تولید طلای سیاه اوپک ۲۰۰ هزار بشکه در روز افت کرد

نفت خام

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی دهم آذرماه ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز عربستان بر اساس اطلاعات به دست آمده از شرکت های نفتی و رهگیری کشتی ها اعلام کرد، اوپک در ماه مارس (اسفند-فروردین) 32 میلیون و 95 هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که 200هزار بشکه کمتر از ماه فوریه (بهمن-اسفند) است.

به نقل از روزنامه یاد شده، تولید نفت نیجریه و لیبی در ماه گذشته میلادی روی هم 210 هزار بشکه در روز کاهش یافت. نیجریه ماه گذشته روزانه 1.55 میلیون و لیبی 620 هزار بشکه نفت تولید کردند.

به نوشته عرب نیوز، بررسی ها همچنین نشان می دهند، میزان پایبندی کشورهای عضو اوپک به توافق کاهش تولید این سازمان از بالای 90 درصد به 89 درصد کاهش یافته است.

میزان تولید عربستان سعودی در ماه مارس با اندکی افزایش نسبت به ماه پیش از آن به 10 میلیون و 10 هزار بشکه در روز رسید اما با این حال هنوز کمتر از سهمیه تعیین شده 10 میلیون و 58 هزار بشکه در روز این کشور در توافق کاهش تولید اوپک است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی دهم آذرماه 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.

ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده اند.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

اوپک هنوز در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم نگرفته است اما معاون نخست وزیر روسیه جمعه گذشته گفته است که توافق این کشور با اوپک برای کاهش عرضه نفت خام به اندازه ای که انتظارمی رفت موجب افزایش قیمت نفت نشد.

با وجود توافق کاهش تولید اوپک، عراق نیز قصد دارد تولید نفت خود را تا آخر سال 2017 میلادی با 600 هزار بشکه در روز افزایش، به پنج میلیون بشکه در روز برساند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین