کشور از نیمه سال ۹۵ انژکتوری شدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، معصومه ابتکار در اختتامیه جشنواره عکس و پوستر نفس‌های شهر که با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شده بود، گفت: ما نیازمند همراهی هنرمندان برای انتقال پیام حفاطت از محیط زیست هستیم و این نوع فعالیت‌ها برای ارتقا سطح آگاهی، حساسیت و جلب مشارکت مردم بسیار مؤثر است‌. امیدوارم همانگونه که آقای روحانی در روز درختکاری تاکید کردند که دعوت می کنیم از هنرمندان که در عرصه محیط زیست فعالیت کنند ما هم، هم پیمان می‌شویم که اقدامات موثری را برای بهبود وضعیت هوا انجام دهیم.

برنامه جامع کاهش آلودگی هوا ۱۵ ساله بود

معاون رییس‌جمهور با اشاره به اینکه سه سال و نیم دشواری را پشت سر گذاشته‌ایم و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری مدیران بخش‌های مختلف دولت، انرژی زیادی را برای بهبود کیفیت هوای کشور گذاشته اند افزود: تلاش شبانه روزی سه سال و نیمه را در سطح کل دولت با همکاری ۱۶ دستگاه اجرایی و با مشارکت جدی بخش هایی مانند نیروی انتظامی و شهرداری ها امروز به نتایجی رسیده ایم. گرچه برنامه های کاهش آلودگی هوا کوتاه مدت نیست. سال ۱۳۷۹ که برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در دولت اصلاحات شروع شد اعلام کردیم که این برنامه ۱۵ ساله است.

ابتکار ادامه داد: این اتفاق تا سال ۸۴ ادامه پیدا کرد ولی متاسفانه از اولویت خارج شد و ما در سال ۹۲ با بحران آلودگی هوا در تهران و ۸ کلان شهر کار را دوباره شروع کردیم. اواخر سال ۹۲ اولین و مهمترین اقدام که برای بهبود کیفیت هوا در دولت رخ داد این بود که بنزین پتروشیمی از چرخه عرضه سوخت کشور حذف شد و مطابق آن عرضه بنزین یورو ۴ شروع شد. درحال حاضر در استان هایی مانند خوزستان، آبادان و خرمشهر بنزین یورو ۴ عرضه می شود و قرار است این طرح به ۱۵ مرکز استان دیگر نیز در سال ۹۶ اضافه شود.

پوشش کل کشور با بنزین استاندارد تا سال ۹۹

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینکه امیدواریم تا سال ۹۹ بتوانیم کل کشور را با بنزین استاندارد پوشش دهیم اظهار کرد: خطوط تولید خودروها به طور مستمر و دقیق بازرسی می شود، علاوه بر این موتورسیکلت های تولیدی کشور از نیمه سال ۹۵ انژکتوری شدند و موتور سیکلت کاربراتوری که ۵ برابر خودرو آلودگی تولید می کند، در ایران تولید نمی شود و به سمت تولید خودروی برقی حرکت کرده ایم.

موتورسیکلت های برقی در راه هستند

معاون رییس جمهور اظهار کرد: دو خودروساز ایرانی درحال حاضر درحال فراهم کردن زمینه های تولید خودروی برقی هستند و حداقل دو مورد موتور سیکلت برقی در راه داریم.

۶۰هزار تاکسی فرسوده از رده خارج شده است

ابتکار بااشاره به اینکه طی چندسال گذشته بیش از ۹۰۰ هزار خودرو از رده خارج شده است ادامه داد: امسال ۶۰ هزار تاکسی فرسوده از رده خارج شد و تاکسی گازسوز جایگزین آن ها شد. تعداد قابل توجهی مینی بوس های فرسوده تهران و برخی کلان شهرها از رده خارج شده است.

امیدواریم مصرف مازوت در نیروگاه ها تا سال آینده به صفر برسد

وی ضمن بیان اینکه نیروگاه های کشور در سال ۹۲ بیش از ۴۰ درصد مازوت مصرف می کردند خاطر نشان کرد: امسال مصرف مازوت در نیروگاه ها به زیر ۸ درصد رسیده است و امیدوارم سال آینده صفر شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در این دوره ترویج استفاده از انرژی خورشیدی را شاهد هستیم و بسیاری از استان ها مانند استان همدان بر این مسئله با استفاده از سرمایه گذاری های داخلی و بین المللی پیشی گرفته اند.

معاون رییس جمهور درباره معاینه فنی خودروهای درحال تردد توضیح داد: اطلاعات ۴۴۰ مرکز معاینه فنی کشور یکپارچه شده است و با دوربین کنترل می شود. امیدواریم از این طریق حداقل ۲۰ درصد کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها را داشته باشیم.

بهبود کیفیت هوا در کلان شهرها

وی بااشاره به گسترش دستگاه های سنجش کیفیت هوا در کشور یادآور شد: تهران در سال ۹۲ در تاریخ ۱۶ اسفند، ۱۹۶ روز هوای سالم و پاک داشته است. امسال با اقدامات انجام شده ۲۶۶ روز هوای سالم و پاک داشته باشیم. شیراز نیز حتی یک روز هوای ناسالم نداشته است و در اصفهان تعداد روزهای سالم سه برابر شده است.

ابتکار اظهار کرد: شهرهای ایران تنها شهرهایی نیستند که آلودگی هوا دارند. امسال در پاریس چند روز به دلیل آلودگی هوا تعطیلی شد، همچنین شهرهایی مانند آتن، مادرید، پکن، دهلی و لندن نیز با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند درچین نیز ۲۸ شهر متوسط آلایندگی بالای ۳۰۰ داشته اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اختتامیه این جشنواره ضمن رونمایی از اپلیکیشن آپ که با اهداف زیست محیطی شکل گرفته است، از برگزیدگان عکس و پوستر جشنواره نفس های شهر تقدیر کرد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین