گزارش «نسیم آنلاین»: پولی که از جیب مردم رفت + جدول

افزایش ۱۵۶ هزار میلیارد ریالی هزینه واردات در پسابرجام

با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که بالغ بر ۴.۲ میلیارد دلار هزینه واردات کالا در سال ۹۵ افزایش یافت

تیم اقتصادی

برخلاف ادعای دولتمردان، برجام نتوانست گره گشای نقل و انتقال پول و کاهش هزینه مبادلات تجاری باشد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: برخلاف ادعای دولتمردان، برجام نتوانست گره گشای نقل و انتقال پول و کاهش هزینه مبادلات تجاری باشد.

قیمت هر تن کالای وارداتی سال 95 یعنی سال اول اجرای برجام نسبت به سال ما قبل آن 126 دلار افزایش یافته است. به عبارتی نتیجه برجام نه تنها سهولت مبادلات بلکه گران‌تر شدن کالاهای وارداتی است. این در حالی است که در سال 1395، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی 339 دلار بوده که نسبت به سال 94 در حدود 25% کاهش داشته است. جالب آنکه قیمت هر تن کالای صادراتی در سال 1391، معادل 466 دلار بوده است.

آیا برجام قفل واردات و صادرات را باز کرد؟! افزایش هزینه واردات هر تن کالا به میزان 126 دلار. این رقم را گمرک کشور اعلام کرد که قاعدتا دستاورد برجام بود!

بر اساس گزارش‌های  گمرک در سال گذشته یعنی نخستین سال پسابرجامی وزن کالاهای وارداتی ایران در مجموع به ۳۳میلیون و ۳۹۹هزارتن رسید. بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که بالغ بر 4.2 میلیارد دلار هزینه واردات کالا در سال 95 افزایش یافت. این رقم تقریباً 15.6 هزار میلیارد تومان می‌شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین