کدخدایی در جمع خبرنگاران و در واکنش به سخنان امروز رئیس مجلس:

بپذیریم که همه درباره تعیین شاخصه‌های جزئی‌تر داوطلبان انتخابات قصور داشته‌ایم

مصاحبه با عباسعلی کدخدایی

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه تدوین و تنظیم مقررات جزئی‌تر برای بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بر عهده دولت و مجلس بوده است، گفت: باید بپذیریم همه در این باره قصور داشته‌ایم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز پس از افتتاح ستاد مرکزی نظارت بر دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در این شورا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس مبنی بر اینکه مجلس وظیفه خود را در قبال تعیین شاخصه‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری انجام داده، شورای نگهبان باید شاخص‌ها را تعیین می‌کرد، گفت: طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی بررسی صلاحیت‌ها و تشخیص شرایط طبق اصل 115 برعهده شورای نگهبان است و خود شورا هم این را قبول دارد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته مجلس اقداماتی در این باره انجام داده بود، خاطرنشان کرد: به علت تداخل مصوبات مجلس با حیطه اختیارات شورای نگهبان، این شورا با آن مصوبات مخالفت کرد که این مخالفت به استناد بند 9 اصل 110 بوده است.

کدخدایی گفت: انتظار ما این بود که پس از ابلاغ سیاست‌های کلی در باره انتخابات، دولت و مجلس همت کرده و مقررات و مصوبات لازم را در این زمینه تنظیم می‌کردند که البته بخشی از آن هم برعهده شورای نگهبان بوده است.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان همواره مانند امروز که جلسه داشتیم شرایط را مدنظر قرار می‌دهد اما تدوین مقررات جزئی‌تر در این باره برعهده مجلس و دولت بوده است که امیدواریم پس از این دوره انجام شود، از این رو باید بپذیریم که همه در این خصوص قصور داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه قرار بود شورای نگهبان مصادیق رجل سیاسی را طبق سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی رهبری تعیین کند، گفت: ما در گذشته آیین‌نامه‌ای تنظیم کرده بودیم که به تصویب شورا رسیده بود و به عنوان دستورالعمل داخلی مبنای بررسی صلاحیت‌ها قرار گیرد و در این دوره هم بررسی صلاحیت‌ها بر همین مبنا قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان شورای نگهبان کار خود را در باره احراز صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری آغاز کرده‌اند و استعلامات نیز انجام شده است، عنوان داشت: امروز هم در شورا جلسه داشتیم و کار بررسی صلاحیت‌ها آغاز شد. همچنین برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس نیز کارگروهی از سوی شورای نگهبان تشکیل شده و مشغول بررسی پرونده‌هاست.

سخنگوی شورای نگهبان جلسه اظهار داشت: بعدی شورای نگهبان روز چهارشنبه برگزار خواهد شد و بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات، ادامه می‌یابد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است